DogFrisbee – 12. časť

DOG CATCH TRICK

(KR 9/2013)

Čo je dogcatch?

V predchádzajúcich číslach sme bližšie rozoberali tzv. „povinné prvky“ freestylu, ktorých je podľa pravidiel USDDN sedem. Dogcatch alebo inak chytenie psa je posledným z povinných prvkov freestylu, o ktorom si povieme v tomto článku.

Dog Catch sa dá efektne predviesť aj so psom väčšieho plemena.

Ako vyzerá dogcatch?

Dogcatch, ako už bolo vyššie spomenuté, je chytenie psa. Avšak psovod by mal psa chytiť vo výskoku, akonáhle pes chytí vyhodené frisbee. Je dôležité, aby psovod zachytil psa vo vzduchu až potom, ako chytil disk, nie pred. V tom prípade je totiž catch neplatný a tímu sa pripočíta akurát tak chytený disk. Žiaľ, s prvkom dogcatch, ako spomínajú USDDN pravidlá, to nemá nič spoločné.
Pri správnom dogcatch by mal pes držať disk, až kým ho psovod nepoloží na zem: ukončenie prvku, alebo až kým pes nedostane povel od psovoda, aby disk pustil.

 

Chytenie psa z odrazu od stehna psovoda.
Ako na to?

Prvým krokom k úspešnému a spoľahlivému dogcatch-u je absolútna dôvera. Dotýkajte psa, hladkajte ho a skúste s nímjemne fyzicky manipulovať. V žiadnom prípade nie násilne – musíte cítiť, že pes sa vašim dotykom podvoľuje.
Následne ho naučte samostatne vyskočiť do náručia. Akým štýlom vám psík pristane v rukách už nie je podstatné, každý psovod by mal vedieť prispôsobiť výskok svojmu psovi.
Keď zvládnete túto časť, vyskúšajte zopakovať výskok do náručia len s malou obmenou, že psík bude po celý čas držať disk.
Ďalším krokom môže byť chytenie disku, keď psíka držíte na rukách. Zistiť, či je psík schopný púšťať a chytať disk na povel, keď ho držíte v náručí.
V poslednej časti už stačí iba spojiť vyhodenie frisbeečka s chytením psa vo vzduchu. Najprv si premyslite, kde asi psík chytá disk, a pokúste sa ho čo najpresnejšie vyhodiť do tej istej polohy. Potom už len chytíte psíka vo vzduchu, a je to.

Náročnejší Dog Catch. Psík vyskočí na povel do výšky za frisbee a psovod ho podoberie jednou rukou a pridrží.
Tipy a triky

Dovolím si tvrdiť, že najdôležitejším faktorom, ktorý zohráva pri tomto prvku obrovskú úlohu, je dôvera. Dôvera psa v psovoda, dôvera psovoda v psa a celkové zladenie tímu. Častokrát sa stáva, že keď sa psovod dotkne psa vo vzduchu, ten pustí disk. Na dôvode už nezáleží. Či sa pes zľakol, či nemá rád fyzické dotyky, alebo to skrátka len nečakal… Pes by mal natoľko dôverovať svojmu pánovi, že mu za každých okolností dovolí robiť s ním, čo uzná psovod za vhodné. Pes by sa tomu nemal vzpierať a nemal by vynakladať ani najmenší odpor.

Chytenie psa za chrbtom hráča.
Psík pristál na ramene dogfrisbee hráča, aj takáto varianta je považovaná za Dog Catch.
Ako psíkovi dokážem, že mi môže dôverovať?

Pri akomkoľvek pokuse dotknúť sa psíka na mieste, kde to nemá rád alebo je mu to nepríjemné, si buďte istí tým, čo robíte. Psík to z vás vycíti. Milo sa mu prihovárajte a dajte mu pocítiť kľud a istotu.
Pre začiatok sa skúste dotknúť jeho labky, potom ju chytiť a nakoniec zdvihnúť. Psík by labkou nemal cukať ani uhýbať. Tak isto sa postupne skúste dotknúť, chytiť a nakoniec pohnúť hociktorou časťou jeho tela: ucho, chvost, labka, brucho, hlava. Možno si poviete, veď za ucho ho pri frisbee nikdy chytať nebudem. Môže sa však stať čokoľvek a vy ako spoľahlivý psovod by ste mali byť pripravený na čokoľvek, a tak isto aj váš štvornohý parťák. Nezáleží na tom, či sa to niekedy stane, stať sa to nemusí vôbec, ale pre vás ako tím je dobré vedieť, kto, kedy a ako zareaguje. Je to iba plus pre vás.
Ďalším cvikom, ako sa prepracovať k väčšej istote je: nabrať výšku. Skúste psíka pomalým a plynulým pohybom nadvihnúť. Zo začiatku len pár centimetrov nad zem. Psík by sa pri tom nemal trepať ani vzpierať. Pokiaľ tak robí, nepúšťajte ho na zem. Vy ste teraz ten, kto rozhoduje o tom, čo sa so psíkom bude diať. Keď vidíte, že je mu to nepríjemné, opäť sa pokojným hlasom prihovorte, ubezpečte ho, že ste pri ňom, a počkajte, kým sa uvoľní.
Keď chcete pokračovať a zvyšovať náročnosť, zdvihnite psíka čoraz vyššie a vyššie, až kým nebude pohodlne vo vašom náručí. Môžete sa skúsiť zatočiť spolu s ním. Urobiť pár drepov alebo prenášať váhu z jednej nohy na druhú a kývať telom. Ako budete pokračovať ďalej je len na vás, môžete si vymyslieť rôzne typy pohybov, s ktorými by psík mohol mať v budúcnosti problém, alebo ho jednoducho chcete len spoľahlivo pripraviť na rôzne typy situácií. Nezabudnite však na bezpečné a spoľahlivé pristátie. Nech psík zoskočí sám, alebo ho vy položte na zem.Pristáť by mal všetkými štyrmi labkami naraz.

Typy dogcatch

Tak ako pri každom prvku vo freestylovej zostave, aj tu platí, že čím originálnejšie a náročnejšie prevedenie prvku ukážete, tým máte väčšiu šancu na vyššie bodové ohodnotenie.
Dogcatch môžete spraviť štýlom cez vault – teda tak, že sa psík odrazí od nejakej časti vášho tela, a potom ho chytíte. Napríklad od stehna, od hrude, alebo aj od chrbta.
Tak isto sa dá vymyslieť mnoho variácií s overom (preskokom cez telo hráča), flipom, či jednoduchým výskokom do vzduchu.

Viktória Obetková

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 9/2013