Dnes s Mikulášom Santnerom

(KR 9/2013)

Po dlhšom poznávaní dnes už predovšetkým veľmi úspešného vystavovateľa Mikuláša Santnera, sme sa rozhodli naše tradičné otázky položiť práve jemu – dlhoročnému milovníkovi a chovateľovi psov. Zaujala nás práve rôznorodosť jeho svorky, či, ako on sám vravieva, členov rodiny.

Prečo ste sa rozhodli pre plemeno, ktoré chováte?

Medzi moje najobľúbenejšie plemená patrí americký stafordšírský teriér, ktorého som začal chovať pred takmer dvadsiatimi rokmi. Po rokoch som vzhľadom na rozrastanie mojej rodiny znížil počet môjho prvého milovaného plemena a rozhodol som sa pre svoje ratolesti kúpiť niečo menšie. Pred ôsmimi rokmi sa k nám dostala prvá čivava a v súčasnosti máme viac dlhosrstých, aj krátkosrstých sučiek. No pred takmer dvoma rokmi som si do chovateľskej stanice zadovážil aj psa, plemenníka, menom Xanteo Nebrasca Edda, ktorého mám v spolumajiteľstve s jeho chovateľkou. Čím ďalej tým viac si ma predovšetkým povahou získava plemeno, ktoré vlastním vyše dvoch rokov – a je ním americký bezsrstý teriér (american hairless terrier). Musím sa priznať, že do plemena som sa najskôr zamiloval po zhliadnutí jeho fotiek, a nevedel som, do čoho idem. S odstupom času som ale zistil, že plemeno je veľmi inteligentné a získa si úplne každého. Môj prvý pes tohto plemena, ktorého som po získaní titulu šampión USA priviezol z USA na Slovensko, je Alesta´s Argonaut, alias Gosha. Pochádza z vynikajúcej krvnej línie a spojenia, predkov má šampiónov a grandšampiónov USA. Ako prvý dospelý pes svojho plemena ocenený titulom šampión vôbec bol vyvezený mimo svoju rodnú krajinu. Dovtedy boli do Európy a Ruska importované iba šteniatka.

Mnohonásobný šampión, víťaz plemena Alesta´s Argonaut
Aké kynologické úspechy ste za posledný čas dosiahli?

Smelými plánmi som začínal chov s mojím prvým americkým bezsrstým teriérom Goshom v septembri 2011 po jeho prílete z USA. Aj keď v krátkom čase a zatiaľ bez vlastných odchovov, už dnes môžem bilancovať a pochváliť sa veľkým úspechom, ktorý som ani sám nečakal. Gosha, ako ho všetci voláme, sa stal takzvaným multišampiónom a ako jediný v tomto plemene má právo a aj dôvod sa takto nazývať (aj keď nedosiahol hranicu piatich štátov, nakoľko toto neuznané plemeno nie je možné v každom štáte a klube vystavovať – podmienky tohto plemena sú skôr obmedzené). Gosha sa okrem iného stal najviac a najlepšie oceneným psom v tomto plemene vôbec na celom svete. Myslím, že toto prvenstvo mu bude ešte dlho patriť, a ťažko ho niekto prekoná. Je úžasné mať takého psa a mať ho u nás na Slovensku. O to viac ma teší, že nie je výnimočný len on sám, ale aj jeho odchovy, o čom svedčia úspechy jeho dcéry Albina-blue Canis Nudus Perfectus Pragensis – Magie z prvého odchovu po ňom a pevne verím, že ďalší potomkovia ho budú nasledovať. Zlé jazyky sa pýšia aj tým, čo nedosiahli, a prideľujú psom tituly, ktoré síce nie sú oficiálne, no aj tak im nepatria, pretože nespĺňajú pravidlá, ktoré si určili sami majitelia. Ja hovorím, že dobré sa chváli samo, a som rád, že veľa ľudí vďaka Goshovi toto plemeno spoznalo a zamilovalo si ho tak ako ja. Veľmi ma teší, že aj na výstavách mohli rozhodcovia konečne v záverečných súťažiach spoznať amerického bezsrstého teriéra práve vďaka Goshovi. Ako prvý stál na stupni víťazov v BIG (best in group – najlepší v skupine neuznaných plemien), čo je pre neuznané plemená ako BIS (best in show – najlepší pes výstavy) pre uznané, čiže najvyššie možné ocenenie na výstave. Dúfam, že aj jeho úspech bude rozhodujúci pri uznávaní tohto plemena do FCI.

Spolužitie dvoch plemien – teriér si stále presadí svoju dominanciu
Americký bezrstý teriér je prispôsobivý a Mikuláš Santner ich necháva vystavovať aj handlerom

Gosha má svoj „mesiac“ v kalendári tohto plemena v USA v januári 2013. Často mu hovorievame, že je náš „Playboy of the month (Playboy mesiaca)“.

Svoju výstavnú kariéru zavŕšil v marci 2013 po dosiahnutí titulu Top teriér roku 2012 a predošlých titulov Šampión UKC USA, Šampión UKC Fínska, Junior Šampión Slovenska, Šampión, aj Grand Šampión Slovenska, Klubový Junior Šampión a Klubový Šampión Slovenska, Junior Šampión, Šampión, Klubový Junior Šampión a Šampión Českej republiky. Po dovŕšení Goshovej kariéry prenechávame výstavné kruhy jeho spomínanej dcére Magie (Junior Šampión Slovenska, Českej republiky, Klubový Junior Šampión Slovenska) a ďalším potomkom, našej nádejnej sučke, junior šampiónke Slovenska ´PR´Grand Animal Mariella Lux – Luxy (import Nemecko), ´PR´Bellridge Belvue (import USA), ktorá na prvej výstave v Brne ziskala V1, CAJC, BOJ, ale aj nášmu psovi plemena čivava, spomínanému Xanteovi Nebrasca Edda, ktorý je dnes už dvojnásobným junior šampiónom, šampiónom, čakateľom šampióna Slovenska, ale predovšetkým čakateľom medzinárodného šampióna. Taktiež aj ďalším našim importovaným jedincom, ktorých vyberáme tak, aby sme zveľadili chov na Slovensku a v Európe, a aby ste to mali vy, záujemcovia o toto plemeno, pri rozhodovaní a pri kúpe ľahšie, než som to mal ja, keď som začínal. V prípade záujmu o spoznanie alebo kúpu tohto úžasného plemena (z ktoréhokoľvek kúta na svete) ma môžete kedykoľvek kontaktovať. Rád vám poradím a budem sa s vami tešiť z ďalších úspechov tohto mladého, krásneho plemena.

Alesta´s Argonaut s majiteľom Mikulášom Santnerom – prvý BOG (víťaz spomedzi neuznaných plemien) pre amerického bezrstého teriéra v Európe vôbec
Čo prajem slovenskej kynológii?

Veľa poctivých a milujúcich chovateľov a hlavne prázdne útulky pre psov. Žiadne týrané a opustené psy. Tiež zmenu zákona v prospech psov a iné zvieratá – trestnoprávnu zodpovednosť ako na strane týraných zvierat (prísnejšie tresty pre tyranov), tak aj na strane nezodpovedných chovateľov – tresty pre nich, nie pre zvieratá (v prípade napadnutia psom). No tiež prajem aj logiku – lebo ak je pes strážny a niekto cudzí, nepovolaný, vojde do stráženého objektu, a pes ho uhryzne, tak by mal byt vyznamenaný, a nie utratený.

XANTEO Nebrasca Edda, viacnásobný Junior Šampión, Šampión a čakateľ Interšampióna

Želám, aby psy mali na Slovensku hodnotu a ľudia ich nebrali ako hračky z hračkárstva pre svoje deti, aby ich viedli k zodpovednosti, a nie k tomu, že keď hračka omrzí, kúpia inú. Ja osobne si tiež želám, aby sa rodičia nebáli isť s deťmi na junior handling, ale aby ich viedli k tomuto športu, pretože práve táto súťaž dá nášmu potomstvu neskutočné množstvo informácií. To je dôvod, prečo môj starší syn už do súťaže chodí niekoľko rokov, a to aj napriek tomu, že nevyhráva. Stále sa učí a presne o tom to je.

Spracoval: Patrik Szöcs

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 9/2013