Cyrano z Predmestia

(KR 3/2017)

Ahoj. Volám sa Cyro a som beauceron, teda francúzsky ovčiak. No, vlastne, celým menom sa volám Ame Magnanime Cyrano Puissant, ale tak mi doma nehovoria, lebo kým by ma zavolali, už by som bol na druhom konci dediny. Už som Vám hovoril, že bývam na dedine? Nachádza sa na predmestí krásneho kráľovského mesta Trnava a pôvodne som mal byť iba strážny pes a ochraňovať svoju rodinu. Kam sa všade dostanem a čo dokážem, sa mne a ani môjmu majiteľovi nikdy ani len nesnívalo. A že nakoniec ešte aj preletíme pol sveta a budem mať ako jediný beauceron z Európy potomkov v Las Vegas, už vôbec nie…

Cyrano sa narodil 4. 4. 2012 v chovnej stanici Ame Magnanime (v preklade Ušľachtilá duša) pri Nitre v dedinke Cabaj-Čápor. Chovná stanica je rodinného typu, vlastní ju Mgr. Ivana Kužmová a z tejto chovnej stanice pochádza veľa jedincov mimoriadnych kvalít. A jedným z nich je aj náš Cyro.

Ako som písal v úvode, Cyrano bol plánovaný pôvodne iba ako rodinný pes, spoločník a strážca. S týmto úmyslom sa začalo aj moje hľadanie nového kamoša na dvor. Trávil som dlhé chvíle hľadaním a porovnávaním rôznych plemien. Moje kritériá boli jasné, vedel som, čo hľadám, akurát som v tom momente ešte netušil, že toto všetko mi dá plemeno psa dovtedy pre mňa neznáme – beauceron. Sám dodnes neviem, čo ma zavialo na stránku Ame Magnanime. Asi to bol osud, alebo zásah zhora, pretože keď som pozeral fotky, prečítal plemenné charakteristiky a vlastne všetko, čo mala chovateľka Ivana na stránke, nevedel som už beaucerona dostať z hlavy. Jedného dňa som sa odvážil napísať chovateľke a nahováral som si, že ,,len tak“… Akonáhle mi odpísala, že chystá vrh a poslala mi fotky rodičov, vedel som, že toto bude môj budúci pes, parťák a kamarát. Ivana ochotne vysvetlila, odpísala a poradila, jej prístup ku mne ako k nováčikovi bol jednoducho úžasný.

Na osud, alebo zásah zhora, spomeniem pri Cyranovi určite viackrát, pretože, keď sa spätne zamyslím, čo a ako sa postupne dialo, akých ľudí mi privial do cesty spolu s ním, koľko nového sme spolu spoznali a zažili, je to niečo neskutočné a úžasné. Určite musím spomenúť aj jeho dvornú handlerku Veroniku Olešovskú, ktorá stála za všetkými Cyranovými úspechmi, tiež osudové stretnutie… a mnoho ďalších.

Cyranova prvá výstava prebehla na konci roka 2012. Bola to klubová výstava beauceronov v Alekšinciach, vtedy sa zúčastnil ako pol ročný v triede dorastu. Na túto výstavu sa pamätám úplne presne, pretože som na ňu nechcel ísť. Načo sa bude chodiť pes, ktorý má strážiť dvory, niekam ukazovať, myslel som si naivne… Veronika s Ivanou však použili všetky presvedčovacie metódy a išlo sa. Zámka Veľmi nádejný 1, najlepší dorast výstavy, bol Cyrankov výsledok. A slová pani rozhodkyne Dvořákovej z Čiech pri posudzovaní môjho psa ma tak nejak utvrdili v tom, že ísť tam nebol omyl.

Hneď na ďalšej výstave, tentokrát medzinárodnej v Trenčíne, sa Veronike a Cyranovi ušiel výsledok BOS! Prvý BOB, čo je titul Best of Breed (najlepší z plemena) prišiel o mesiac neskôr na MVP Nitra, čo ma neskutočne namotivovalo, pretože už nielen ja, ale aj skúsení rozhodcovia videli v tak malom veku Cyranov obrovský potenciál. Vtedy sme rozbehli Cyranov maratón. V priebehu pár rokov sme navštívili všetky okolité krajiny, skúsili sme Česko, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, Chorvátsko, a ani na Slovensku sme vystavovanie nezanedbávali. Cyrano postupne nosil domov jeden väčší úspech za druhým. Okrem BOBov v plemene sa začal umiestňovať aj v záverečných súťažiach ako Best in Group a skúsil si už aj pódium v Best in Show.

Prvý väčší úspech získal ešte ako mladý pes u našich južných susedov v Maďarsku, konkrétne na Svetovej výstave psov v Budapešti, kde vyhral u dánskeho rozhodcu titul Svetový víťaz mladých (JWW 2013)! To bolo radosti… Takmer o rok neskôr Cyro v spolupráci s Veronikou vyhral úplne celú Špeciálnu výstavu francúzskych pastierskych psov! Bol BIS1 (Best in Show), opäť v Maďarsku. O päť mesiacov neskôr, v októbri 2014, sa Cyrano vo veľkej konkurencii psov a fien z celej Európy stal víťazom Európskej výstavy psov v Brne, kde získal tituly Európsky víťaz 2014 (EW 2014) a Best of Breed! A že to bola konkurencia, tomu verte! Jedinci pricestovali aj z krajín, ktoré neboli ,,za rohom“, zmerať sily prišli, napríklad, aj jedince z Ruska… Nasledujúci rok na svetovej výstave v talianskom Miláne, skočil síce s krásnym výsledkom Výborný 1, ale na postup ďalej to nestačilo. Najväčší úspech nás však stále ešte čakal.

12. 3. 2016 sa v anglickom Birminghame konala najprestížnejšia a najväčšia medzinárodná výstava psov na starom kontinente, Cruft’s 2016. Cyrano získal nomináciu na túto výstavu na jednej z predchádzajúcich výstav, a keďže ísť na túto výstavu bolo Veronikiným dlhoročným snom, nič nestálo v ceste zúčastniť sa. Veronika ako správny profihandler pridala svoje know how a manažérske schopnosti a sen mnohých kynológov sa začal plniť. Výstava uchvátila neuveriteľne zvládnutou organizáciou, každý pes mal svoje vymedzené miesto v tzv. boxoch, handleri museli dodržať svoj dress code a neprísť len tak, v rifliach. Záverečné súťaže? Komentované živé prenosy na internete. Krása a klobúk dole. Táto výstava je jednoducho sviatkom a oslavou profesionálnej výstavnej kynológie a už len účasť na nej je veľkým úspechom. No a náš Cyrano? Zhostil sa svojej úlohy tradične na jednotku a opäť raz dokázal svoje nespochybniteľné kvality. S nádherným posudkom od anglického rozhodcu Garyho Graya vyhral BOB aj na výstave takéhoto významu! Cyrano zabodoval nielen exteriérom, ale aj povahou, ktorú oceňujú nielen rozhodcovia, ale predovšetkým my, jeho rodina.

Aby ste si nemysleli, že Cyrano je len show dog a chodí sa iba predvádzať na výstavy, tak, ako sa mu Veronika venuje na výstavách, venujem sa mu ja v rovine športovej kynológie. Úspešne sme zatiaľ zložili pracovnú skúšku BH-VT. Momentálne sme po krátkej prestávke z osobných dôvodov v príprave na IPO 1 a myslím, že zatiaľ nekončíme.

Všetky tieto úspechy vo výstavnom a športovom svete nám pomaličky, ale isto dláždili cestu aj do sveta chovateľského. Cyrano mal šteniatka v Rakúsku a Českej republike a jedného dňa sa mi cez sociálnu sieť ozvala chovateľka z chovateľskej stanice Joie de Vie Beaucerons, sídliacej v Las Vegas, Nevada. Priznám sa, pekne ma to prekvapilo a zároveň veľmi potešilo. Vysvitlo, že pani sledovala Cyranove úspechy už dlhší čas a už nejakú dobu v nej driemal nápad osloviť ma s ponukou na chov, ktorú sme s radosťou prijali. Pre Cyrana bola nachystaná krásna harlekýnska dievčina menom Highway Blues du Chateau Rocher. Po vzájomnej dohode sme sa spolu s Veronikou a Cyranom v októbri minulého roka vydali na cestu cez pol sveta do ,,krajiny neobmedzených možností“, USA. Výborne sa o nás postarali naši noví kamaráti za morom, miestami sme aj zabúdali, že nie sme na dovolenke, ale že sme tam „pracovne“. Cyrano sa poprechádzal po svetoznámych kasínach, skúsil jazdu na motorovom člne atď. A aby som sa vrátil k tomu podstatnému. Krytie prebehlo úspešne, tešíme sa z deviatich malých krásnych beauceronov, ktorí sú úplne zdraví a tešia sa na svojich nových majiteľov.

P.S.: Neboli by sme to my, keby sme si v Las Vegas nestrihli nejakú tu výstavičku! Najlepšie dvojdňovú! Cyrano získal ocenenie Best of Winners a Winner dog v plemene, čo je krásny výsledok! Tým nás presvedčil, že aj v USA sa vie na výstave krásne predviesť, a aj niečo vyhrať.

Tomáš Novák

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 3/2017