Ako si slovenská výprava siahla na vrchol

majstrovstiev sveta belgických ovčiakov v kolíske plemena

(KR 7/2011)

Mgr. Miroslav Trauer z Krásna nad Kysucou a jeho belgický ovčiak – malinois, Axell Bohemia Atevy, reprezentovali v prvý júnový týždeň nielen mesto, kysuckú oblasť, ale celé Slovensko na 17. majstrovstvách sveta belgických ovčiakov v belgickom Nieuwpoorte, v krajine pôvodu plemena.

Kynológii sa venuje viac ako dve dekády a jeho rukami i výcvikom prešlo niekoľko plemien – od boxerov cez dobermany, až po nemecké ovčiaky. Zástupca každého z nich získal významné ocenenia v rôznych súťažiach, desiatky víťazných pohárov a cien sú im tichým svedectvom. Mgr. Trauer patrí medzi šťastných ľudí, pre ktorých práca predstavuje zároveň i koníček. Vo voľnom čase sa venuje športovej kynológii, ktorej  účelom však nie je výcvik psa pre služobné práce, ale pre dosahovanie športových úspechov. No súťaží sa v disciplínach vychádzajúcich zo služobnej kynológie a používa i podobné výcvikové metódy. Športová kynológia, ako mnohí vieme, pozostáva z troch hlavných disciplín – pachových prác, poslušnosti a obrany. Axell Bohemia Atevy má štyri roky, počas ktorých podstúpil množstvo hodín výcviku, lekárskych prehliadok, súťaží, povinných skúšok a výstav s cieľom uchovnenia a reprezentácie.

Mať koníčka, akým je športová kynológia, je úžasnou aktivitou, no vyžaduje nevyhnutné disponovanie množstvom odborných vedomostí nadobudnutých štúdiom literatúry či odbornej tlače, a zručností, ktoré sa dajú získať jedine dennou drinou pri výcviku, absolvovaním súťaží, výstav a výmenou vzájomných skúseností s ostatnými psíčkarmi. Táto komplexná tematika by sa, snáď, dala zostručniť vetami, ktoré Mgr. Miroslav Tauer sám často používa: „Chce to obrovské množstvo času a financií. Psa nezaujíma, či sa vám chce alebo nechce, či prší, či neprší, či je teplo alebo mráz. On musí.“ Pes musí dostať kvalitnú potravu, rešpekt, voľnosť a pohyb, starostlivosť a často nekonečné opakovanie cvikov, aby si od rozhodcu mal šancu zaslúžiť ohodnotenie čarovným spojením „sto bodov“. A to všetko so skalopevnou trpezlivosťou a láskou svojho majiteľa a ľudí, ktorí sú s ním v blízkom kontakte.

Týždeň na majstrovstvách sveta belgických ovčiakov v krajine pôvodu bol pre oboch skúškou ohňom. Išlo o ich prvú účasť na svetovej úrovni v obrovskej konkurencii. Podujatia sa zúčastnilo 98 pretekárov z 29 štátov. Naša dvojica sa najskôr kvalifikovala do najlepšej dvadsiatky a následne v súboji o titul majstra sveta obsadila 14. miesto, najlepšie umiestnenie zo slovenskej výpravy. Mgr. Miroslav Trauer a jeho pes touto cestou ďakujú kamarátom – pp. Emilovi Sýkorovi, Milanovi Gašperákovi, Ing. Jurajovi Lahutovi, Jánovi Horniačikovi, futbalovým spoluhráčom „starí páni“ z Krásna nad Kysucou, Rudolfovi Zdražilovi z Dolného Kubína, Jurajovi Jágerovi z Ružomberka, Romanovi Pavlovi zo Svrčinovca, Jánovi Hanuliakovi z Čadce a mestu Krásno nad Kysucou – a sponzorom, bez ktorých by účasť na majstrovstvách sveta bola, vzhľadom na finančnú náročnosť, neuskutočniteľná. Vyjadrujú im vďaku za umožnenie reprezentovať Slovensko so cťou. Jedno ďakujem patrí i tým, ktorí fandili, priali úspech a držali palce.

Ing. Anna Trauerová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 7/2011