Špeciálna výstava bullmastifov 2016

(KR 1/2017)

Život psíčkara na výstave, to nie je len naháňanie výstavných titulov, ale hlavne stretnutie s kamarátmi, ktorí majú rovnaké záujmy. Aj ja sa radím do skupiny takýchto ľudí, hoci väčšinou sa výstav zúčastňujem pracovne, keďže pracujem vo firme zameranej na chovateľov. Preto som privítala pozvanie kamarátky, ktorá sa chystala na špeciálnu výstavu Bullmastiff klubu Slovenska. Jej ponuku som prijala, a tak sme sa 28. 10. vybrali do Mošoviec. Po ceste sme obdivovali krásy stredného Slovenska. Počas cesty sme sa zastavili vyvenčiť psov a kúpiť nejaké drobnosti na občerstvenie, pričom nás všade sprevádzali jej majestátne psie obry. Reakcie ľudí na toto mohutné plemeno nás už neprekvapuje. Bullmastiffy sú síce veľké a silné, ale o to vľúdnejšie k ľuďom.

BOB + BOS

Plemeno bullmastiff bolo vyšľachtené v Anglicku skrížením anglického bulldoga a anglického mastiffa. Bullmastiffy boli v roku 1924 uznané ako samostatné plemeno a dosiahli uznanie ako psy miestnych hájnikov, ako ochrancovia a strážcovia, ktorí votrelca zastavia zvalením na zem, ale nespôsobia mu vážnejšie zranenia. Vynikajúco sa uplatnili aj pri strážení statkov a v boji proti pytliakom. Bullmastiff je vynikajúci strážca majetku a je ochotný ochrániť svojho pána a jeho rodinu, ktorú berie ako svoju svorku, aj za cenu svojho života. S deťmi vychádza toto plemeno veľmi dobre a rešpektuje aj ich šibalstvá. Jediná vec, na ktorú pri ich hrách s deťmi treba dbať, je ich veľkosť, nakoľko si veľakrát nie sú vedomí svojej mohutnosti a váhy. Zbožňujú svoju rodinu a hlavne svojho majiteľa, čím sú vhodní aj ako rodinní miláčikovia a zároveň ochrancovia svojho domova.

V podvečerných hodinách sme dorazili do kempingového areálu Drienok. Ubytovali sme sa v útulnej chatke, ktorá nám pripomenula dávne časy, keď sme chodievali na detské tábory. Večer sme boli pozvané na klubové predvýstavové posedenie, spojené s varením gulášu. Prijali sme pozvanie a pobrali sa na miesto konania. Jedlo aj pohostenie bolo naozaj výborné. Spoznala som veľa nových ľudí, medzi nimi aj predsedu Bullmastiff klubu, Martina Šipkovského, a ďalších nadšencov tohoto majestátneho plemena. Dobre sme sa zabavili, debata sa niesla o čom inom než o psoch, predovšetkým o bullmastiffoch a nadchádzajúcej výstave.

BOS
JBOB

Ráno sa začali schádzať účastníci výstavy v hojnom počte. Martin ma požiadal, či by som mu pomohla a robila zapisovateľku. Tak som si povedala „prečo nie“, každá nová skúsenosť je na niečo dobrá a človek sa len môže priučiť a získať skúsenosti do budúcna. Pohárov aj trofejí bolo neúrekom a boli naozaj prekrásne. Poukladali sme ich na stôl spolu s medailami a hrnčekmi s logom klubu, ktoré boli za každého prihláseného psa. Tento nápad sa mi nesmierne páčil . Jeden hrnček som dostala aj ja, mám ho odložený, ešte zabalený v priesvitnom celofáne so stužkou, ako pamiatku na túto skvelú akciu. Samozrejme nesmelo chýbať ani kvalitné krmivo pre víťazov, ktoré venovala firma Pharmacopola vo veľmi veľkom počte veľkých vriec. Čerešničkou na torte bola prenádherná torta v tvare ležiaceho šteniatka bullmastiffa, ktorá nielenže dobre vyzerala, ale aj vynikajúco chutila.

Vedľa kruhu bol postavený stan, v ktorom sa zdarma mohli občerstviť všetci prítomní, ako vystavovatelia, tak aj diváci, na výber mali niekoľko druhov koláčov, nealko nápojov a pre nešoférov aj niečo na zohriatie. Počasie bolo premenlivé, občas sprchlo a fúkal dosť silný vietor. Napriek tomu dobrá nálada neutíchala a každý nedočkavo čakal na zahájenie klubovej výstavy. To sa trocha oddialilo, nakoľko boli ohlásené nečakané zdržania na ceste, ale organizátori boli zhovievaví a zahájenie výstavy posunuli o viac ako pol hodinu, čakanie nám spríjemňovala reprodukovaná hudba.

Na výstavu bola pozvaná pani rozhodkyňa z Moskvy Yana Gavrilová. V pani Yane Gavrilovej som spoznala jednu veľmi zlatú a milú pani s úprimným úsmevom. Bola nesmierne šťastná a naozaj sa nezištne potešila darčeku v podobe krásneho šperku, ktorý jej venoval v mene klubu predseda Bullmastiff klubu, Martin Šipkovský. Jej kolegyňa, pani Soňa Heldová, bola veľmi nápomocná a hovorila nám, čo máme zapisovať do hodnotiacich listov a na kartičky. Bola to pre mňa zaujímavá skúsenosť s veľkou zodpovednosťou.

Najkrajší dorast
Najkrajší pár

Rozhodovanie pani Gavrilovej bolo naozaj objektívne a dôsledné, čo podľa môjho názoru je na takýchto druhoch výstav potrebné. Prezrela dopodrobna každého psa a ohodnotila ho podľa štandardu. Jej postrehy boli pre väčšinu vystavovateľov poučné a potešujúce. Priebeh celej výstavy sa niesol v dobrej a priateľskej atmosfére. Podaktorí zožali veľké úspechy a niekto získal svoje prvé ocenenie vôbec. Padlo aj zopár sĺz šťastia, čo bolo príjemné sledovať.

Po výstave sa konala bonitácia, kde som mala tiež možnosť nahliadnuť do toho, ako to celé funguje. Pre mňa to bola veľmi zaujímavá skúsenosť a vlastne moja prvá klubová výstava. Som rada, že som mohla pomôcť a zúčastniť sa, a tým pádom nazrieť do zákulisia. Chcem poďakovať mojej dobrej kamarátke Alene a Martinovi, že som mala možnosť zažiť pekný a hlavne zaujímavý víkend plný zážitkov medzi bullmastiffmi a ďalšími skvelými ľuďmi. Určite sa rada zúčastním klubovej výstavy bullmastiffov aj v budúcnosti.

Naj. chovateľská skupina

Výsledky z výstavy:

Psy trieda mladší dorast: VN1, BIS MINOR PUPPY – CEDRIC THE TOP BRUSATI´S LOVE, ch + maj: ČASTULÍKOVÁ ALENA
Psy trieda dorast: VN1, BIS PUPPY – SAFETY OF FLATLAND HELLBOY, ch + maj: KÓZEL GYULA
Psy trieda mladých: V1, CAJC, VŠVML., JBOB, BOB – ALI´THE GREATEST, ch: CESARIN ROBERTO, maj: ČASTULÍKOVÁ ALENA
Psy trieda stredná: V1, CAC – ALPHA THE EXEMPLAR, ch: TAKÁCS DÓRA, maj: TAKÁCS DÓRA
Psy trieda otvorená: V1, CAC – GRAFSTVO BAGIRI BARIN ANTALIS, ch: KRYCHKOVA IRINA, maj: SOMOGYIOVA DENISA
Psy trieda šampiónov: V1,CAC, VŠV – EDWARD MADBULL FARM, ch: MVDr. NAGY TIBOR MVDr. NAGY TIBOR A MVDr. NAGY SZABOLCS, maj: NAGY TIBOR
Psy trieda čestná: V1 – ROCKEFELLER BUSAN MAR-ŠI, ch: ŠIPKOVSKÝ MARTIN, maj: PÁLKOVÁ JANA

Najkrajší pes z triedy čestnej

Suky trieda mladší dorast: VN1 – ELKA VOM TEUFELMEISTER, ch: GÉCZI ROLAND, maj: JUHÁSZ TIBOR
Suky trieda mladých: V1, CAJC, VŠVML. – ANGELINE V. CANIS DEI, ch: ŠTEFÁNIK RÓBERT, maj: ŠRÁMEK ING. VLADIMÍR
Suky trieda stredná: V1, CAC – INDIA MADBULL FARM, ch: MVDr. NAGY TIBOR MVDr. NAGY TIBOR a MVDr. NAGY SZABOLCS, maj: NAGY TIBOR
Suky trieda otvorená: V1, CAC – SAFETY OF FLATLAND APHRODITÉ, ch: KÓZEL GYULA, maj: MARTOŠ VLADIMÍR
Suky trieda šampiónov: V1, CAC, VŠV – SAFETY OF FLATLAND TRINITY, ch + maj: KÓZEL GYULA
Suky trieda čestná: V1, Naj. jedinec z triedy čestnej – JENNIFER STRÁŽNICKÝ RÁJ, ch: GRAZYNA SUCHÁ, maj: ROSINOVÁ ANNA

Najkrajší pár – ALI´THE GREATEST & GINI MADBULL FARM, maj: Alena Častulíková
Chovateľská skupina – 1. miesto SAFETY OF FLATLAND, maj: Gyula Kozel

Kristína Halászová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 1/2017