S Ivonou Kövesiovou

o amerických kokeršpanieloch, móde a pamlskoch…

(KR 7/2015)

Prečo si si vybrala práve amerického kokeršpaniela?

V prvom rade ma americký kokeršpaniel očaril vizuálne. Zamilovala som sa do jeho hlbokých veľkých očí, do nádhernej mäkkučkej hodvábnej srsti. Vyhovoval mi veľkosťou a už pri prvom stretnutí s týmto plemenom, čo bolo pred viac ako pätnástimi rokmi, som vedela, že toto je pes, ktorého chcem mať po svojom boku. Po naštudovaní jeho povahy mi bolo jasné, že to plemeno je ako stvorené pre mňa.

Aktívny psík, ľahko ovládateľný, schopný prispôsobiť sa každej životnej situácii a majiteľovi, ako sa vraví – pes do koča, aj do voza. Snúbi sa v ňom elegancia, neha, roztopašnosť a hravosť s múdrosťou. Mám doma štyroch amkokríkov, každý je iný, každého milujem, a každý má, samozrejme, svoje miesto v mojom srdci.

Ako sú kŕmení tvoji psíci? Prezradíš nám jedálničiek?

V chove som skúšala kŕmiť viacerými spôsobmi – surovým mäsom, varenou stravou, aj granulami. Momentálne som uprednostnila kŕmenie granulami, nakoľko pri kŕmení mäsom som mala vždy po nejakom čase u niektorých psov občasné problémy. Mám štyroch psov a nie každému tento typ stravy vyhovoval, preto som sa rozhodla kŕmiť len granulami a som veľmi spokojná. A myslím, že aj psy, nakoľko sú v dobrej kondícii.

Vieme, že sa venuješ výstavníctvu. Ako u teba prebieha príprava na výstavu?

Príprava na výstavu u mňa prebieha v podstate neustále. Psy musia byť v dobrej kondícii, takže pravidelne trénujeme beh na výstavnom vodíku, postoj. Pravidelné kúpanie a úprava kokríkovského exteriéru je nutnosťou a patrí k tomu. Keďže toto robím priebežne, predvýstavné dni sú pre mňa také isté ako všetky iné. Akurát pred výstavou okúpem psov v inom type šampónu a doupravujem precíznejšie.

Si vyštudovaná návrhárka – ako sa páči súčasná móda pre psov? Robíš aj oblečenia vlastnej „značky“?

Áno, ako vyštudovaná textilná návrhárka a chovateľka psov som tieto dve činnosti skĺbila a momentálne sa venujem navrhovaniu a šitiu oblečenia pre výstavných psíkov. Tento odev musí spĺňať veľa aspektov, aby sa v ňom pes cítil dobre – čo je základ. Navyše musí aj pekne vyzerať.

Poznám tvoje recepty na pamlsky pre psíkov. Neprezradila by si nám niektorý?

Keďže so svojimi psíkmi robím veľa aktivít, pri ktorých je nutné a dôležité odmeňovanie (vystavovanie, agility, tréningy poslušnosti…), začala som premýšľať nad kvalitou odmien. Nakoľko dostupné odmeny nespĺňali moje predstavy, začala som piecť zdravé odmeny – maškrtky bez použitia konzervantov a za použitia surovín, ktoré sú vhodné aj pre psíkov alergikov. Základom je múka, ktorú používam – pohánková, ľanové semienko, mrkva, a to pre psíka najdôležitejšie – mäsko. U mňa je na prvom mieste tuniak, ale používam aj pečeň. Pamlsky sú voňavé, psík pre ne spraví aj stojku na hlave, a zároveň sú chutné, a zdravé.

Jednoduchý rýchly recept:

Špaldová múka, tuniak vo vlastnej šťave, celé vajce. Toto je základ, ku ktorému môžete, avšak nemusíte pridať pomleté ľanové a slnečnicové semienko, najemno nastrúhanú mrkvu.
Zmiešané ingrediencie vymiesite, vyvaľkáte na doske a vykrajujete – môžete použiť aj silikónové formičky. Pečiete v trúbe vyhriatej na 160˚C 30 min a dosušíte v sušičke na ovocie.
Poprosila som Ivonku, aby nám ukázala niektoré ňou navrhnuté modely a upiekla dobrôtky.
Tu sú!

 

Ivonka, ďakujem a prajem veľa tvorivých momentov a množstvo spokojných „zákazníkov“.

Viera Janeková

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 7/2015