POVODA 2013

(KR 8/2013)

V poslednom čase sa v našich kruhoch dosť často prediskutováva téma oblastných výstav a ich miesta v konkurencii nespočetného množstva tých CAC-ových a CACIB-ových.

Odpoveďou na otázku ich významu nám dáva stále stúpajúca účasť psov všetkých plemien prihlásených na tento druh výstav.

Nebolo tomu inak ani v Povode na Oblastnej výstave, ktorú usporiadal Kynologický klub ORION dňa 27. 7. 2013. V areáli futbalového štadióna sa za extrémne horúceho počasia zišlo 115 psov, ktorí mali, vzhľadom na počasie, k dispozícii hydrant s vodou, sprchy a všetko, čo chránilo pred poškodením zdravia následkom prehriatia. Pre návštevníkov bol pripravený výborne zásobený bufet.

Súčasťou Oblastnej výstavy boli aj 3 špeciálky – Buldog klub Slovakia usporiadal Špeciálnu klubovú výstavu bez udeľovania titulu CAC, Pinč klub Slovakia a Klub maďarských pastierskych plemien psov usporiadali Špeciálne klubové výstavy so zadávaním titulu CAC.

Poväčšinou sa predstavili mladí psí kandidáti, ktorí si v mnohých prípadoch po prvýkrát prišli pozrieť a zažiť atmosféru výstavy. Návštevníci však mali možnosť vidieť aj niekoľko veľmi kvalitných jedincov vrátane interšampióna, šampiónov rôznych krajín a plemien, a suku, ktorá bola 2x CAC na svetovej výstave. Prekvapením bola relatívne vysoká účasť veteránov – predviedlo sa ich sedem.

Veľmi vysoko hodnotím rozhodnutie rozhodcov Ing. Jaroslava Matyáš a a Tibora Havelku – začať posudzovanie presne o 9. hodine krátkolebými plemenami. Tak sa stalo, že títo renomovaní rozhodcovia mali o pol jednej, kedy sa slniečko začalo usmievať už na celý štadión, hotové celé posudzovanie a mohli sa začať záverečné súťaže.

Za všetkých prítomných môžem vysloviť len jedno. Gratulácia k výborne zorganizovanej výstave!

Bc. Viera Janeková, Foto: Andrea Juríková

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2013