Belgický ovčiak – Malinois

(KR 3/2011)

„Maliňák je jedinečné stvorenie, ktoré vás miluje viac než seba.“

Belgický ovčiak – malinois je jedným zo štyroch druhov belgických ovčiakov. Ďalšími z jeho nemenej známych príbuzných sú groenendael, tervueren a laekenois. Temperament a osobnosť všetkých spomenutých variet je veľmi podobný, podstatnejšie rozdiely nájdeme skôr vo farebnosti a celkovom výzore či type srsti.

Štandard plemena ako pôvod, história, stavba tela, srsť, farba, hmotnosť a iné, sú fakty, ktoré si každý čitateľ môže „vygoogliť“ na internete za pár sekúnd, aj s príslušnými fotografiami. Ale akú má povahu? A temperament? Ako sa s ním spolunažíva? Pre koho je vhodný? To sú otázky, na ktoré vám môže odpovedať osoba skúsená, či už ako majiteľ alebo chovateľ plemena.

Moje osobné skúsenosti a poznatky ako majiteľa a cvičiteľa – amatéra dvoch psíkov, 9-ročnej Cidy od Meszta a čerstvého člena našej rodiny, trojmesačnej sučky Heriett Argalášov dvor, nie sú rozsiahle a za odborníka sa nepovažujem. Aktívne sa výcviku venujem zhruba tri roky v kruhu mojich priateľov a odborníkov Mestského kynologického klubu Handlová. Preto sa pokúsim z pohľadu nadšeného amatéra priblížiť práve tie skutočnosti, ktoré môžu rozhodovať pri výbere plemena. Či už spomeniem povahu alebo temperament, čerpám z osobných skúseností so svojimi psami.

Často sa u tohto plemena stretávame s pomenovaním maliňák alebo malina, ktoré sú nám sympatickejšie a udomácnili sa v slovníku chovateľov. Je to pes strednej veľkosti, dobre stavaný, pevný, ale zároveň štíhly, s elegantným vzhľadom a chôdzou, výnimočnou krásou a pracovnou schopnosťou. Pohyb má ladný a plynulý a jeho srsť si vyžaduje len minimálnu starostlivosť. Farba prechádza od plavej žltej až po bohatý mahagón, no vždy s čiernou maskou a ušami. Sú to zdravé a nenáročné psy, ktoré sa dožívajú približne 10 až 12 rokov. Genetické problémy sú síce zriedkavé, ale existujú. Stretnúť sa môžete, napríklad, s displáziou bedrových a lakťových kĺbov, epilepsiou či očnými ochoreniami.

Neskúsené oči prirovnávajú maliňáka k plemenu nemecký ovčiak. Ja ho pokladám za ľahšieho, štíhlejšieho a jemnejšieho „bratranca“ nemeckého ovčiaka, ktorý má viac „nabité baterky“.

Všetky belgické ovčiaky sú vynikajúce psy pre športovú a služobnú kynológiu. Ako jedno z mála je toto plemeno schopné na vrcholových celosvetových súťažiach konkurovať nemeckému ovčiakovi. Preto sa bežne využíva s obľubou u polície, no i armády.

Nami opisovaný belgický ovčiak – malinois je veľmi inteligentný, pozorný a učenlivý a úlohy, ktoré od neho očakávame, plní s veľkou radosťou. Pociťuje silnú túžbu k práci, a preto je medzi našimi kynológmi právom obľúbený. Nemôžeme opomenúť ani ich skvelé nosy, pretože po čuchovej stránke sú to odborníci na slovo vzatí.

Ak chcete vynikajúceho, čisto kľudného rodinného psa, malinois nie je pre vás najvhodnejší. Na to je priveľmi dynamický, aktívny a temperamentný. S nadšením bude s vami zdieľať činnosti ako turistiku, jogging, cyklistiku, flyball, sánkovanie, výcvik poslušnosti, obranu, stopovanie, policajnú, záchrannú či pátraciu prácu. Ale neočakávajte od neho pokoj a nečinné polihovanie v záhrade. Nečinnosť mu škodí. Je plný života, energia z neho doslova vyžaruje.

Predstavitelia tohto plemena majú vysokú úroveň aktivity. Nech robia čokoľvek, robia to vždy na maximum. Potrebujú pravidelný pohyb a cvičenie. Je pre nich charakteristická horlivosť, vášeň a silná túžba k práci, preto môže narobiť v domácnosti veľa nepríjemností spôsobených pociťovanou nudou. Neznáša nečinnosť a pohyb pre neho znamená život. Dôsledkom nudy vám dokáže „presadiť“ kvety a „pozostrihávať“  stromčeky v záhrade, „poupratovať“ na stole všetky zbytočnosti, obrúsiť hrany na stole a stoličkách, „vyčistiť“ topánky v predsieni, vyhrabať dieru pre jazierko a veľa iných nepríjemných prekvapení.

Podľa môjho názoru je maliňák vhodný pre tých, ktorí nevedia doma obsedieť, majú radi pohyb a akciu. Ich tmavé oči pôsobia ako trnky, ktoré sa usmievajú pri každej činnosti, ktorú s ním robíte. Loptičku mu hodíte stokrát, stoprvý vám ju donesie a bude vyžadovať, aby ste tak urobili znova. Niekedy sa človek čuduje, kde ten psík berie toľko energie. Aport vyslovene miluje.

Temperament BO-M sa môže pohybovať od odvážnych a priateľských psov až k vyhranenému a rezervovanému postoju k cudzím ľuďom. Ak pôsobia plachým dojmom, nenechajte sa zaskočiť, pretože vedia neohrozene zasiahnuť. Svoje teritórium si strážia poctivo a nepretržite. Na pozemok nepustia nikoho cudzieho bez prítomnosti majiteľa. Ale s návštevou, ktorú privítame, sa malinois bude hrať a dokáže sa s ňou bez problémov pomaznať. Stačí vyhrotená situácia ako krik, hádka alebo bitka a v momente sa domáci maznáčik zmení na oddaného obranára, ktorý položí aj život za svojho pána. Kľudne dokáže zhodnotiť situáciu a použije zdravý úsudok. Prirodzene, chráni svojich majiteľov, blízke osoby a majetok, a to bez prílišnej agresivity. Vyznačuje sa čulosťou, pozornosťou a okamžitou pripravenosťou k akcii. Psy s nežiaducim temperamentom či socializáciou môžu byť „plaché-ostré“, vrčiace zo strachu alebo agresívne. Preto je veľmi dôležité kupovať belgického ovčiaka malinoisa od chovateľa, ktorý produkuje psy s dobrými a vyrovnanými charakterovými vlastnosťami.

Vo všeobecnosti sú to však energické psy, schopné pozoruhodných výkonov. Vyznačujú sa vysokou inteligenciou, veľkou učenlivosťou, majú vrodené strážne schopnosti, sú rýchle a neúnavné.

Mnoho ľudí opisuje svoje skúsenosti s aktívnymi psami. Malinois sa však v jednom líši – celá jeho energia je zameraná na jeho majiteľa.

Belgický ovčiak malinois nie je psom pre každého, najmä nie pre nepripravenú či neskúsenú osobu. Mnoho nových majiteľov nie je pripravených na vysokú mieru intenzity osobnosti. Napriek tomu, že je to ovčiarske plemeno a spoluprácu s človekom má vrodenú, na prístup psovoda sú jeho jedinci veľmi citlivý a na rozdiel od nemeckého ovčiaka ťažko akceptujú hrubšie chyby v prístupe. Získate si ho motiváciou, nie krutým trestom. Vhodné je trénovať s pozitívnymi metódami založenými na forme odmeny. Jeho veľkou túžbou je potešiť svojho majiteľa, a práve takýto spôsob prináša pozitívne výsledky. Je to pes extrémne citlivý na podnety z okolia.

Keďže ide o ovčiarske psy, ako už bolo spomínané, majú veľmi silný záujem o pohybujúce sa objekty. Oplývajú silným, prirodzeným inštinktom lovca. Jeho existenciu je potrebné si uvedomiť, lebo môže viesť k prenasledovaniu vozidiel, detí, zvierat, poletujúcich lístkov vo vetre, vejúceho šálu na krku, lyžiarov na svahu.. Jednoducho napísané, všetko, čo sa hýbe, chcú chmatnúť a uloviť.

Druhou stranou jeho prekypujúcej energie a húževnatosti je verné a spoľahlivé priateľstvo. Ak mu dáte možnosť zmysluplne vybiť energiu z tela, odvďačí sa vám nesmiernou oddanosťou a láskou. Je citlivý a veľmi vďačný, ak ho včleníte do rodinného života. Je to spoločenské stvorenie. Ak sa pes správne socializuje a dbá sa na jasné pokyny správania doma, v parku, s hosťami, či cudzími osobami, je radosť s ním nažívať v jednej domácnosti a vie byť dobrým spoločníkom. Vždy by však mal mať aj zodpovedajúce športové alebo pracovné využitie. Jeho energiu treba vložiť do niečoho užitočného.

Výcvik by sa mal uskutočňovať najmä v mladosti, predovšetkým formou hry. Vyžadujú citlivé, nikdy nie hrubé, zato však dôsledné vedenie. Najmä šteniatka by sa mali vhodne socializovať, brať častejšie von, vidieť svet, spoznať rôzne zvuky, autá, cestu vlakom, zhluk ľudí, napríklad, na námestí, atď. Potrebujú veľa pozitívnych interakcií s rôznymi ľuďmi a situáciami tak, aby sa naučili prijímať neznáme veci s kľudom.

Na týchto plemenách ma fascinuje, aké sú odolné, vytrvalé a najmä neúnavné. Či je vonku mínus 20 alebo 30-stupňové horúčavy, dážď či ostré slnko, vždy majú chuť pracovať a tešiť sa z každej činnosti. Veľmi rýchlo vám dokážu pozdvihnúť náladu. Mali ste veľmi zlý deň v práci a prídete domov. Pozriete sa na svojho maliňáka, hneď sa vám uľaví a zlepší sa nálada. Niekedy sa mi zdá, že môj pes presne vie, ako sa cítim a v akej nálade som. Tento druh vzťahu je pre mnohých záhadný a zároveň veľmi obohacujúci.

Moment, kedy ma moja sučka Cida prekvapila a upevnila v mojich očiach kvality tohto plemena, bola účasť na XII. ročníku Špeciálneho kynologického preteku Handlovskej doliny v auguste 2010. Organizuje sa každoročne v krásnom prostredí obce Remata pod záštitou Mestského kynologického klubu Handlová. Napriek vysokej medzinárodnej konkurencii, mojej prvej pretekárskej skúsenosti, ročnému oddychu bez tréningov so Cidou a môjmu amatérskemu prístupu sme obsadili 3. miesto v súťaži o Pohár starostu obce Ráztočno a na prekvapenie 2. miesto v súťaži o Pohár starostu obce Jalovec. Tento úspech považujem za dôkaz, že BO-M je pracovité, veľmi inteligentné a húževnaté plemeno.

Aj keď je to niekedy časovo aj fyzicky náročné, milujem svojich maliňákov a nevymenila by som ich nikdy v živote za žiadne iné plemeno. Kto spozná jeho razantnosť, rýchlosť, energiu a zároveň poslušnosť a oddanosť, zamiluje si ho a nedá na neho nikdy dopustiť.

Andrea Klasová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 3/2011