Aj psy už majú na svete svoju prvú ultrazvukovú kefku!

(KR 6/2015)

Čím je pes starší, tým sa majiteľovi pri jeho objatí viac zmraští tvár. Zápach z papule psa so stúpajúcim vekom nie je ani pre milujúceho majiteľa ničím príjemným. Na vine je aj zubný kameň, ktorý na Slovensku často podceňujeme. Prípadne, ak to už nejde inak, raz do roka necháme psa uspať u veterinárneho lekára, aby mu zubný povlak a kameň odstránil. Anestézia je však pre psa, rovnako ako pre človeka, veľmi nebezpečná a nie každý sa s ňou vie vyrovnať. Pravidelné a hlavne nesprávne ošetrený chrup zvieraťa znásobuje nie len nepríjemný zápach z ústnej dutiny, ale aj množstvo vedľajších zdravotných, často závažných, komplikácií. Neraz je v stávke aj srdce.

 

Všetci sa asi zhodneme na tom, že psa do zubárskeho kresla neposadíme. Aj veterinárni lekári pri odstraňovaní zubného kameňa v 99 % uspávajú všetky jedince, pričom sa nedá hovoriť o zanedbateľnej záťaži pre organizmus. Navyše, so stúpajúcim vekom sa riziko vážnych komplikácií pri anestézii zvyšuje – opäť rovnako ako u ľudí. Preto aj veterinárni lekári, pokiaľ to zdravotný stav psa vyslovene nevyžaduje, uprednostňujú odstránenie zubného kameňa pri príležitosti iného zásahu do tela zvieraťa.

Výskyt zubného kameňa odteraz môže mať vo vlastných rukách už aj majiteľ psa a môže ho výrazne ovplyvniť. Vedci vyvinuli prvý ultrazvukový prístroj na svete na čistenie zubov a ústnu hygienu pre zvieratá. Špecialisti utrazvukovú zubnú kefku vyvíjali roky. Chceli, aby bola pre zviera šetrná pri čistení, bez akýchkoľvek pohybov prístroja, ktoré by mohli zviera znepokojiť, a zároveň, aby chovateľ a zviera mali pri čistení čo najlepší komfort. Výsledkom je, že pes pri čistení zubov vôbec ani len netuší, čo sa deje, okrem toho, že mu majiteľ na zuby prikladá „niečo neznáme“, čo nevydáva žiadny zvuk, ani pohyb. Ultrazvukové lúče pôsobia v ďasne až do hĺbky 12 mm, čo zabezpečí v podstate okamžité uvoľnenie zubného kameňa.

Táto novinka tak v domácom prostredí omnoho jednoduchším spôsobom pomáha v prevencii zápalov ďasien, parodontitídy, tvorby zubného kameňa, zápachu z papule a nakoniec straty zubov. 80% všetkých menovaných problémov v ústnej dutine psa začína už vo veku dvoch rokov. Pritom menšie plemená sú zubnými problémami postihované častejšie, pretože ich chrup je často veľmi úzky či nesprávne usporiadaný.

Novým ultrazvukovým systémom Emmi–pet tak môže chovateľ podľa vedcov oveľa efektívnejšie zvieraťu čistiť zuby, najmä odstraňovať povlak. Aj chovateľ amatér tak svojmu miláčikovi dá šancu na ďaleko kvalitnejší život, pretože správnou zubnou hygienov psa sa predchádza parodontitíde, chronickému ochoreniu ústnej dutiny, zápachu z papule a tiež sa minimalizujú hrozby súvisiace s prípadnou nutnou narkózou kvôli odstraňovaniu zubného kameňa.

Prístroj je absolútne jednoduchý a zvládne ho každý chovateľ. S trochou humoru môžeme napísať, že ak sa majiteľovi či chovateľovi nechce psovi čistiť zuby, môže o to požiadať svoje dieťa, ktoré sa zahrá na zubára. Treba k tomu iba „vychovaného psa“ a chvíľku času na prikladanie zubnej kefky na jeho zuby. Štetinky Emmi-pet totiž vedú ultraznukové vlny z ultrazvukového generátora priamo do špeciálnej zubnej pasty. Bez nej je efekt nulový a nedá sa oklamať. Kefka a pasta Emmi-pet spolu vytvárajú milióny mikroskopických bubliniek. Tie na základe implózie odstraňujú nečistoty zanechávané krmivom, zubný kameň a ďalšie choroboplodné zárodky, či baktérie.

Čistenie zubov je úplne bez vedľajších účinkov. Z hygieny sa tak pre žiadny zvuk, či pohyb kefky môže stať pre psa zábava, pretože čistenie s prístrojom Emmi-pet prebieha bez prítlaku. 96 miliónov kmitov za minútu si zviera ani nevšimne. Aj tu platí staré známe – čím skôr, tým lepšie. Čím skôr si na ultrazvukovú kefku zviera zvykne, tým viac minimalizujete následky zanedbanej zubnej hygieny.

Na pravidelné čistenie zubov zvierat upozorňujú veterinári často. Ruku na srdce, koľko z chovateľov či majiteľov to však robieva pravidelne? Možno ani sami sebe nie. Odborníci roky tvrdia, že pravidelné čistenie zubov predstavuje najdôležitejšiu prevenciu proti poškodeniu chrupu a ústnej dutiny. Presne ako u ľudí. Aj na Slovensku už zástupcovia firmy začali veterinárnych lekárov zoznamovať s novou technológiou. Predsa len ide o prvý 100% ultrazvukový prístroj na svete na čistenie zubov a ústnu hygienu zvierat. Preto aj nedôvera odborníkov je na mieste. Osobne sme testovali kefky v niekoľkých veterinárnych ambulanciách. Názory a skúsenosti z praxe vám prinesieme v ďaľšom vydaní nášho časopisu.

A možno ešte rada pre všetkých, ktorým si deti doma nechcú pravidelne umývať zuby a robiť ústnu hygienu. Skúste vsadiť na ultrazvukovú kefku pre psa a možno sa vaša ratolesť k svojmu miláčikovi pridá. A to s ultrazvukovou kefkou špeciálne vyvinutou pre ľudí. Bude mať predsa doma vzor, aj keby rodičia tiež niekedy zaľahli do postele bez umytých zubov.

Ak vás téma zaujala, radi vám na ďalšie otázky odpovieme.
emmi-club@viaeurope.sk, 0919 212 383

 

Lucia Tomečková

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 6/2015