Z „útulkáča“ hviezda filmového plátna

(KR 8/2012)

Najznámejšie psy 21. storočia a ich životné príbehy

Stal sa prvým psom, ktorý zanechal pred slávnym hollywoodskym Grauman’s Chinese Theatre odtlačky labiek. K slávnemu Rin Tin Tinovi a Lassie sa do výslnia reflektorov postavila ďalšia filmová hviezda – Parson Jack Russell teriér menom Uggie, ktorý si zahral v oskarovom nemom čierno-bielom filme The Artist.

Filmová hviezda
V pohodlí
Uggie a potomkovia Rin Tin Tina a Lassie

Slnko kruto páli, vzduch sa vlní pred očami, a na strome sa nepohne ani lístok. Vládne neznesiteľná horúčava, no novinári netrpezlivo čakajú. Fotografi majú pripravené fotoaparáty a nikto sa nevie dočkať. Vo vzduchu panuje napätie a hustá atmosféra by sa dala krájať. Zrazu všetci spozornejú. Pred divadlo Grauman’s Chinese Theatre prichádza požiarne vozidlo a z neho vystupuje ten, na koho tak dlho čakali – štvornohý štekajúci psí herec, Jack Russel teriér Uggie.

Ako správna filmová hviezda, aj on drží krok s módou a okolo krku má obojok so zlatým motýlikom. Fotografi neustále stláčajú spúšť, aby zachytili najlepšieho psieho herca v každej póze. Okrem chôdze po červenom koberci a predvádzania trikov sa ceremoniál nemôže zaobísť bez veľkolepej torty. Tú upiekli v tvare požiarneho hydrantu. Historická chvíľa nastáva, keď Uggie zanecháva odtlačky svojich labiek v betóne, labkou „podpíše“ aj DVD a Blu-ray disk slávneho filmu „The Artist“.

Uggie z filmu The Artist
Uggie a jeho príbeh

Malý teriér sa narodil pred desiatimi rokmi (2002). Drobné živé klbko malo príliš veľa energie a prví dvaja majitelia ho považovali za príliš divokého a nezvládnuteľného. Uggie dočasne našiel domov v útulku, no akonáhle sa túto informáciu dozvedel od svojho priateľa tréner Omar Von Muller, Uggie už viac nezažil nástrahy života bez domova. Muller sa rozhodol, že Uggiemu nájde nový domov, no kým sa tak stane, zostane s ním. A svoje miesto u neho našiel Uggie natrvalo.

V malom temperamentnom teriérovi sa schovával herecký talent, čo Muller využil, a v roku 2005 začala psíkova slávna filmová kariéra. Spočiatku hrával len v reklamách a obsadil i vedľajšie psie úlohy. Prvá filmová rola však mala prísť už čoskoro. Vo filme Voda pre slony (Water for Elephants) stvárnil Queenie a zahral si spoločne s Robertom Pattinsonom a Reese Witherspoon. O štyri roky neskôr, v auguste na „The Incredible Dog Show“, predviedol svoj úžasný trik – jazdu na skateboarde. Pozornosť médií však upútal až v nemom čierno-bielom filme The Artist, ktorý neskôr ocenili soškou Oskara.

Momentálne má energický teriér už 10 rokov a jeho tréner oznámil ukončenie hereckej kariéry. Uggie je vraj už starý na predvádzanie trikov na skateboarde a čoraz viac trávi čas v posteli, či pri menej namáhavej aktivite.

S Jeanom Dujardinom
Vo filme
S motýlikom
Zaujímavosti zo života Uggieho
 • „Uggie bol úplný blázon. Také energické šteniatko som ešte nevidel. Nechcem ani pomyslieť, čo by s ním bolo bývalo, keby zostal v útulku. Je veľmi šikovný a rád sa učí. Jednou z najdôležitejších vecí je, že sa ničoho nebojí, ani žiary reflektorov a hluku,“ povedal o Jack Russel teriérovi Omar von Muller.
 • Keď Uggie nepracuje, býva v severnom Hollywoode s rodinou Mullerovcov, ktorí majú okrem Uggieho ďalších sedem psov. Tí, mimochodom, tiež pracujú vo filmovom priemysle.
 • Spočiatku stvárnil len vedľajšie herecké úlohy. Začínal vo filme What’s Up Scarlett, Wassup Rockers (2005) a Mr. Fix It (2006) po boku Davida Boreanaza.
 • Vo filme The Artist mal Uggie dvoch dablérov, psieho brata Dusha a Dude, ktorí vyzerali presne ako Uggie.
 • Uggie a jeho tréner strávili počas nakrúcania filmu The Artist tri dni s filmovou hviezdou Jeanom Dujardinom, aby francúzskeho herca naučili slovné i signálne povely.
 • Filmári šíria o Uggiem zaujímavú historku. Hlavný hrdina si v jednej scéne v zúfalstve priloží k hlave pištoľ. Uggie náhle vyskočí a snaží sa mu ju vyraziť z ruky. Chce mu zabrániť, aby si ublížil. V scenári žiadna podobná scéna nie je a tento „trik“ Uggieho nikto neučil. Navyše netušil, že ide o zbraň.
 • Malý teriér propagoval film počas týždenného turné, účinkoval v britských televíznych programoch, vrátane The Graham Norton Show. Okrem toho sa objavil aj na charitatívnej akcii v londýnskom West End, kde sa pomáhalo nadácii Dogs Trust.
 • V súčasnosti má Uggie 10 rokov a ide do dôchodku.
 • Počas ceremónie, keď Uggie zanechával odtlačky labiek v betóne, jeho tréner i majiteľ Omar Van Muller predstúpil pred prítomných s príhovorom, v ktorom okrem iného zdôraznil, že ľudia by nemali zabúdať na psíkov z útulku. „Hlavným posolstvom, s ktorým by sa chcel Uggie podeliť s vami všetkými, je výzva – adoptujte! Aj Uggie je adoptovaný a vidíte, čo dokázal. Pokiaľ máte aj vy možnosť adopcie, neváhajte. Hoci nemusí byť práve ten váš hviezdou televíznej obrazovky, určite bude hviezdou u vás doma.“
 • Uggie za účinkovanie vo filme The Artist získal na minuloročnom festivale v Cannes cenu Palm Dog pre psích hercov. Vo februári 2012 ho ocenili Zlatým obojkom pre najlepšieho psieho herca vo filme.
 • Spočiatku si kritici mysleli, že film nemá šancu na úspech, no herecký výkon teriéra predčil vraj aj herca Leonarda DiCapria vo filme J. Edgar, no nebol až taký dobrý ako George Clooney vo filme The Descendants.
 • Okrem Uggieho získal zvláštne ocenenie už v roku 1929 nemecký ovčiak Rin Tin Tin.
Na skateborade
Odtlačky labiek
Uggieho ocenenia
 • Palm Dog pre psích hercov na filmovom festivale v Cannes.
 • Zvláštne ocenenie Prix Lumičre Awards – francúzsky ekvivalent k Zlatému glóbusu.
 • Ocenenie „Najlepší zvierací výkon“, udelený filmovou kritičkou The Seattle Times, Moirou Macdonald.
 • Zlatý obojok – ocenenie pre najlepšieho psieho herca, ktoré udeľuje Dog News Daily.
S Oskarom
Poznáš správnu odpoveď?
1.Ako sa volal film, ktorý preslávil Uggieho?

a.Water for Elephants
b.The Artist
c.What’s Up Scarlett

2.Kto si Uggieho osvojil?

a.Nikto, mal štastný život od narodenia.
b.Jean Dujardin
c.Omar Van Muller

3.Kde zanechal Uggie odtlačky svojich labiek?

a.Grauman’s Chinese Theatre
b.Na Chodníku Slávy.
c.Nikde, takej pocty sa mu nedostalo.

4.Aký trik predvádza Uggie rád?

a.Jazdu na skateboarde.
b.“Panáčkovanie“.
c.Rád pózuje.

5.Ktorým významným ocenením ho ocenili vo februári 2012?

a.Palm Dog pre psích hercov.
b.Zlatý obojok – ocenenie pre najlepšieho psieho herca.
c.Prix Lumičre Awards

6.Koľko má momentálne rokov?

a.10 rokov
b.7 rokov
c.5 rokov

7.Čo rád robí v čase staroby?

a.Leží v posteli a oddychuje.
b.Jazdí na skateboarde.
c.Ešte stále hrá vo filmoch.

8.V akej show vystupoval Uggie so svojimi trikmi, ešte predtým než začal veľkú filmovú kariéru?

a.The Graham Norton Show
b.The Incredible Dog Show
c.V londýnskom West End.

9.Mal Uggie počas filmovania dablérov?

a.Áno.
b.Nie.

10.Ako sa volá Uggieho psí brat, ktorý ho vo filme zaskakoval?

a.Dude
b.Dash
c.Billy

Autor článku a prídavného materiálu: Lenka Preisingerová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2012