XIV. Fitmin Kynologický deň 2012

(KR 8/2012)

1. deň – piatok 6. 7. 2012

 Nad Tatrou sa blýska a v Jaklovciach hromy bijú, alebo typický začiatok nášho Kynologického dňa. Tak ako po minulé roky, aj v tento sa náš klub ŠK Severan rozhodol pripraviť toto podujatie. Niekoľkomesačné plánovanie a vybavovanie v piatok konečne nabralo na dôležitosti a Kynologické dni sa mohli začať.

 Všetko štartuje dlhou prípravou záležitostí, ako je postavenie stanov, tribúny, zabezpečenie vody, až po rozloženie samotných pretekárskych tratí. Toto zabezpečujú členovia ŠK Severan a ľudia, ktorých to baví a každoročne prispievajú svojou pomocou. Už pri prípravách je cítiť skvelú atmosféru a napätie, každý sa teší, že je všetko hotové, a môže sa začať!

 Zahájenie Kynologického dňa, respektíve malé neoficiálne otvorenie, začína v piatok večer. Po príchode pretekárov sa však zhmotňujú i malé obavy – bude búrka? Hromy, blesky a vietor neveštia nič dobré! Avšak v stanoch pri voňavých krídelkách, kofole a pive zabúdame na nepriazeň počasia a užívame si večer, kedy sa po roku opäť stretávajú známi z rokov predchádzajúcich. Najmä fanúšikovia a pretekári weight pullingu si prišli na svoje a v noci sa unavene odoberajú spať.

2. deň – sobota 7. 7. 2012

Ráno nás víta slnko, konečne! Strach sa rozplynul a členovia od skorého rána pracujú na ďalších prípravách, hoci sú mnohí unavení po dlhej noci. O 9:30 sa nedočkavo stretávame pri hymne „Trim sebe teho šaľeneho psa“ na oficiálnom otvorení! Tohto roku sa Kynologického dňa zúčastnili 4 krajiny – Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko.

Od 10. hodiny do areálu prichádzajú diváci a je len na nich, ktorú z ponúkaných zábav si vyberú. Väčšina sa najprv pristaví pri weight pullingu – pri psoch silákoch, ťahajúcich vozík s nákladom. Ktorý z nich zvládne viac? Atmosféra stúpa spolu s odtiahnutou váhou, a keď okolo druhej psík potiahne rekord, diváciv napätí povzbudzujú a tlieskajú. O prekonanie najväčšej váhy a rekordu sa pokúsil belgický ovčiak Derick 2425 kilogramami, bohužiaľ sa mu tolen o vlások nepodarilo. Na tohtoročnom podujatí mali psíky navyše sťažené podmienky, keďže bolo okolo 35°C a celý deň svietilo slnko. Príliš horúce počasie uškodilo najmä severským plemenám, ktoré v tomto športe figurujú od samého začiatku. Naopak, pitbuly a rôzne mastifovité plemená sú v tomto športe pomerne nové a nie sú tak náchylné na teplo, čo sa, prirodzene, odrazilo aj na ich výkone.

Ďalšou akciou v rámci XV. Fitmin Kynologického dňa boli Jaklovské preteky agility. Agility je šport, v ktorom je úlohou psovoda previesť psa traťou zloženou z rôznych prekážok v čo najlepšom čase a s čo najmenším počtom chýb. Pre laikov tento šport môže vyzerať veľmi zábavne, najmä keď si psovod nacvičuje trať bez psa. Vtedy to vyzerá, akoby sa rozprával sám so sebou a ukazoval si, kam má ísť, nie je to však tak! Komentátor Jaro Krupár mnohokrát vysvetlil základy agility potešeným divákom. Radi sa pozerali na rôzne tímy a hodnotili jednotlivé výkony. Navyše si určite každý určil svojich sympatických favoritova povzbudzoval ich.

Všetkých pretekárov čakal obed v podobe výborného guláša z diviny, pripraveného miestnymi poľovníkmi. Teplota počas celého dňa neklesala,a tak pivo a kofola tiekli prúdom a osviežili všetkých vyčerpaných. Ani psy nezaostávali a jeden za druhým sa valili do prúdu Hnilca schladiť svoje kožuchy. Náš Deň, alebo vlastne Dni, boli určené úplne všetkým. Pre deti boli počas celého dňa pripravené súťaže, organizované denníkom Korzár, v ktorých mohli vyhrávať peniaze „Severany“, a za ne si kúpiť zaujímavé veci v našom stane. V areáli mali možnosť zajazdiť si na koni, či zabaviť sa skákaním v žirafe. Pre dospelých divákov bol pripravený hod polenom, kde si mohli chlapi zasúťažiť a vyhrať pivo. Ale nielen oni! Našlo sa i zopár odvážnych žien a dokonca aj detí!

Po namáhavom dni, kedy si každý prišiel na svoje, sme večer privítali skupinu Ščamba. Na naše podujatie prichádzajú každoročne a všetci sa na nich celý deň tešia. Svojím vtipom potešili všetky vekové skupiny a najmä pána farára! V závere sa väčšina davu rozišla a zostali len vytrvalci, ktorí sa zabávali spolu s disco klubom Zajo až do rána!

3. deň – nedeľa 8. 7. 2012

 Posledný deň sa niesol najmä v znamení programu pre deti. Skoro ráno sme doniesli prekážky, postavili ľahký parkúr a jednoduché agility pre deti od 3 do 18 rokov sa mohli začať! Preteky o pohár magazínu Kynologická revue sú vždy veľmi obľúbené a je zábavné pozorovať, ako deti v štyroch vekových kategóriách prekonávajú prekážky spolu so svojimi psíkmi, väčšinou po prvýkrát! Často im pomáhajú rodičia a vždy platí pravidlo „Čo nezvládne pes, môže vykonať jeho psovod!“. Stáva sa, že dieťa prelieza tunelom, slalomom, hojdačkou alebo rovno celou traťou namiesto psíka! Viliam Poklemba k tomu vždy pridá zaujímavú hlášku. Tieto preteky robí už veľa rokov a nezabudne pripomenúť, že niektoré deti sú v tejto kategórii prvý, iní poslednýkrát. Keď som sa pozerala do žiarivých očiek detí na stupňoch víťazov, nostalgicky som si spomenula na čas, kedy som aj ja začala pretekať v detskej súťaži. Bol to pre mňa obrovský zážitok, keď som nesmelo prvýkrát zdolávala prekážky so psíkmi – krížencami a objavila čaro agility. Vzťah človeka a psa pre mňa získal nový rozmer v spojení športového ducha človeka s hravou snaživosťou psa. Dodnes mám odložených plyšových psíkov, medaily i poháre, ktoré som v tejto súťaži ako dieťa dostala. Rovnako ako ja, aj mnohí ďalší sa neskôr začali agility venovať pravidelne a trénovať pod vedením Jara Krupára. Dnes má klub výborných pretekárov a okrem hravých detských pretekov vie organizovať aj tie vážne, „oficiálne“.

Nasleduje karneval, kde sa deti a ich psíky musia obliecť do masiek a ladiť spolu. Zažili sme rôzne masky, deti skutočne preukázali svoju kreativitu. Taktiež majú možnosť súťažiť v Detských hrách denníka Korzár a získavať Severany.

Počas celého dňa pokračuje druhé kolo Jaklovských pretekov agility, a aby pretekárom, psíkom, či divákom nebolo horúco, schladí nás hasičská striekačka a posilnia rozvoniavajúce klobásy, ktoré poctivo griluje Jano Richnavský. Dáte si? Po klobáske oddych pri bábkovom predstavení o princeznej Zubajde a DrEvoRubačovi v podaní bábkovej skupiny Tralalačikovia z Košíc len umocňuje radosť zo skvelého dňa. V podvečer, keď sa lúčime s pretekármi a dohadujeme ďalší rok, klub ďakuje rozhodcom za ich čas a správne hodnotenie. Celý klub sa schádza pod tribúnou, hrá hymna „…bo méé pokúúše…“, spievame a opäť je koniec. Ďalší ročník za nami. Symbióza človeka a psa, ich vzájomný rešpekt a láska, sa ukázala pri všetkých druhoch pretekov v Jaklovciach a spolu s mnohými ďalšími som mala pocit, že robiť toto podujatie sa oplatí, že má význam venovať mu čas či už v „drese“ organizátora, alebo diváka.

Večer po oficiálnom ukončení ešte niektorí sedíme, hodnotíme, premýšľame a dúfame, že návštevníci, ktorí sú už doma, v sebe nesú nadšenie a tešia sa na ďalší rok. Nás ešte čakajú dlhé dni upratovania a balenia vecí, ale to nevadí, o rok sme tu zas! Hoci za celým podujatím vidieť snahu obetavých členov klubu a hlavne entuziazmus predsedu klubu Jána Keruľa, bez sponzorov by táto akcia nikdy nedosiahla takéto rozmery. Preto je potrebné poďakovať nasledujúcim: krmivo Fitmin, rádio Expres, obec Jaklovce, Komes fut, obec Margecany, BEKI design, Kynologická revue, denník Korzár, MAAD trofeje, Havkáčik, poľovnícke združenie Jaklovce, darčekový obchod Ajtaci.sk, Tesco, Já – Ra… Ďakujeme a tešíme sa na všetkých opäť o rok!

Natália Kandrová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2012