(KR 11/2012)
Historický úspech na majstrovstvách sveta nemeckých ovčiakov
3. – 7. 10. 2012 Steyr, Rakúsko
Majstri, majstri a heja, heja, Slovensko… Tieto známe skandovania, ktoré poznáme skôr z iných športových odvetví, však spolu s vypočutím si našej hymny patrili azda k naj emotívnejším zážitkom, aké sprevádzali tohtoročný svetový šampionát nemeckých ovčiakov WUSV. To však bolo už len krásnym vrcholom tohtoročného svetového šampionátu. Viedla k nemu tŕnistá, avšak cieľavedomá púť skromného slovenského tímu.
Že naše ambície môžu byť na najprestížnejších majstrovstvách sveta najrozšírenejšieho plemena veľké, naznačovali už výsledky na svetovom šampionáte FCI v maďarskom Zalaegerszegu. Kvalitné výkony už tam napovedali, že s našimi je treba vážne počítať. Slovenská výprava sa z pochopiteľných dôvodov líšila od tej, ktorú sme mali možnosť vidieť u našich južných susedov. Osobnosť svetového formátu Mgr. Igor Lengvarský, tentokrát neposudzujúci, ale pôsobiaci ako vedúci družstva spolu s Radoslavom Prokopcom, ktorý bol zároveň figurantom, mali tú česť nastúpiť na štadión v Steyri pod slovenskou vlajkou s piatimi dvojicami, odhodlanými podať ten najlepší výkon. Hoci by sme športovú kynológiu mohli považovať za individuálny šport, vieme, že to vôbec nie je tak. Okrem toho, že sa na výsledku podieľa mnoho ľudí počas prípravy, aj v samotnom tíme je k celkovému výkonu potrebná vynikajúca atmosféra. I o tomto Igor Lengvarský, samozrejme, veľmi vie – veď videl na štadióne, či na stopách „pohorieť“ už mnohých favoritov práve kvôli zlej psychickej pohode. Tým našim však veril, a preto neustále, spôsobom jemu vlastným, vlieval do duší nádej v skvelý výsledok. Počas celých majstrovstiev naša reprezentácia krok po kroku potvrdzovala, že je s ňou nutné vážne rátať v súťaži jednotlivcov i družstiev.
Ako prvý zo slovenských dvojíc nastupoval v stredu 3. 10. o 9:40 na obranu tandem Jaroslav Chýlka so psom Picco Va-Pe. 75 bodov na hranici bodového limitu síce nenadchlo, ale verili sme, že stopa a poslušnosť u tejto dvojice môžu byť príjemným prekvapením.
V ten istý deň si o pol jednej Jaro Vnenčák so psom Witz Eqidius vylosovali stopu. Skvelý výkon bol ohodnotený na 98 bodov. Radosť zavládla v slovenskom družstve, medzi Slovákmi na štadióne i u mnohých doma, ktorí so zatajeným dychom očakávali všetky aktuálne správy z Rakúska. O 16-tej bola Adriana Nagyová so psom Zero Betkin dvor na cvikoch poslušnosti. 87 bodov sa zdá byť trochu menej, než by mohla mať, ale je potrebné zobrať do úvahy, že na svetovom šampionáte je meter predsa len trocha prísnejší. Záver prvého dňa z pohľadu slovenskej výpravy patril Andrei Kadlecajovej, ktorá so svojím psom Adonis Betkin Dvor na obrane podala kvalitný výkon so ziskom 87 bodov.
Vo štvrtok 4. 10 o 9-tej hodine nastáva premiéra pre Jozefa Lengvarského s jeho sučkou Geischa Eqidius. Veľmi kvalitný výkon na obrane bol ohodnotený arbitrom na 96 bodov a publikum ho ocenilo veľkým potleskom. Pred druhou hodinou poobede sme čakali na výkon Adriany Nagyovej so psom Zero Betkin dvor na obrane. 95 bodov hovorí na verejnosťou najsledovanejšej disciplíne samo za seba! Úsmev na tvárach a pocit radosti v slovenskom tíme pretrváva. O chvíľu nato už všetci Slováci v Steyeri držia palce Andrei Kadlecajovej a Adonisovi Betkin Dvor, ktorí na poslušnosti podávajú veľmi kvalitný výkon ohodnotený na 93 bodov. Okolo štvrtej poobede Jaroslav Chýlka a Picco Va-Pe na stopách podali neuveriteľný výkon za 99 bodov. Po týchto krásnych výkonoch je v reprezentačnom tíme skvelá atmosféra.
V piatok nastupujú na „pľac“ len dve, zato naše najhorúcejšie želiezka v ohni. O deviatej hodine Jaro Vnenčák s Witzom Eqidius excelujú na obrane a získavajú 97 bodov. Radi by sme videli vytúženú stovku, no rozhodca počas celého šampionátu zadal maximálne 97, a aj to len trom dvojiciam. Na pravé poludnie nastupujú Jozef Lengvarský s Geischou Eqidius na poslušnosť. Vynikajúci výkon, rovnajúci sa 90-tim bodom. Získať tak o 5-6 bodov viac by už bol priam ideál tohto mladého psovoda a kvalitnej sučky.
Nastúpiť v sobotu ráno o šiestej hodine nie je nič príjemného. Tentokrát vylosovanie doprialo skoré vstávanie Jaroslavovi Chýlkovi so psom Picco Va-Pe. Veľmi slušný výkon na poslušnosti ohodnotený 84 bodmi znamená celkový súčet 258 bodov a dnes vieme, že to stačilo na 74. miesto.
O ôsmej hodine nastupuje ďalšia naša dvojica – Adriana Nagyová so psom Zero Betkin dvor, na stopy. Podávajú veľmi kvalitný výkon a podľa svedkov bodov mohlo byť aj viac než získaných 92. Konečný súčet je 274 a v nedeľu sa dozvedajú, že toto bude stačiť na veľmi pekné 24. miesto na svetovom šampionáte v hodnotení jednotlivcov.
Jozef Lengvarský s Geischou Eqidius v takmer rovnakom čase na stopách taktiež získavajú neuveriteľných 99 bodov. Azda si v tejto chvíli Jozef uvedomil, že nebyť maličkých chybičiek na poslušnosti… No 285 bodov je napriek tomu krásnych a bolo potrebné už len čakať, ako sa budú vyvíjať majstrovstvá pre ďalších z favoritov. O trinástej nastupuje ďalší z veľkých favoritov v slovenských národných farbách. Pred pár rokmi ho svet vnímal ako ozdobu svetového šampionátu v Bratislave, ako špičkového figuranta, a prešlo len relatívne krátke časové obdobie a musia ho rešpektovať aj ako pretekára s najvyššími ambíciami. Jaroslav Vnenčák na obrane s Witzom Eqidius predviedli vynikajúci výkon i na poslušnosti. Rozhodca ho oceňuje na 95 bodov. Už v tejto chvíli bolo zrejmé, že by sa mohlo pomýšľať na medailu, veď celkových 290 bodov je veľavravných. Naša výprava sa zatiaľ tešila zo skvelých výkonov, z ktorých bolo viditeľné, že historický úspech sa krok za krokom približuje. O štrnástej hodine nastúpila na stopy Andrea Kadlecajová s Adonisom Betkin dvor, čím ukončila vystúpenie slovenskej reprezentácie. Andrea si iste vie predstaviť aj kvalitnejšie vypracované pachové práce. 79 bodov je síce len niečo nad bodový limit, no celkových 259 bodov znamenalo neskôr 68. miesto v jednotlivcoch.
Aká nálada panovala po týchto výkonoch v našom tíme, si síce vieme predstaviť, no iste by sa ťažko opisovala.
Po sčítaní konečných výsledkov bolo zrejmé, že Jaroslav Vnenčák a Witz Eqidius si vybojovali striebro a titul prvého vicemajstra sveta a druhého vicemajstra so striebornou medailou na krku patril ďalšiemu reprezentantovi Slovenska, Jozefovi Lengvarskému a Geischi Eqdius. Už len toto samotné by bolo stačilo na neuveriteľnú radosť a eufóriu, ktorú prežívali všetci priamo či nepriamo zainteresovaní. Povestnou čerešničkou na torte bolo dekorovanie majstrov sveta v družstvách. Náš skvelý tím o tri body poráža favorizovaných Nemcov a o sedem bodov ambicióznych Belgičanov. Víťazstvo tak po prvýkrát patrí „chlapcom a dievčatám“ spod Tatier.
Na nemeckom portáli dsh-spezial.de je publikované, že na tohtoročnom šampionáte sa jednalo súboj chovateľských staníc Eqidius a von Weinbergblick. Nie, nechceme polemizovať s našimi kolegami z krajiny pôvodu plemena. Ale zoberme do úvahy skutočnosť, že chovateľská stanica von Weinbergblick síce mala majstra sveta v jednotlivcoch a bola súčasťou strieborného družstva, no v jednotlivcoch ďalší pes skončil ako 60-ty. Naša Eqidius má v zlatom tíme dvoch psov a druhé a tretie miesto v jednotlivcoch. I toto by mohlo svedčiť o dominancii slovenskej chovateľskej stanice, nehovoriac o tom, že Witz je pokračovateľom ôsmej a Geischa siedmej generácie „Eqidius-ákov“. Na štartovej listine sme mohli nájsť ďalších piatich jedincov, ktorí sú priamymi potomkami psov z chovateľskej stanice Eqidius. Ak teda vyslovíme po tejto úvahe presvedčenie, že Eqidius si podmanil svet nemeckého ovčiaka na športovom poli, toto tvrdenie rozhodne podporí aj skutočnosť, že od roku 1975, kedy sa konali majstrovstvá Európy, ani od roku 1988, od kedy sa usporadúva svetový šampionát, sa ešte nestalo, aby na stupni víťazov stáli dva psy z jednej chovateľskej stanice.
Keď sme sa Jána Sudimáka opýtali, ako vníma tento historický okamih, skromne odpovedal:
„Aj keď je to obrovský úspech, nie je len môj, ale hlavne pretekárov a slovenskej kynológie. Vnímam to s pokorou, lebo vrcholová športová kynológia je o kvalitných psoch, špičkových vycvikárov, ale aj o šťastí, ktoré je niekedy vrtkavé.. Moje predsavzatie do budúcnosti je aj naďalej chovať na špičkových jedincoch tak, aby sa aj naďalej rodili psy, ktoré by boli schopné konkurencie na domácich a svetových podujatiach. Bolo pre mňa veľmi veľkým zadosťučinením, keď za majiteľom Witza Eqidius, Jarom Vnenčákom, prišiel bývalý majster Nemecka a uznávaná osobnosť svetovej športovej kynológie a povedal, že Witz je momentálne najlepší pracovný pes na svete. Toto sú tie krásne chvíle keď si človek uvedomí, že sa oplatí prinášať obete a chovať kvalitných psov, v danom prípade nemeckých ovčiakov.“
Využime tento priestor na gratulácie reprezentantom, realizačnému tímu, chovateľovi Jánovi Sudimákovi, ktorého chovateľská stanica na budúci rok oslávi 40 rokov aktívnej činnosti, a nezabudnime ani na Slovenskú úniu chovateľov nemeckých ovčiakov a Zväz športovej kynológie, ktorí vytvorili podmienky na to, aby zo Slovenska vzišiel tím, ktorý sa vráti s titulom majstrov sveta. Verme, že tento veľký úspech, ako aj skvelé výsledky z ďalších podujatí, budú motivačné pre ďalších mladých nadšencov športovej kynológie.
Jozef Šuster, foto Zuzana Mecnerová a Petra Fürstová
Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 11/2012