Miláčik diktátora

(KR 9/2012)

Najznámejšie psy 20. storočia a ich životné príbehy

Nebola hrdinkou druhej svetovej vojny. Nebojovala v prvej línii. Na svoju lásku však doplatila, keď oddane zverila svoj život do rúk najstrašnejšieho a najkrutejšieho človeka v dejinách ľudstva.

Blíži sa koniec vojny. Je 29. apríl 1945 a Hitler sa dozvedá o potupnej smrti svojho talianskeho spojenca Benita Mussoliniho. Sovietska armáda sa blíži a veľký vodca je v koncoch. Nevie ako ďalej. Tuší však, že sa blíži koniec – definitívny. Sučka nemeckého ovčiaka Blondi však stojí pri ňom. Oddane na neho hľadí a čaká, čo príde. Netuší, čo všetko sa za posledné roky dialo vo svete. Tak ako každý pes, verí svojmu pánovi, nech je akýkoľvek. Jej vernosť ju však stála život.

Na prechádzke
Blondi

Hitler dostáva strach a prijíma konečné rozhodnutie. Účinok kyanidu draselného skúša na svojom miláčikovi. Chce si byť stopercentne istý, že nepadne do rúk nepriateľskej armáde. Sám však svoju štvornohú priateľku otráviť nedokáže. Žiada preto profesora chirurgie Wernera Haaseho a cvičiteľa psov Fritza Tornowa, aby účinok cyankáli vyskúšali na Blondi bez jeho prítomnosti. Jed sa pomaly dostáva do krvi, sučka sa zviera v bolestivých kŕčoch a poslednýkrát zavyje. Je po všetkom… Test bol úspešný a všetci, vrátane Hitlera a Evy Braunovej, vedia, že prišiel koniec. Nielen ich, ale aj druhej svetovej vojny.

Blondi a jej životný príbeh

Blondi sa narodila vo veľmi známej a vyhľadávanej chovateľskej stanici v obci Kravaře na Opavsku, v konfliktnej pohraničnej oblasti známej ako Sudety. Od 20. rokov prvej republiky do 70. rokov minulého storočia ju prevádzkoval František Czerny. Bol známym chovateľom a v tom čase ho uznávali všetky vtedajšie režimy. Jeho psy boli známe a so svojou chovateľskou stanicou získal v priebehu niekoľkých rokov mnoho ocenení. Dokonca jedno prestížne – ocenenie československého zväzu chovateľov, obhájil niekoľkokrát.

V roku 1941 dostal nemecký vodca sučku nemeckého ovčiaka darom od svojho tajomníka Martina Bormanna. Blondi patrila medzi nesmierne inteligentné, oddané, poslušné a aktívne psy. Hitler obdivoval nemecké ovčiaky a bol presvedčený o ich vernosti a inteligencii. V máji 1942 kúpil ďalšieho nemeckého ovčiaka od poštového úradníka v Ingolstadte. Chcel, aby Blondi mala spoločnosť. Novú sučku pomenoval Bella.

Eva a Blondi
Blondi v Berghofe

4. apríla 1945 Blondi porodila päť šteniat. Otcom bol nemecký ovčiak Gerdy Trootsovej, Harras. Jedno z nich pomenoval ríšsky kancelár obľúbenou prezývkou Wolf. Šteňa si obľúbil a spočiatku sa aj osobne venoval jeho výcviku. Na Blondi však nezabudol. Miloval ju natoľko, až jej mnoho dovolil. Jeho náklonnosť k sučke však nezdieľala Eva Braunová. Tá ju priam nenávidela a často ju kopala pod jedálenským stolom. Psy mala rada, no Blondi k nim nepatrila. Eve robili spoločnosť jej dva psy plemena škótsky teriér – Negusa a Stasi (alebo Katuschka).

Blondi sa vo svojom živote ničoho zlého nedopustila. Bohužiaľ, stála na opačnej strane barikády a musela za to zaplatiť životom. No nie v boji, ani pri záchrane ranených. Milovala svojho pána, bola mu oddaná a verila mu. Správala sa ako každý iný pes, no za svoju vernosť si vyslúžila smrť.

Vo filme Valkýra
S činkou
Zaujímavosti zo života Blondi
  • Hitler svojho psa miloval a často sa s ním nechával fotiť.
  • Hneď od príchodu sa stala vodcovým miláčikom, dokonca spávala aj v jeho spálni. Podľa niektorých mala vraj veľmi veľké privilégiá, čo mnohí nevedeli pochopiť.
  • Blondi zohrala významnú úlohu v nacistickej propagande. Stala sa nástrojom, ktorý mal nemeckého vodcu vykresliť ako milovníka psov.
  • Počas vojny sa enormne zvýšil záujem o nemeckých ovčiakov.
  • Po teste s kyanidom prišiel Hitler skontrolovať výsledok. Chcel sa presvedčiť, či je jeho obľúbená sučka skutočne mŕtva. Neprejavil však vraj žiadnu ľútosť nad stratou milovaného psa.
  • Sovietske vojská našli v podzemnom bunkri Blondino nehybné telo ležať na zemi. Vedľa nej bolo jedno zo šteniat. Čo sa však stalo s ostatnými nikto nevie a zostáva to záhadou. Povráva sa však, že cvičiteľ psov Fritz Tornow šteniatka vzal a zastrelil v záhrade. Tak isto usmrtil aj dva psy Evy Braunovej a vlastného jazvečíka.
  • Psy z chovateľskej stanice v obci Kravaře na Opavsku chovateľa Františka Czerneho boli známe – nemeckého ovčiaka s rodokmeňom dokonca daroval po konci vojny aj prezidentovi Edvardovi Benešovi. To, že pes nemeckého diktátora pochádzal od neho, verejne nepriznával, hoci všetci chovatelia o tom vedeli.
  • Na sučku Blondi sa nezabudlo ani po rokoch. V roku 2008 vo filme Valkýra jej postavu stvárnil nemecký ovčiak a pripomenul tak jej pôsobenie v smutných dejinách.
Blondi pózuje
Blondine šteniatka
Blondi s ďalším nemeckým ovčiakom
Poznáš správnu odpoveď?
1.Ako sa volala známa sučka Adolfa Hitlera?

a.Blondi
b.Bella
c.Scarlett

2.Z akej chovateľskej stanice pochádzala?

a.Narodila sa u poštového úradníka v Ingolstadte.
b.Narodila sa v chovateľskej stanici v obci Kravaře na Opavsku.
c.Pochádzala z Nemecka.

3.Kto bol majiteľom chovateľskej stanice, odkiaľ pochádzala Blondi?

a.Martina Bormann
b.Nikto, lebo chovateľská stanica nikomu nepatrila.
c.František Czerny

4.Bola Blondi použitá ako nástroj propagandy?

a.Áno.
b.Nie.

5.Koľko šteniatok porodila v apríli 1945?

a.2
b.5
c.4

6.Kto bol otcom šteniatok?

a.Nemecký ovčiak Gerdy Trootsovej, Harras.
b.Jazvečík Fritza Tornowa.
c.Škótsky teriér Evy Braunovej.

7.Mala Blondi psiu kamarátku?

a.Nie.
b.Áno, volala sa Bella.

8.Aké mala Blondi privilégia?

a.Ležala pri posteli a strážila diktátora.
b.Často bola objektom fotografií.
c.Správali sa k nej ako k človeku.

9.Vzrástol počas vojny záujem o plemeno nemecký ovčiak?

a.Áno.
b.Nie.

10.Ako zomrela?

a.Zastrelili ju.
b.Na starobu.
c.Vyskúšali na nej účinok kyanidu draselného.

Lenka Preisingerová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 9/2012