Jeden z mnohých dôvodov

prečo kŕmiť Acanou

(KR 4/2012)

Naši psi a Acana

V roku 1997 sme si zaobstarali nášho prvého psíka – malú slečnu bradáča Ketty. A okrem iných vecí spojených s kúpou šteňaťa sme museli riešiť kŕmenie a tým aj výber granúl. Kamarát od bradáčov nám vtedy povedal, že kŕmi kanadským krmivom Acana a že psom vyhovuje. Jazdil v tom čase so svojimi psami na výstavy po celej Európe, mal bohaté skúsenosti a tak sme ho poslúchli. Skúsili sme ešte zohnať nejaké informácie. Nebolo to vôbec ľahké, program pre chovateľov neexistoval * a dalo nám prácu zohnať predajcu v našom regióne. Ale podarilo sa a začali sme kŕmiť Acanou. A neľutujeme.

Dnes je to takmer 15 rokov a zostávame tomuto krmivu naďalej verní. Behom tohto času sme odchovali štyri generácie bradáčov a pred siedmymi rokmi sme začali chovať taktiež ruských čiernych teriérov. Pri oboch plemenách sa kladie dôraz na zdravú, lesklú čiernu srsť a my sme s ňou u našich psov na rozdiel od niektorých iných majiteľov, ktorí kŕmia inými granulami, nikdy nemali problémy, srsť našim psom nikdy nehnedla ani nebola matná. Svedčí o tom aj to, že sa naši chlpatí miláčikovia pýšia mnohými titulmi šampiónov. A naši malí bradáči sa v zaslúženom „psom dôchodku“ dožívajú krásneho vysokého veku – našej prvej psej dáme Ketty bude tohto roku 16 rokov, jej dcére Agátke 13 a bratovi Bakovi 12 rokov.

Pri chove ruského čierneho teriéra je potrebné dbať na krmivo hlavne v dobe rastu. Je to veľké plemeno a rýchlosť rastu v prvom roku života ovplyvňuje potom celý psí život daného jedinca. V tomto období je veľmi dôležitá správna a vyvážená strava a taktiež vhodná záťaž. A ani v tomto aspekte nás Acana nesklamala. Naše šteňatá od nás odchádzajú vo výbornej kondícii, ich vývoj je primeraný veku a vyrastajú z nich jedinci so správnou výškou i mohutnosťou.

V súčasnej dobe je už našťastie prístup k informáciám o krmivách bezproblémový, je možné vyberať medzi mnohými výrobcami, internet aj pet shopy ponúkajú nepreberné množstvo druhov aj chutí. My ale aj napriek tomu, že sme vyskúšali behom tých rokov rôznych výrobcov (hoc už ako sponzorské dary, alebo čisto zo zvedavosti na novú ponuku), zostávame naďalej verní krmivu Acana a veríme, že všetci naši psi s nami súhlasia!

* Chovateľský program je k dispozícii na www.weber-mlyn.cz

Eva a Zdeněk Dvořákovi
Chovateľská stanica FCI z Jabkenických Doubků

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 4/2012