Dog Frisbee – 5. časť

Výber a typy frisbee

(KR 2/2013)

Keď už existuje frisbee ako šport a dogfrisbee ako odnož aj pre našich psích parťákov, stále viac sa kladie dôraz na výrobu frisbee, ktoré čo najviac vyhovuje psovi, aj hráčovi. U psa sa kladú vysoké požiadavky predovšetkým na bezpečnosť pri hre a chytaní disku. Následne zohráva dôležitú úlohu tvar, materiál a veľkosť. V neposlednom rade pohodlnosť frisbee v ruke hráča, aby ho mal možnosť lepšie uchopiť a hodiť.

Frisbeečka nájdeme na každom rohu. Pozor, nie všetky sú určené a vhodné psom. Aj keď sa mnohokrát dostanú do predaja frisbee, zvlášť reklamné predmety, ktoré sú označené ako disky pre psov, neznamená to, že sú pre psa naozaj bezpečné. Na svete sa výroby diskov ujali tri hlavné firmy, a to Wham-O, Hiperflite a Hero. Títo poprední výrobcovia si na tanieroch pre psov dali naozaj záležať a neustále zdokonaľujú ich tvary a materiály. Na trh prinášajú viac a viac noviniek pre užšiu škálu rozmanitých požiadaviek.

Lietajúce taniere nie sú myslené ako žuvacie hračky pre psov. Preto ich radšej nenechávajte len tak sa povaľovať po byte.
Zdeformovaný disk Hero Air, celkom nepoužiteľný po niekoľkých tréningoch. Je z mäkšieho materiálu, preto sa hodí skôr psom s jemnejším stiskom.
Klasické „súťažné“ frisbee

Táto kategória diskov spadá pod výber frisbeečok, s ktorými môže tím súťažiť v rôznych disciplínach. To znamená, že musia spĺňať určité parametre, veľkosť, váhu a tvar. Nájdu sa tu odolné i menej odolné. No a keďže vo frisbee súťažia i malé plemená, pravidlá na ne nezabudli a povolili pre ne disky menšieho formátu. V Európe nájdeme súťaže najčastejšie podľa pravidiel USDDN, a tie povoľujú nasledujúce disky, od viacerých výrobcov:

„Štandardne veľké disky“
  • Wham-O: FastbackStandart, Flex&SuperFlex
  • DTW: ChomperStandart, Flex&SuperFlex
  • InnovaHero: 235 Air and Xtra
  • DogStar: Standart a Crusher
„Štandardne stredné disky“
  • InnovaHero: 215 Sonic, Super Sonic, SonicXtra
  • Hyperflite: K-10 CompetitionStandart, Frostbite, UV and MidnightSun
„Ťažké veľké disky“
  • Wham-O: Eurablend
  • InnovaHero: 235 Super Hero/K9 Candy. SuperStar, SuperSwirls
  • DogStar: CrusherHeavy a CrusherT-Rex
„Ťažké stredné disky“
  • Hyperflite: Jawz (všetky varianty)
„Malé disky“
  • InnovaHero: Pup 160
  • Hyperflite: PupJawz, PupFrostbite, PupCompetitionStandart
Nový nepoškodený disk Hero Xtra 235.
Prehryznuté disky sú natoľko znehodnotené, že pri opätovno používaní môžu psom spôsobiť nepríjemné zranenia.
Porovnanie hrán dvoch diskov rovnakého druhu. Vrchné je ešte nepoužité, spodné by sa už nemalo hádzať psovi kvôli jeho poškodeniu.
Takéto povrchové škrabance vieme ľahko zarovnať pomocou nahriateho predmetu.
Odolné disky

Vzhľadom na to, že nie je možné spojiť ideálny a bezpečný materiál pre psa s dobrými letovými vlastnosťami, väčšina psov skôr či neskôr disk prehryzne a znehodnotí. Preto sa vyrábajú aj odolné disky. Tieto frisbeečka už vo svojom názve nesú, že sú z materiálu, ktorý nie je tak rýchlo zničiteľný a má nejakú tú výdrž. Je vyrobený zvlášť pre psov, ktorí sú schopní behom jedného tréningu spraviť z taniera sitko. Odolné lietajúce taniere sú o dosť mäkšie/tvrdšie a ťažšie než klasické disky. Môžu tak mať horšie letové vlastnosti, ako napríklad rýchlejšiu padavosť, a teda nedoletia na takú diaľku. Na druhej strane letiastabilnejšie, aj keď fúka silnejší vietor. Ich najväčšou výhodou je, že vydržia silnejší stisk psa. Dajú sa využiť aj ako takzvané motivačné disky, o ktoré sa dá so psíkom preťahovať. Vydržia totiž väčší tlak a zároveň sú omnoho ohybnejšie.

Frisbee pre malé psy a šteniatka

Aby psi menšieho, malého vzrastu nevláčili frisbee po zemi a nemuseli s nimi všemožne bojovať, výrobcovia diskov ponúkajú identické zmenšeniny klasických diskov. Totožné s veľkými, len v zmenšenej forme. Sú menšej veľkosti, aby ich psi s menšou papuľkou mohli ľahšie chytať a aportovať, a zároveň im nezavadzali pri pohybe. Pochopiteľne majú menšiu váhu, čo je opäť plus pre malé plemená. Obľubu si získali i pri šteniatkach pri prvých zoznámeniach s frisbee. Pre tých sú oveľa pohodlnejšie zas a znova vďaka lepšej manipulácii. Každý z výrobcov ponúka verné zmenšeniny rôznych druhov. Aj odolných.

Disky sú dostupné v širokej palete farieb. Cez klasické farby a ich odtiene až po disky z priesvitných materiálov
Ostatné frisbee

Okrem vyššie spomínaných špeciálnych frisbeečok existuje celý rad ďalších rozmanitých lietajúcich tanierov a rovesníkov guľatých a ploských tvarov. Na trhu sa objavujú disky plastové, látkové či gumené, prípadne v kombinácii viacerých materiálov. Frisbee sa v dnešnej dobe vyrábajú aj z fosforeskujúcich materiálov, sú tak vhodné do tmy a na nočné súťaže, či tréningy. Existujú i špeciálne taniere do mrazov, keď vonkajšia teplota klesne pod nulu.

Ako vybrať frisbee?

Všeobecne sa dá odporučiť akýkoľvek lietajúci tanier, ktorý spĺňa parametre vhodné a bezpečné pre psa. Lietajúce taniere pre ľudí nie sú vhodné pre psov. Sú z iného materiálu, ktorý psi veľmi ľahko prehryznú. Nebezpečnejšie však je, že tieto frisbíčka sa pri stisku psa štiepia. Doslova sa rozletia v jeho ústach, čo spôsobuje škaredé, nepríjemné zranenia. Psovi môžete nadobro znechutiť chytanie a aportovanie diskov! Preto si pri výbere dogfrisbíčok dajte poriadne záležať a neberte to na ľahkú váhu.

Všetky druhy frisbee sú ľahko udržiavateľné vodou aj keď na nich zaschne špina, blato, či psie sliny.

V internetových obchodoch, ktoré odoberajú frisbee a majú ich v ponuke, nájdete rôzne recenzie. Navyše už zvyknú rozdeľovať disky do kategórií pre lepší prehľad. Podľa nich sa riadi veľká skupina „psíčkarov“. Prípadne sa vedú diskusie na psích portáloch. Rovnako neváhajte a smelo napíšte predajcovi, od ktorého máte záujem disky kúpiť. Samozrejme, časom nazbierate skúsenosti sami a budete vedieť lepšie odhadnúť, ktorý disk sadne vám, aj vášmu psovi.

Starostlivosť o frisbee

Žiadna vec používaná psom nevydrží večne. O disky sa treba starať a starostlivosť o ne netreba podceňovať. Ak skontrolujete a opravíte disky po každom tréningu, vydržia vám omnoho dlhšie než disky, o ktoré sa nik nestará. Vďaka tomu, že sú z prispôsobených materiálov, sú na niektorých viditeľné odtlačky zubov už po prvom hode, pri niektorých o niečo neskôr.

Po každom záhryze na frisbee zostanú výčnelky rôznych veľkostí a ostrostí. Treba si uvedomiť, že disk sa v momente chytenia stále točí, a s ním aj nezabrúsené výčnelky, ktoré spôsobujú bolestivé poranenia. Náruživé psy to neodradí, ale tie citlivejšie môžu stratiť záujem.

Účinným spôsobom, ako zbaviť disk výčnelkov, je zbrúsiť ich šmirgľovým papierom. Zaužívané sú rôzne finty, ako, napríklad, zažehliť nedokonalosti žehličkou cez papier na pečenie. Nikdy však neprikladajte žehličku priamo na frisbee. Prípadne ich môžete zahladiť pomocou nahriateho kovového predmetu, čím neprídete o cenné kúsočky taniera.

Rovnako môžete skúsiť poškodené miesto nahriať priamo nad ohňom a prstom, či iným predmetom pritlačiť výčnelky naspäť k ploche disku. Takmer všetky typy tanierov sú ľahko  umývateľné vodou alebo mokrým kusom látky. Akonáhle je disk prehryznutý skrz na skrz, alebo dôjde k zlomeniu okraja, toto frisbee už psovi nehádžte!

V budúcom čísle: Multiple

Viktória Obetková, foto: Martin Fekete

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 2/2013