Chlpatý zraz modrých jazykov

na Slovensku

(KR 6/2012)

Klub priateľov a chovateľov psov plemena CHOW-CHOW

Udalosťou roka a dňom „D“ v roku 2012 bola posledná aprílová nedeľa pre Slovenský klub priateľov a chovateľov psov plemena ČAU-ČAU a obec Bílkové Humence na Záhorí, kde sa konala Celoslovenská klubová výstava so zadávaním titulov CAJC, CAC, BOS, BOB a Klubový víťaz. Vlastne by som ju správne mohla nazvať celoslovenskou so zahraničnou účasťou, pretože nás svojou prítomnosťou poctili aj priatelia z Českej republiky, Maďarskej republiky a Ukrajiny. Z najväčšej diaľky prišla prezidentka ukrajinského čau-čau klubu, Olexandra Beregovenko, no nemenej sme sa potešili aj našim kamarátom z Čiech – pánovi Jaromírovi Kubalíkovi, ktorý naše výstavy navštevuje pravidelne a stal sa aj členom nášho klubu, ale aj manželom Juhász, majiteľom chovateľskej stanice PANDA ZULU GURU z Maďarskej republiky.
Zľava: CAC, BOS – Don Juan von der Linderstrasse a CAC, BOB, KV – Panda Zulu Guru Flóra

Výstavy sa zúčastnilo celkovo 20 psov, od tých, čo vystavovali po prvýkrát, až po ostrieľaných šampiónov, ktorí sa aj tento rok zúčastnia Svetovej výstavy psov v Salzburgu a budú zastupovať toto pozoruhodné plemeno. Možno si poviete, že ich nie je veľa, možno aj trochu málo, je však treba pripomenúť, že dvadsať psov tohto plemena pokope na jednej výstave na Slovensku je vlastne unikát.

Jeho nízka populácia v našej krajine je možno zapríčinená tým, že toto špecifické plemeno nedokáže chovať hocikto. Psa čau-čau nikdy nedonútite poslúchnuť na slovo, nedonútite ho splniť príkaz fyzickým trestom alebo za odmenu, či už v podobe hračky alebo jedla. Psy tohto plemena komunikujú so svojím pánom na partnerskej úrovni, teda ako so seberovným, a túto vlastnosť nie je ochotný tolerovať každý chovateľ. Za akceptovanie takého prístupu sa Vám odmení dôstojnou reprezentáciou a noblesou, ktorá oslňuje na každej výstave, či prechádzke. Tam, kde sa čau-čau objaví, púta pozornosť, každý zatúži pohladiť si takéto krásneho plyšáka a on to dovoľuje len „vyvoleným“. Výrazné pokriky detí typu „Aha, ide levík, medveď!“ a podobne hovoria za všetko.

 Atmosféru výstavy umocnilo fantastické domáce prostredie, ktoré nám tento rok vytvoril výstavný výbor v spolupráci s manželmi Berrnackými a ich psom XEWINOM HUSARUVKA. Ochotne nám poskytli svoje priestory a teritórium a prispelo i výborné počasie a priateľská nálada, ktorá nás po celý deň sprevádzala na každom kroku.

 Pozvánku posudzovať výstavu prijal na našu veľkú radosť elitný rozhodca, pán Tibor Havelka zo Slovenska, ktorému by sme aj touto cestou chceli poďakovať za spoluprácu. I jeho slová, ktoré nám neskôr adresoval, nás posilňujú a podporujú v našej práci. Veď uznajte sami, citujem: „Úvodom len toľko, že posudzujem už 34 rokov a mám odposudzovaných viac ako 1000 výstav. Píšem Vám preto, aby ste mi uverili, že som videl veľa a Vaša dnešná výstava s absolútne neopakovateľnou atmosférou patrí v mojom rebríčku medzi najlepšie, ktorých som sa kedy zúčastnil. Ďakujem… Tibor Havelka“. Takéto milé výroky sú pre nás naozaj silnou a povzbudivou inšpiráciou aj do ďalšieho obdobia.

MISS SYMPATIA 2012 – ELSA Huntley peridot a jej nový kamarát Vašek z Menny CHOW-CHOW Impéria

 A kto vlastne vyhral?

Podľa nás všetci, čo toto nevšedné plemeno reprezentujú. Bol to veľký koncert na oslavu plemena čau-čau. Posúdených, aj predvedených bolo všetkých 20 prihlásených psov.

 Ocenenie najkrajšej sučky a tiež najkrajšieho psa výstavy BOB, a teda aj titul Klubový víťaz, si tento rok vybojovala sučka Flóra z chovateľskej stanice PANDA ZULU GURU, čím spravila svojim majiteľom – Judit Juhászné Taródi Nagy/ István Nagy – obrovskú radosť. Tento pocit umocnila i skutočnosť, že si majitelia odnášali domov aj titul „najlepšia chovateľská stanica“ klubovej výstavy.

 Cenu za najkrajšieho predstaviteľa opačného pohlavia – BOS, si odniesol pes Don-Juan von der Linderstrasse z chovateľskej stanice „z Údolí sneženek“ majiteľa Jaromíra Kubalíka z Českej republiky.

 Tento rok sme zaviedli novinku v podobe diváckeho hlasovania o najsympatickejšieho psíka výstavy, ktorého si mali možnosť diváci vybrať zo všetkých zúčastnených psov výstavy. Našou „MISS SYMPATIA 2012“ sa stala mladá a večne „usmiata“ 5-mesačná sučka ELSA Huntley peridot majiteľa Ernesta Hinďoša z Michaloviec, ktorá si prítomných získala nielen rozkošnou šteniatkovskou tváričkou, ale hlavne úžasnou priateľskou povahou, pre čau-a až netypickou. Táto sučka je krásnou ukážkou toho, že aj čau-čau, ktorého majú ľudia vžitého ako zdržanlivého, či dokonca pre cudzích ľudí nepríjemného psa, je pri správnej socializácii dokonalým spoločenským psom. Pokojne si dovolím tvrdiť, že od tejto psej slečny vám hrozí akurát to, že vás všetkých ulíže na smrť.

 No a čo dodať na záver? Snáď len toľko, že víťazom gratulujeme, zúčastneným z celého srdca ďakujeme za príjemné stretnutie a neprekonateľnú atmosféru, ktorú sme spoločne vytvorili. Dovidenia o rok, priatelia!

 Našu úplnú fotogalériu z výstavy si môžete pozrieť aj na stránke Facebook, ak do vyhľadávania zadáte „chow-chow slovensko“, či na domovskej webovej stránke klubu www.chowchow.sk, kde nájdete aj kompletné výsledky z výstavy.

Soňa Slebodníková

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 6/2012