XV. Medzinárodný kynologický deň 2013

(KR 8/2013)

V prvý prázdninový víkend roku 2013 sa na východnom Slovenku v Jaklovciach v okrese Gelnica konal v poradí už 15. ročník Kynologického dňa. V rámci tejto akcie prebiehali preteky vo weight pullingu, detské prázdninové preteky o pohár magazínu Kynologická revue, hafkáčsky karneval a preteky agility. Za dlhé roky si toto pekné podujatie získalo pravidelných účastníkov, no prichádzajú aj noví. Tohto roku nás okrem našich poctili aj účastníci z Čiech, Maďarska a Poľska.

V piatok podvečer sme začali posedením pod stanom. Stretli sa tu členovia klubu ŠK Severan Jaklovce, pretekári a dobrovoľní pomocníci, pre ktorých sa toto posedenie organizuje. Po dlhých priateľských debatách sme sa pobrali do svojich postelí, poniektorí aj do stanov.

V sobotné ráno nás privítalo slniečko. Nebolo teplo až tak ako po uplynulé roky, ale našim štvornohým miláčikom to určite neprekážalo. Celý program sa začal hymnou športového klubu (Trim sebe teho šaľeného psa) a slávnostným otvorením predsedom klubu, Jánom Keruľom. Následne sa začalo pretekať vo weight pullingu a zároveň aj v agility.

Weight Pulling začína
Weight Pulling

Po otvorení XV. Kynologického dňa a prezentácii sa pretekári weight pullingu na brífingu dozvedeli všetky potrebné informácie a pravidlá súťaže. Ťahalo sa na 8-metrovej dráhe. Pretekárov bolo celkom 29. Po skončení brífingu sme začali ťahať na váhe 350 kg. Hmotnosť pre každého psíka vyberal jeho majiteľ. Začali ťahať jedinci vo váhovej kategórie ľahkých, ale aj tí s vyššou hmotnosťou. Po potiahnutí 350 kg pomocníci po súhlase rozhodcu prikladajú na vozík o 100 kg viac. Postupne pridávame kilogramy ku kilogramom a štvornohí miláčikovia buď zvládajú, alebo sa pokúšajú nepotiahnutú váhu pokoriť opravným pokusom. A tak sa pokračuje na vyššej a vyššej hmotnosti, pričom počet zápoliacich pretekárov sa priamoúmerne znižuje. Boli medzi nimi aj takí, ktorí svojich miláčikov smelo postavili na trať, keď bolo na vozíku naložených viac ako 1000 kg. So zvyšujúcou sa hmotnosťou zároveň stúpala atraktívnosť pre divákov. Tí v nemom úžase hľadeli na to, ako sa štvornohí psíkovia o váhe od 12 do 45 kg pasujú s vozíkom plným betónových kolies.

Weight Pulling

Ako v každom športe, aj tu vyhráva ten najlepší, pričom pri weight pullingu ide o jedinečnú súhru majiteľa a jeho psa. Najlepšie sa darilo pánom Zoričákovi a Michalovičovi so psami, ktorí si zmerali sili o náš rekord trate, 2405 kg. Prekonali ho obaja. Psy potiahli vozík o hmotnosti 2500 kg. Po prekonaní rekordu však mali voľnú ruku v ďalších pokusoch. Vznikli tak preteky nabité skutočne ohromnou energiou. Medzi pretekármi a rozhodcom padla dohoda o priložení 200 kg záťaže. Dostali sme sa tak na váhu 2700 kg, s ktorou sa stupňuje aj napätie medzi divákmi. Na prvý pokus sa na hmotnosť 2700 kg odhodlal pán Zoričák so psíkom Derikom, ktorý ju nezvládol, no mal opravný pokus. Ako druhý nastúpil pán Michalovič so psíkom Likanom o hmotnosti 34 kg, ktorý za potlesku divákov dotiahol vozík do cieľa. Jeho výkonom vznikol nový traťový rekord 2700 kg, ale nesmieme zabudnúť na opravný pokus pána Zoričaka a jeho psíka. Ten však po neúspechu zostáva na krásnej potiahnutej hmotnosti 2500 kg. Víťazom a rekordérom sa na XV. Kynoologickom dni v Jaklovciach pri hmotnosti 2700 kg stal pán Michalovič so svojím štvornohým psíkom Likanom, americkým pitbulteriérom.

V plnom nasadení
Agility

Okrem pullingu sa opäť usporiadali aj preteky agility, ktoré, ako je mnohým iste známe, nie sú pretekmi v ťahaní vozíka, ale v skákaní cez prekážky so psom v čo najkratšom čase.
Ako zvyčajne sme začali jumpingom, po ňom nasledovali skúšky A1, A2, A3 a sobotné preteky sme zavŕšili behom agility open. Po krátkej prestávke sa vyhodnotili skúšky.
Nedeľné ráno bolo krásne slnečné a plné očakávaní, ako bude vývoj pretekov pokračovať v dnešný, posledný deň.

V plnom nasadení

V popoludňajších hodinách vyvrcholil 15. kynologický deň vyhodnotením nedeľňajších skúšok, po ktorom nasledovalo ocenenie najlepších pretekárov v jednotlivých kategóriách v súčte štyroch otvorených behov za obidva dni:

V kategórii small
na 1. mieste: Martina Gajdošová so psom Lakym SPAM Košic
na 2.meste: Ágnes Harangózo so psom Rockó Rott Amanda
na 3. mieste: Kamila Rajec so psom Amber

V kategórii medium
na 1. mieste: Erika Gašparová so spom Putin
na 2. mieste: Lucia Langová so spom Ebony
na 3. mieste: Schovancová so psom Beatrix z Tylenu Moravia

V kategórii large
na 1. mieste: Denisa Laučíková so psom Greta
na 2. mieste: Slávaka Krupárová so psom Melody Kad-Mil
na 3. mieste: Lenka Šólcová so psom Anne Fatranský sen – Amy

Po vyhodnoteniach nasledovalo poďakovanie rozhodcom, sponzorom, pretekárom, ako aj všetkým, ktorí sa na organizácii podieľali.

Agility v akcii,
Detské prázdninové preteky o pohár magazínu Kynologická revue

Týmito pretekmi sa to celé začalo. Sú podobné agility v tom, že sa sleduje čas pretekára, no existuje tu istá výhoda. Tá tvorí základné pravidlo týchto pretekov, ktoré znie: „Čo nezvládne pes, zvládne jeho psovod.“ Tak sa v nedeľu ráno zišla skupinka mini-psíčkarov, väčších psíčkarov, a aj tých najväčších. Najmladší pretekár z Bratislavy prinášal žičlivú atmosféru. Pretekári sa rozdelili do štyroch kategórií:
1. MINI 2 – 5 rokov
2. 6 – 9 rokov
3. 10 -14 rokov
4. 15 – 18 rokov

A mohlo sa začať pretekať. Keďže sú detské prázdninové preteky základom, dá sa povedať, že aj začiatkom tohto všetkého, organizujú sa pred tribúnou, priamo uprostred celého diania. Tu sme si mohli vychutnať výkony od tých najmenších, až po najväčších. A tu sú víťazi:
6 – 9: 1. Olívia Papcúnová Margecany * 2. Alan Petrík Jaklovce
10-14: 1. Silvia Kandrová Margecany * 2. Samo Keruľ * 3. Stella Schmid Richnava
15-18: 1. Martin Kundrát Košice * 2. Martina Dečová Košice * 3. Betka Gromovská

Detské prázdninové preteky
Detské hry a atmosféra

Sobotňajší program pokračoval v kultúrnom duchu, večer ho rozbehla kapela Ščamba a pokračovala diskotéka až do skorých ranných hodín.

Po prvom dni zábavy prišiel posledný deň XV. Kynologického dňa, ktorý sme tiež začali otvorením a predstavením ďalších pretekov – pokračovanie agility, Detské prázdninové preteky o pohár magazínu Kynologická revue a Hafkáčsky karneval.

Karneval

Okrem príjemného prostredia a nevšedných zážitkov z výkonov psíkov sa tí menší mohli zúčastniť zábavných súťaží pod záštitou denníka Korzár, kde za splnenie určitej úlohy dostávali peniažky „SEVERANY“, za ktoré si mohli v pripravenom stánku kúpiť maličkosti pre svojich štvornohých miláčikov alebo pre seba. V nedeľu po ukončení Hafkáčškeho karnevalu prišlo na rad dlho očakávané bábkové divadlo Tralaláčik. A samozrejme sa nezabudlo ani na dospelých, ktorí sa predviedli v hode polenom.

Ani sme sa nenazdali, nedeľa nám končila a s ňou aj XV. Kynologický deň. Členovia klubu si urobili spoločnú fotku a poďakovali sa všetkým za účasť, a sponzorom a podporovateľom za pomoc. Po slovách vďaky a prianí šťastnej cesty domov prišli na rad slová „dovidenia o rok“. A ako sa to všetko začalo, tak sa aj skončilo – hymnou klubu – Trim sebe teho šaľeneho psa.

Dovidenia!

Ján Keruľ

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2013