Špeciálna výstava kólií a šeltií v Košiciach 2012

(KR 9/2012)

V prvú septembrovú sobotu 2012 sa v Košiciach konal ďalší z ročníkov Špeciálnej výstavy kólií a šeltií, organizovanej pod hlavičkou . Akcia sa konala na futbalovom štadióne v Kavečanoch oproti penziónu Pod Hrešnou v doslova malebnom prostredí obklopenom okolitou nádhernou prírodou.
Špeciálnu výstavu o 10:00 hodine slávnostne otvorila Júlia Suváková, ktorá bola spolu s manželom Ing. Petrom Suvákom jej hlavnou organizátorkou. Privítala rozhodcu, personál kruhu, všetkých účastníkov a zapriala všetkým čo najviac úspechov.

Ch. Rumba Regality Zelené tuje, V1, CAC, Víťaz špeciálnej výstavy, BOB, 1. BIS
Víťazka triedy otvorenej, CAC medzi sučkami kólie dlhosrstej – Ch. Begasuka’s Enigma Evengelina

Pozvanie posudzovať prijal špecialista na kólie a šeltie, pán István Székelyi z Maďarska. Jeho posudzovanie bolo veľmi dôkladné a pomerne prísne, posudky obsiahle a komplexné. V spôsobe práce bolo evidentne cítiť snahu o čo najobjektívnejšie posúdenie vystavených jedincov a celkovo prebiehalo vo veľmi príjemnej atmosfére.

V kruhu pracoval už tradične skúsený personál pozostávajúci z vedúceho kruhu, tlmočníka z anglického jazyka a zapisovateľa. Podobne ako na ostatných akciách Klubu chovateľov kólií a šeltií, aj na tejto boli posudky písané on-line formou do počítača, ktoré boli následne priamo pre zúčastnených majiteľov posudzovaných psov odovzdávané v tlačenej forme. Výhodou tohto spôsobu je nielen ľahká čitateľnosť, prehľadnosť, ale aj možnosť dlhodobej archivácie posudkov.

Najkrajší pár výstavy – Grace Kelly du Clos de Seawind a Bons Carpathian Paradiese Dog
Najlepšia chovateľská stanica – Zelené tuje
BIS baby – Marvalan Dream by Night
BIS Junior – JCh. Bharani Jantárová hviezda

Víťazmi plemena, teda BOB Špeciálnej výstavy, sa stali Ch. Rumba Regality Zelené tuje v dlhosrstých kóliách, Ich. Loriseum Abreu v tých krátkosrstých, a Dona Anděl snů v šeltiách. BIS šteniat získala trikolórna sučka kólie dlhosrstej Marvalan Dream By Night, BIS mladých sučka krátkosrstej kólie Bharani Jantárová hviezda a celkovým titulom BIS výstavy bola dekorovaná krásna sučka kólie dlhosrstej CH. Rumba Regality Zelené tuje.

Sponzorom Špeciálnej výstavy kólií a šeltií bol výrobca superprémiového krmiva Eukanuba. Od neho získali pri slávnostnom odovzdávaní cien hodnotné dary víťazi jednotlivých kategórií.

Po skončení samotného posudzovania nasledovali súťaže Junior handling a exhibícia párov a chovateľskej skupiny.
Na záver výstavy poďakoval predseda Klubu chovateľov kólií a šeltií MVDr. Miroslav Petrík nielen rozhodcovi, pánovi Istvánovi Székelyimu, za to, že prijal ponuku na posudzovanie, ale aj manželom Suvákovcom za vynikajúco zorganizovanú výstavu a v neposlednom rade všetkým účastníkom za aktívnu podporu klubu.

Víťaz plemena (BOB) u krátkosrstých kólií Ich. Loriseum Abreu (V1, CAC, VŠV, BOB, 3. BIS)
1. BIS výstavy Ch. Rumba Regality Zelené tuje

Po oficiálnej časti výstavy sa takmer všetci vystavovatelia aj so svojimi štvornohými spoločníkmi presunuli do blízkeho penziónu Pod Hrešnou, kde pokračovala vzájomná voľná diskusia. V priateľskom tóne sedeli a bavili sa spolu konkurenti z kruhu, víťazi i porazení. O tom, že sa všetci cítili vynikajúco, svedčí fakt, že domov sa ľudia začali poberať až v podvečerných hodinách. Organizáciou, posúdením a atmosférou možno túto výstavu hodnotiť ako jednu z najvydarenejších za posledné roky.

Kompletné výsledky boli uverejnené v prílohe magazínu Kynologická revue v časopise PES.

Mgr. Jana Brossmannová
Autori fotiek: Ing. Juraj Pivka a Lucia Drietomská

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 9/2012