Slovenská reprezentácia FMBB 2012…

alebo všetky cesty vedú do Ríma

(KR 7/2012)

Po roku príprav, tréningov a pretekov na nás čakala otázka výberu slovenského tímu na Majstrovstvá sveta belgických ovčiakov, konajúcich sa neďaleko Ríma v oblasti Rocca Priora v Taliansku.
Po ukončení výberového konania, ktoré prebehlo na základe prihlášok, sme vedeli, že za Slovensko bude štartovať silný IPO tím v zložení Miroslav Trauer (Axel Bohemia Atevy), Viliam Koberčík (Pard de Alphaville Bohemia) a Pavol Šlahor (Fox von der schoenen Ecke). Tento rok sme mali zastúpenie aj vo výstavných kruhoch pre varietu malinois: Andrea Klasová (Heriett Argalášov dvor) a Katarína Zábojníková (Holly Argalášov dvor). Vedením družstva bol poverený predseda SKBO – Martin Tóth, a tajomníčka SKBO – Andrea Klasová.
Slovenská reprezentácia FMBB 2012
Viliam Koberčík – poslušnosť s Pardom
Katarína Zábojníková a Holly vo výstavnej pohode

Na dlhú cestu do Talianska sme sa vybrali v nedeľu v noci, aby sme sa v pondelok ubytovali, oddýchli si a pripravili sa na prvý IPO tréning, ktorý mal začať až v stredu. V rámci voľného utorkového dňa sme sa boli zoznámiť s miestom pretekov, nahlásiť prítomných pretekárov a prevziať sprievodné katalógy s programom a zoznamom pretekárov. Niektorí zvedavci z tímu si už v pondelok obzreli miesto a okoliekonania majstrovstiev a svoje pozorovania prišli s nadšením zreferovať do prenajatého talianskeho sídla, kde sme boli ubytovaní počas celých majstrovstiev. Celý pretek sa konal v priestoroch areálu jazdeckého centra Pratoni del Vivaro, vybudovaného v roku 1960 pre účely Olympijských hier v krásnej talianskej prírode, vzdialenej od mesta a ruchu miestnych ulíc. V stredu prebiehali oficiálne tréningy v IPO priestore, ako aj veterinárne prehliadky. Poobede nás čakal otvárací ceremoniál, losovanie čísiel a inštrukcie ohľadom preteku.

Otvárací ceremoniál v nás zanechal silné emócie, hrdo sme niesli zástavu Slovenskej republiky. Na tribúne nám tlieskali kamaráti, ktorí nás prišli sprevádzať na celý týždeň, aby nás povzbudzovali a prežívali s nami všetky úspechy, aj neúspechy. Je to úžasný pocit, stáť priamo v centre diania medzi pretekármi z celého sveta, ktorých spája športová kynológia. Cesta každého pretekára je rovnaká- srdce športovca- kynológa, kvalitné zvieratá s obrovskou chuťou do práce, vysokým nasadením, vášňou pre výkon, sebazaprenie, vytrvalosť, odhodlanie, odvaha, sny, chuť víťaziť…

Pavol Šlahor a Fox – privolanie
Miroslav Trauer – príprava na aport
Víťazka svetovej výstavy – Daya z Vandalky

Všetci pretekári mali prípravu na vysokej úrovni, avšak na výkone sa vo veľkej miere podieľa súhra viacerých faktorov, ktoré ovplyvňujú celkový výsledok. Jedným z najsilnejších je stres a z neho vyplývajúce zmeny v pohybe psovoda, ktoré priamo ovplyvňujú presnosť výkonu psa. Zrazu stojíte na ihrisku len vy a pes, bez ničoho, len s vierou jeden v druhého. Pes je vnímavý tvor, uvedomujúci si silu situácie a s citom pre zmenu psychického rozpoloženia človeka. Psovod by mal byť človek, ktorý vníma psa ako živú bytosť, citlivú, s nárokom na chyby, únavu a so svojimi potrebami.

Celý týždeň sa niesol vo veľmi priateľskej nálade, v duchu fair play, bez závisti a s ochotou pomáhať. Vzniklo mnoho nových priateľstiev, zoznámili sme sa s pretekármi z rôznych krajín a vstúpili sme do povedomia svetovej kynológie kvalitnými výkonmi našich chlapcov. Azda najväčším prekvapením bola neuveriteľná poslušnosť Pavla Šlahora s Foxom. Psík mal v čase majstrovstiev len 26 mesiacov a svojím výkonom sa zaslúžil o zimomriavky a uznanie celého publika. Veľkou oporou pre nás všetkých bol silný tím, výborné organizačné a komunikačné schopnosti Aďky, ktorá riešila vzniknuté situácie s prehľadom, aj nadhľadom a zabezpečila bezstarostný pobyt v Taliansku – či už zabezpečením ubytovania alebo morálnou podporou. Bola osobou, na ktorú sa dalo spoľahnúť za každých okolností.

Po rýchlej aklimatizácií sa vo štvrtok začali preteky IPO World cup, ktoré prebiehali do soboty. V prvý deň sme začali nástupom na stopy, kde obaja pretekári dosiahli veľmi vysoké body – Mirko 95 a Vilo 96. Pali robil ako prvú poslušnosť, v ktorej dosiahol 93 bodov. Prvý deň bol zároveň aj naším najúspešnejším. Rozpis bodov dosiahnutých našimi pretekármi si môžete detailne pozrieť na stránke www.fmbb2012.com.

Po ukončení World cupu sa do nedeľného finále top 20 prebojoval Miroslav Trauer z 13. miesta. Vilovi Koberčíkovi uniklo finále tentokrát o jediný bod, takže skončil na 21. mieste. Pavol Šlahor obsadil krásne 24. miesto z 83 pretekárov z celého sveta. Ako slovenská reprezentácia, respektíve slovenský tím, sme dosiahli zatiaľ najlepšie umiestnenie v histórii slovenskej kynológie – 5. miesto z 22 krajín celého sveta. Prvenstvo patrilo Nemecku, druhé miesto Belgicku a tretí najsilnejší tímvyslala Amerika.

Andrea Klasová a Heriett – talianska špeciálna výstava
Náš taliansky domček ozdobený slovenskou zástavou

V nedeľu sme vo veľkom finále za neutíchajúceho dažďa fandili Mirkovi, ktorý obsadil 19. priečku. Nezabudnuteľný bol moment, keď o prvé a druhé miesto súťažili belgický pretekár Mário Verslype a za nemecký tím Robert Parak. Nikto v publiku nedýchal, všetci sme s obdivom sledovali dokonalé výkony v súboji o prvenstvo. Konečné poradie bolo nasledovné:
1. Mario Verslype (Belgicko)
2. Robert Parak (Nemecko)
3. David Greene (USA)

Čo sa týka výstavných kruhov, preteky prebiehali v relatívne nízkom počte BO malinois. V sobotu sme na talianskej špeciálnej klubovej výstave štartovali ja (Katka) a Aďka ako vystavovateľky každá v inej triede. Keďže sučky majú 20 mesiacov, existuje možnosť zaradenia do triedy strednej, aj otvorenej. Ja som bola prihlásená v strednej triede, sily sme si v nej merali tri. Holly skončila so známkou V1. Aďa s Heriett nastúpila do triedy otvorenej, obsadenej rovnakým počtom pretekárov, a taktiež obstála so známkou V1. Rozhodkyňa p. Pisarčíková určila za víťaza výstavy sučku z triedy veteránov – Daya z Vandalky. V neďeľu sme obe nastúpili na svetovú výstavu do rovnakých tried, ktoré posudzoval taliansky rozhodca Emanuele Boriero. V triedach sme boli samé, Aďa s Heriett obstála so známkou VD1 a ja s D1. Víťazkou svetovej výstavy sa opäť stala Daya z Vandalky. Možnosť vycestovať na svetovú výstavu a vypočuť si hodnotenie rozhodcov, ktorí sa špecializujú na belgických ovčiakov, pre nás bola obrovskou skúsenosťou.

Za podporu počas celého preteku a výstavy chcem poďakovať prezidentovi federácie BO – Johanovi Weckhuyzen, ktorý s nami trávil čas, zdieľal svoje postrehy, dobrú náladu a skúsenosti.
Pobyt v Taliansku sme ukončili v nedeľu záverečným ceremoniálom a vyhlásením víťazov.
Domov sme sa vracali plní emócií, nových nápadov, unavení, no zároveň spokojní s faktom, že sa celý týždeň niesol v priateľskom duchu, pohode, so zdravou mierou rivality a kamarátstva.

Za krásne a kvalitné oblečenie ďakujeme Jankovi Tóthovi a firme Z POLYTANU SK. Tá nás obliekla do reprezentačného oblečenia, v ktorom sme boli neprehliadnuteľní. Poďakovanie jej patrí aj za finančnú podporu.Všetci pretekári zároveň ďakujú za podporu svojim rodinám, kamarátom a známym, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na splnení ich snov.

Všetci sa tešíme na ďalšie majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v roku 2013 v Slovinsku. Dúfame, že sa k nám pridá viac pretekárov bez strachu postaviť sa na pretekárske pole, kde súťažia najlepší z najlepších.

Mgr. Katarína Zábojníková

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 7/2012