Shepapote 2022 – majstrovstvá Slovenska plemien v agility

Sychravý októbrový víkend (22. – 23. 10. 2022) sa v Pezinku pod záštitou domovského stánku kynologickej haly pre psí výcvik a šport Rose Speedlight Dog Camp (RSDC) uskutočnil II.  ročník agilitných pretekov Shepapote cup 2022. Ide o jedinečné a zároveň jediné majstrovstvá Slovenskej republiky v agility štyroch plemien s preukazom pôvodu a to šeltií, papillonov, pudlov a teriérov. Každé plemeno a veľkostná kategória, v ktorej jednotlivé tímy štartovali, sa vyhodnocovali osobitne. Majstrovstiev sa mohli zúčastniť aj iné plemená, ktoré súťažili o celkového víťaza preteku. Súťažilo sa v štyroch veľkostných kategóriách small, medium, intermedium a large.

Shepapote cup predstavuje slovnú hračku zloženú zo štyroch plemien a zastrešuje agilitnú súťaž o Sheltie cup, Papillon cup, Poodle cup a Terrier cup.  Ide o dvojdňový pretek, ktorý dovolím si tvrdiť, sa už stihol etablovať aj v agilitných kalendároch iných európskych krajín. Túto skutočnosť potvrdzujú aj jednotlivé chovateľské kluby, ktoré v rámci sponzorstva pripravili pre súťažiacich zaujímavé a pekné ceny. Majstrovstiev sa zúčastnilo 121 tímov a okrem slovenskej špičky zabojovali o jednotlivé poháre a plemennú prestíž súťažné tímy z Maďarska, Rakúska, Slovinska, Českej republiky a Lotyšska. Najväčší počet súťažiacich bol v kategórii small (60 tímov), nasledovala kategória large (29 tímov), medium (26 tímov) a kategória intermediate (6 tímov).  Najpočetnejšie zastúpenie mali pudle, nasledovali papillony,  v tesnom závese teriéry a šeltie. Parkúry pochádzali z dielne skvelej pani rozhodkyne Anny Schönenberger, ktorá ich s precíznosťou svojou vlastnou aj odposudzovala.

Na štartovacej listine boli súťažiaci bez vekového rozdielu, bývalí alebo súčasní reprezentanti nielen našej krajiny, ale aj prvopretekári. V sobotu sa najskôr začalo so skúškami pre jednotlivé výkonnostné kategórie A1, A2 a A3, ktoré sa do celkových výsledkov nepočítali. Chcem vyzdvihnúť prácu usporiadateľa, ktorý sa týmto postaral o väčšiu atraktivitu majstrovstiev. Noví účastníci pretekov, ktorí sa prvého ročníku nezúčastnili, tak dostali šancu zoznámiť sa s povrchom a jednotlivými prekážkami. Tí, čo mali možnosť užiť si tieto majstrovstvá aj minulý rok, sa iba utvrdili v svojej momentálnej forme.

Po nich už nasledovali otvorené behy, najskôr parkúr „agility“ a potom parkúr „jumping“. V nedeľu sa ich poradie prehodilo, pretože v tomto športe prevažne platí nepísané pravidlo „o úspešnom výsledku rozhoduje agility“. Pretekári zvádzali nielen boje s parkúrom, ale aj sami so sebou, aby si zachovali chladnú hlavu a nohy v patričnej telesnej teplote. Medzi nimi bolo počuť slová „netuším, ako to pôjdem…, asi odpadnem…, je to výzva …, hmm, aj takto sa dá disknúť…“. Výrazy tváre sa menili ako premenlivé jesenné počasie, často prechádzali z úsmevu do zdesenia, akonáhle pani rozhodkyňa s meracím kolieskom začala vytyčovať smer behu a číslovať jednotlivé prekážky. Niektoré tímy sa s nástrahami parkúrov vysporiadali s nadmernou eleganciou a krásnym vedením psieho parťáka, iné s prehľadom uviazli v jeho nástrahách. Podaktorí dokonca zažili aj „rýchlu smrť“, keď sa diskvalifikovali už na prvej, resp. druhej prekážke. K tomuto skvelému športu to jednoducho patrí.

Jedinečnú športovú atmosféru dopĺňalo nielen povzbudzovanie a emočná radosť po dobehnutí v cieli, ale aj vôňa palaciniek, pukancov a kávy z mobilného bufetu „Cafe Mobil“, ktorý sa stáva takmer pravidelnou súčasťou väčších pretekov v hale RSDC.

Tieto majstrovstvá potvrdili, že pre milovníkov jednotlivých plemien je socializačne a emočne podstatné stretávať sa na takýchto podujatiach, vzájomne si vymieňať agilitné a chovateľské skúsenosti. Tímy predviedli nielen bojovné výkony na parkúroch, ale vyzdvihli predovšetkým individuálnu krásu našich „srdcoviek“ plemien a to, čo ich majiteľov neustále k nim priťahuje a nevymenili by ich za žiadne iné.

Shepapote cup, už teraz sa všetci tešíme na tvoj ďalší ročník (18. – 19. 11. 2023) s obrovskou novinkou „veľkou priestrannou halou“.

Ďakujeme celý čas pozitívne naladenej pani rozhodkyni Schönenberger, garantovi akcie Jurajovi Ružovi z RSDC, jeho neúnavnému a nadšenému tímu, súťažiacim, fanúšikom, a samozrejme sponzorom: Brit, RSDC Shop, Klubu chovateľov kólií a šeltií, Klubu chovateľov čiváv a papillonov, Slovenskému klubu chovateľov teriérov a foxteriérov, Helenke Studeníkovej, Danke Čunderlíkovej, Tatiane Marekovej.

VÝSLEDKY MAJSTROVSTIEV

SHELTIE CUP

SMALL

 1. Monika Blaško a A3Ch Go Wild Alkyra (Ruby), SVK
 2. Pavol Vakonič a A3Ch Meryl Marion of Summergarden (Meryl), SVK
 3. Petra Reichetzer Northern Lights of Summmergarden (Pixxel), AUT

MEDIUM

 1. Jana Jourová a Bebop Chancy Remus (Bí), CZE
 2. Viktória Vanerková a Jannie Black Malá Magura (Annie), SVK
 3. Monika Blaško a Lisa ze Sedlmajerovy vily (Lexi), SVK

PAPILLON CUP

SMALL

 1. Martina Zelinková a Cyril Jet Bat (Cyril), CZE
 2. Brigita Ray a Auricula Sinistra Čáry Máry Fuk (Sinistra), HUN
 3. Raminta Žilinskaite a Shakira (Kiri), LOT

POODLE CUP

SMALL

 1. Adrián Botka a Rebelona Diabla z Koloru (Nymeria), SVK
 2. Kateřina Plichtová a Cenzie Černý Křišťál (Kenzí), CZE
 3. Vladimira Zakotnik a Jasenak Aprilia (Api), SLO

MEDIUM

 1. Branislav Vlček a A3Ch Quick Brown Neraka (Ron), SVK
 2. Vivien Tóth a „Ensley“ Béta´s Hurricane Balance (Ensley), HUN
 3. Dominika Vlčková a A3Ch Casper Roxy Diamond (Krum), SVK

 LARGE

 1. Lucia Holická a Allegra The Velvet Fur (Allegra) , SVK
 2. Anna Hanzlová a Honey Bunny Joy in Motion (Hanka), SVK
 3. Anna Hanzlová a Zhemchuzhina Sibiri Gaia Rossi (Gajka), SVK

TERRIER CUP

SMALL

 1. Michaela Cabadajová a A3Ch Dark Speedjump Life Victory (Boo), SVK
 2. Krisztina Wéber a Nils Holgersson von Morosso (Nils), HUN
 3. Katarína Suchovská a Coconut Hungry Gremlin (Calamity), SVK

MEDIUM

 1. Katarína Suchovská a Drogo Khal Rose Speedlight (Špekáček) SVK
 2. Barbora Karolová a Eta od Sakmana (Eta),SVK; Sylvia Neuhortová a Bugatti London´s Brandy (Bugattka), SVK

Text: Adrián Botka, Foto: Tomáš Neuhort