Rotty Fest 2012

(KR 1/2013)

Minulý rok (2012) v októbri sa v Ivanke pri Dunaji konal 3. ročník akcie s názvom ROTTY Fest, kde sa spolu stretli ľudia, ktorí milujú psov, a to nielen majitelia plemena rotvajler. Účasť bola naozaj slušná, krásne slnečné počasie dotváralo celkovú pohodovú atmosféru, v ktorej sa tento deň niesol. Tím UK-2 pod vedením Miloša Butyku zorganizoval pre účastníkov akcie pestrý program, plný zábavných aktivít, do ktorých sa mohli zapojiť majitelia psíkov so svojimi miláčikmi. Okrem už „tradičnej sobotňajšej poslušnosti“, ktorá sa konala hneď na úvod a niesla sa v duchu presvedčenia, že každý pes by mal byť ovládateľný bez ohľadu na plemeno a pôvod, sa tentokrát vyhlasoval aj „Naj Pracant“, ocenenie za najlepší výkon, ktoré bolo udelené v každej z kategórií – začiatočník (pani Škapcová s Akitou inu Nikitou), pokročilý (Nikola Hanáková s AST Rangom) a profi (Chantal Botlíková s weimarským stavačom Cézarom).

Súťaž, ktorá nemôže chýbať na každej dobrej akcii, je nepochybne najsympatickej ší pes. O titul Sympoša Rotty Festu sa „popasovalo“ veľa krásnych psov, niektorí dokonca predviedli aj nejaké tie psie kúsky.Poradie nebolo vôbec jednoznačné, ani jeden psík nevyšiel na prázdno bez hlasu. Diváci však nakoniec rozhodli. Najväčším „sympošom“ sa stalo šteniatko anglického buldoga menom Gaston.

Nasledovala podobná súťaž „krásy“, tentokrát sa však rozhodovalo iba spomedzi zúčastnených rotvajlerov. Posudzoval ich – a vyzdvihoval najmä ich prednosti – dlhoročný chovateľ Vojtech Kováč, ktorý vybral troch kandidátov na víťaza spomedzi všetkých. O tom, že titul „Najkrajší rotty“ nakoniec získal Capone Al Fadyla, rozhodli samotní súťažiaci.

O najväčšie pobavenie všetkých zúčastnených sa nepochybne postarala súťaž „Naj Šikula“, v ktorej išlo o zdolanie rôznych prekážok v čo najkratšom čase. Majiteľ pritom mohol svojmu psíkovi ľubovoľne pomáhať. Prejsť cez tunel sa nechcelo každému psovi, ale medzi nevzdávajúcimi sa súťažiacimi sa našli aj takí, čo museli do tunela vliezť spolu so svojím štvornohým kamarátom. Najmä pri takýchto kúskoch nechýbal nadšený potlesk a povzbudenie od divákov. Iní psíci si zase viedli naozaj ukážkovo a žiadna z prekážok im nerobila problém, presne ako tomu bolo aj u víťazky súťaže, dobermanky Nipsy s majiteľkou Andreou Milkovou.

V pohybe sa psíci predviedli v súťaži „Psí blesk“, v ktorej išlo o zdolanie rovnakého úseku v čo najkratšom čase, pričom v cieli na psa čakal majiteľ alebo figurant. Tento titul právom získal nemecký ovčiak Aron. Čo však vyrazilo dych asi všetkým zúčastneným bola súťaž o Skokana Rottyfestu (wallclimbing). V závere ostali dvaja takmer rovnocenní súperi, belgickí ovčiaci Aron a Amor. Obaja dokázali vyskočiť a udržať sa zahryznutí v pešku v takých výškach, že to prítomných divákov zdvíhalo z lavičiek. Toto predstavenie v pravom zmysle slova si nenechal nikto ujsť. Víťazom sa stal Amor so svojím psovodom Ivom Slezákom, ktorému sa podarilo zdolať obdivuhodných 2,8 m.

V súťaži „Železný stisk“ sa dvojice psov preťahovali lanom, ktoré z oboch strán zakončovala koža. Odhodlanie a chuť zvíťa ziť nechýbali takmer žiadnemu súťažiacemu (až na pár výnimiek, ktoré radšej nechali vyhrať súpera). Vo finále si zmerali sily nemecký ovčiak a rotvajler, z čoho vyšiel nakoniec víťazne rotvajler Greif so svojou paničkou Monikou Butykovou. Taktiež o rýchlosť, hoci trošku netradične, išlo v súťaži „Najrýchlejšia dvojka“. Tentokrát sa psíci iba „zviezli“ a všetko si musel oddrieť majiteľ. To znamenalo zobrať svojho psa na ruky a dobehnúť do cieľa opäť v čo najkratšom čase.

Nezúčastnili sa však výhradne malé plemená – chuť súťažiť nechýbala ani tým, čo vlastnia „kapánek“ väčších miláčikov. Našťastie všetci bez ujmy dobehli do cieľa. Najrýchlejšie Michal Barica s holandským ovčiakom Cirom.

Kedže pre ľudí sa po celý čas podával fantastický guláš a čapovaná kofola, aj naši štvornohí kamaráti si museli prísť na svoje. Najväčších jedákov potešila záverečná súťaž „Hladoš Rottyfestu“, kde sa po dobrých výkonoch pustili do žrádla. Podávali sa kvalitné granulky značky Fitmin. Ako prvý zožral svoju porciu weimarský stavač Cézar, a tak sa so svojou paničkou Chantal Botlíkovou mohli tešiť z prvého miesta.

Popri súťažiach dopĺňali program aj ukážky z práce výcvikového strediska UK-2. Ukážku poslušnosti si tentokrát pripravili dievčatá (tzv. Ženské komando), ktoré so svojimi rotvajlermi dokázali, že akýkoľvek pes môže byť ovládateľný, a že to nezáleží iba na sile, ale skôr na technike a vzájomnej láske človeka a psa. Predstavili sa tu Kristína Šefčíková so psom Big Bossom, Lívia Turanová s Caponem Al a Monika Butyková s Greifom.

Vrcholovú ovládateľnosť spojenú s obranou pred páchateľom predviedol Miloš Butyka s rotvajlerom Purom. Puro po vydráždení figurantom dokázal na povel NIE zostať stáť pred páchateľom bez zákusu a čakať na ďalšie povely od svojho pána. Akonáhle ten povolil zákus, pes okamžite zadržal páchateľa. Po zákusoch diváci aj figurant psa pohladkali.

Tento deň ešte dlho doznieval v mnohých z nás vďaka jeho úžasne pozitívnej atmosfére. Veľká vďaka patrí všetkým, čo sa podieľali na organizácii a celom priebehu akcie, sponzorom: firme Dibaq a Sponzia – chovateľské potreby, Milošovi Butykovi – prezidentovi Klubu športovej kynológie Rottweilera Ivanka pri Dunaji za prvotnú myšlienku usporiadania akcie, Vojtechovi Kováčovi za spoluprácu a všetkým zúčastneným, bez ktorých by to nebol taký výnimočný zážitok.

 

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 1/2013