MS vo výkone dobermannov 2014

(KR 6/2014)

– Očami diváka a chovateľa

Ataraxie’s Bigben a Martin Barlik
25. 5. 2014 Dobermann klub Slovenskej republiky usporiadal pod záštitou starostu obce Lozorno, pána Húbeka, s výraznou podporou sponzorov a nadšencov športovej kynológie z iných Klubov už 4. Majstrovstvá sveta vo výkone pre plemeno v tejto malebnej obci na Záhorí.
Majster sveta 2014: Harlequin Gumby – Luděk Šilhavý

Väčšina psovodov sa majstrovstiev sveta zúčastňuje pravidelne, obmieňajú si generačne svojich psíkov, ale nájdu sa aj nové tváre, ktoré sa stali „dobermankármi“ a prezentovali sa práve na MS. V tomto roku generačná výmena nastala vo viacerých družstvách, spomeňme najmä Taliansko, Nemecko, Belgicko.

Athos vom Beelzebub
Hiska von der Burgstätte

Našimi možnými reprezentantmi s novými psami boli Ing. Pavel Tamáši so sučkou Jane Nuova Dolce Vita (Victor Vincent v.’het Wantij x Hera Nuova Dolce Vita), ktorý však z dôvodu zranenia a operácie Jane nenastúpil, Milan Mihók so sučkou Bugatti v. Freyer Tal (Yankee v. Klingbach x Carisma v. Finkenhain) a Milan Chudý so sučkou Ezy v. Spellen (Frisco v. d. Mooreiche x Gilla v. d. Burgstätte), ktorí nakoniec pre nízky vek zvierat tiež nenastúpili. A tak boje o víťazstvo prebiehali medzi 43 štartujúcimi zo 14 krajín sveta.

Abba z Lanšdorfa Martin Barlik: Najlepšia obrana

Už pred samotnými pretekmi termín usporiadania a striedavo teplé počasie podporované výdatnými zrážkami, a následný rýchlejší rast trávnatých plôch, na ktorých boli naplánované pachové práce, naznačili, že rozhodujúce body sa budú získavať hlavne tu.

Pachové práce korektne posúdil Simon Kwak z Holandska. Polovica psov nezvládla špecifické podmienky Záhoria – piesočnatý podklad spojený s vyrasteným trávnatým povrchom, dusným počasím, vysokou teplotou a odparom. Stopu dokončili tí, čo sú stopári, alebo tí, ktorí mali skúsenosť s prácou v takomto teréne.

Najlepšie stopy predviedli pretekári z Nemecka Ataraxie’s Big Ben (Donak v. d. Sonnenleiten x Lucy v. Schmiedbauergut) a Lucia v. d. Burgstätte (Comet v. Burghof x Carla v. d. Burgstätte), obaja vybojovali po 97 bodov.

Na poslušnosti pod dozorom rozhodcu Tamása Dohóczkiho dobermani predviedli vo väčšine radostné výkony. Najlepšia poslušnosť s 98 bodmi zaslúžene patrí psovi Harlequin Gumby (Kravallo v. Schmiedbauergut x Dafné Gumby).

Na obrane pán hlavný rozhodca Willi Cohnen určil, že položenie psa pred útekom figuranta bude opäť „nemeckou špecialitkou“. A naozaj, tu mali zvieratá najväčší problém: zlé zákusy do hornej časti rukáva, poprípade nedobehnutie figuranta. Vyskytli sa nedostatky v plnosti zákusov a tzv. „uletením“ na kontrolnom výkone. Obranu posudzoval Fons van den Bosch z Belgicka. Prvú časť obrany figuroval Peter Mičúch, druhú časť Martin Barlik. Najlepšiu obranu predviedla sučka Abba z Lanšdorfa z ČR (Tabor v. Castel x Ally Rod-Ne) s 97 bodmi.

C’Victoria Donsa from 14 th Meridian a Peter Mičúch
Dobfancier’s Vimza a Peter Mičúch

V roku 2009 sa zablýskalo v Apolde (Nemecko) a majstrom sveta sa stal náš reprezentant Ing. Pavel Tamáši so sučkou Hera Nuova Dolce Vita, nad Lozornom sa zablýskalo pre reprezentanta Českej republiky Luďka Šilhavého a psa Harlequin Gumby. Stopa 92 bodov, poslušnosť 98 bodov a obrana 90 bodov. Víťazovi gratulujeme! Majstrom sveta vo výkone dobermannov sa Luděk Šilhavý stal po druhýkrát. (V roku 2005 zvíťazil v nemeckom Mníchove so sučkou Red Sasha.)

Harlequin Gumby – Luděk Šilhavý: Najlepšia poslušnosť

Z pohľadu chovateľa sa MS zúčastnili jedince nielen z pracovných línií. Napríklad mňa osobne zaujali odchovy v. Burghof, ďalej po Xantosovi v.’Steendorp pes Vento dell Oronero, minuloročný víťaz Ataraxie Big Ben a odchovy chovateľskej stanice v. Warringhof, najmä I-vrh, ale aj jedince úspešné výstavne: Oksamit de Grande Vinko po Leovi v. Märkischen Land. Obrovský obdiv patrí českej chovateľke M. Klvaňovej, chovateľská stanica from 14th Meridian, so sučkou C’Victoria Donsa po Don Diegovi v. HartenKern, prezentuje si vlastný chov. Chovateľská stanica Alary Aslar taktiež, z Turecka to bol pes zo známej maďarskej stanice Tahi Réme Omega, či zástupca Maďarska Savon del Mediano, z Belgicka Hayco v.’t Genebos.

Aj keď na tohtoročných MS neštartoval zo Slovenska nikto, dúfam, že sme sa namotivovali a na budúci rok na svetovom šampionáte vo výkone dobermanov vo Švédsku Slovensko nebude chýbať!

Mgr. Darina Miklášová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 6/2014