Monika Olšovská: Dogdance Winter Show 2016

(KR 2/2016)

Ako milovníkov psov nás veľmi teší, že Dogdancing na Slovensku začína mať svoje trvalé miesto. Medzi jeho neúnavných propagátorov patrí Monika Olšovská, ktorá nás udivuje svojimi nevšednými profesionálnymi vystúpeniami a zaujímavými choreografiami, ale našťastie jej ostáva čas aj na organizovanie súťaží. To sme mali možnosť vidieť aj na výstave WINTER SHOW v Nitre, ktorá sa konala v dňoch 16. – 17. januára 2016.

Spoločná fotka súťažiacich

Dogdancing Club Slovakia usporiadal prvé preteky v sezóne počas výstavy Winter Show na Agrokomplexe v Nitre. Organizátor výstavy, Únia Kynologických Klubov, opäť vykúzlila zo záverečného kruhu nádherný priestor, ktorý si prišli vychutnať nielen stovky vystavovateľov, ale aj dogdanceri zo štyroch štátov.
Štyri súťažné kategórie odposudzovali rozhodkyne Monika Olšovská a Rakúšanka Niki Dirnbacher, s výpomocou Saši Vavrovej v kategórii fun Beginner.
Tento ročník bol výnimočný účasťou pre dogdancing veľmi netypických plemien. V tanečných zostavách sa predviedli leonberger, samojed, vipet, aj howavart. Na víťazných priečkach pritom nebodovali len typické border kólie, ale aj čivava či maltézsky psík.
O tom, že slovenský dogdancing napreduje, svedčí nielen čím ďalej plnšia štartovacia listina, ale hlavne veľmi pútavé výkony súťažiacich nielen v oficiálnych, ale aj v začiatočníckych triedach. Svoj súťažný debut si prišiel odtancovať aj 10-mesačný Orrin Aďky Tomekovej, ktorá vo svojom novom zverencovi môže vidieť svetlú budúcnosť nielen v divízii freestyle, ale aj heelwork.

V náročnej atmosfére Winter Show debutovalo viacero tímov, ktoré pekne a kreatívne vymysleli témy na tanec, aj choreografie ušité priamo na svoje psy. Diváci mohli vidieť hneď v prvej kategórii Mŕtvu nevestu (Viki Bašťovanská a Freya), diabla (Blanka Lipovská a Sindy), aj nešikovného montéra (Barbara Sobotka a Hercules).

Monika Zapletalová a Maybe, Class 1
Nikola Detáriová a Blissa

V kategórii začiatočníkov pre psy od 15 mesiacov sa stala suverénnou víťazkou Viki Obetková s vipetkou Vici s ich príjemnou a precítenou choreografiou. V oficiálnej kategórii freestyle 1 zabodovala česká dvojica Monika Zapletalová a borderka Maybe ako veselí muzikanti s vysokou obtiažnosťou cvikov a skvelým prevedením.
Vo freestyle 2 sa odohral tuhý súboj v hodnotení, aký sa vidí len veľmi vzácne. Dva tímy z tej istej kategórie si zvolili totožnú tému – Fantóma opery, ten istý soundtrack, a dokonca skončili s totožným hodnotením. V týchto prípadoch rozhoduje o víťazovi hodnotenie tímovej spolupráce, kde o jediný bod viedla Monika Zapletalová s čivaviakom Erikom pred Nikolou Detáriovou s borderkou Blissou.
Na slovenskej pôde sa pomaly udomácňuje aj divízia heelwork, čo znamená, že väčšinu zostavy sa pes pohybuje v pozíciách pri nohách psovoda. Ide o technicky náročnejší tréning, kde víťazí precíznosť a presnosť, a prvé miesto si odniesla Monika Krajčírová s Rosi pred Markétou Suchou s maltézskym psíkom Oliverom.
Najmladšie účastníčky súťaže sa tiež nedali zahanbiť. Sestry Triščové, Sofia (10 rokov) a Timea (14 rokov) sa zlepšujú každou súťažou a šplhajú po bodovacích priečkach smerom hore a na každú súťaž si pripravia okrem individuálnych zostáv aj spoločné quatro. Ak sa počas roka juniorská kategória dogdancingu (psovod do 16 rokov) zaplní, v októbri nás čakajú aj Majstrovstvá Slovenska juniorov.

Zuzka Bravencová a samojed Icy

Výsledky:
Fun beginner
1. Viki Obetková & Vici (142,3)
2. Dominika Blahová & Mystic (134,8)
3. Xenia Polaczyková & Jassica (122,5)

Freestyle 1:
1. Monika Zapletalová & Maybe (156)
2. Tereza Slováková & Aico (153,75)
3. Lucia Piatnicová & Shelly (150)

Freestyle 2:
1. Monika Zapletalová & Erik (162)
2. Nikola Detáriová & Blissa (162)
3. Markéta Suchá & Oliver (159,25)

Heelwork 1:
1. Monika Krajčírová & Rosi (118,75)
2. Markéta Suchá & Oliver (100,5)

Mgr. Jana Janek

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 2/2016