Majstrovstvá sveta vo výkone boxerov ATIBOX 2016

(KR 5/2016)

Vrbové 29. 4. – 1. 5. 2016

Keď sa spätne pozrieme na akékoľvek podujatie a to nielen kynologické, vybaví sa nám určitá atmosféra, nálada a v prípade kynológie sú to i výnimočné výkony, ktoré urobia z niekoľkých dní plných zážitkov jeden „balíček“ spomienok, z ktorých niektoré sú výraznejšie a práve tie dotvárajú celkový dojem. Pokiaľ si takto spomenieme na Majstrovstvá sveta boxerov ATIBOX 2016, na slnkom zaliate Slovensko a veľkorysé zázemie pre pretekárov i divákov, vybaví sa mi skvelá kynologická akcia. Nemyslím ani tak na pohostinnosť usporiadateľov, ktorá bola naozaj výnimočná, ale o náladu medzi ľuďmi – až takmer rodinnú atmosféru, v ktorej  preteky prebiehali.

Kategória IPO 3
Kategória IPO 1

Týmito myšlienkami začínal svoju reportáž z tohtoročných majstrovstiev sveta vo výkone boxerov ATIBOX prestížny portál profidog.cz. Tento prináša pravidelne nielen reportáže, ale aj on-line prenosy z vrcholových kynologických podujatí športového charakteru. Ak je podujatie hodnotené nielen pretekármi, rozhodcami, figurantmi, návštevníkmi, ale aj kynologickými publicistami tak ako je napísaný úvodník, môžeme konštatovať, že cieľ, ktorí si dali usporiadatelia sa naplnil do posledného písmenka. Počnúc výberom slovenského rozhodcu, dvojnásobného majstra sveta FCI, Jozefa Adamuščina, posudzujúceho poslušnosť na vysokej úrovni, ktorému sekundovali sympatický prezident Rakúskeho boxer klubu Karl Klingerbrunner na stopách a pedantná Nemka Constanze Quarg na obrane, cez  nominovanie špičkových figurantov Martina Tótha, Mareka Kuštára a Vladimíra Tomku, ktorí boli ozdobou tohto podujatia, či následne cez pravidelne aktualizovanú internetovskú stránku, alebo komunikáciu na sociálnych sieťach, boli všetky aktivity smerované k spokojnosti pretekárov i reprezentácií. Nedajú sa a nechcem spomenúť všetky detaily, ktoré predchádzali samotnému podujatiu, ale za spomenutie stojí istotne to, že po prvýkrát na podujatí vo Vrbovom mali pretekári k dispozícii aj tréningové plochy na stopy ako aj tréningové ihrisko a podľa zverejnených GPS súradníc ich ľahko v okolí mesta našli, aby následne mali vytvorené takmer identické podmienky na súťažných plochách, kde špičkovú prácu odviedli kladači Stanislav Koráb, Ivan Lahuta a Karel Mošnička, ale aj dozor nad stopami Dušan Hladík.

L. Hencovský

Na Slovensku sa usporiadali v rámci plemena boxer štvrté majstrovstvá sveta podľa IPO, k tomu jedny Majstrovstvá sveta stopárov a zatiaľ jednu svetovú výstavu. Vždy sa podujatiam dostalo podpory od miestnej samosprávy, primátora, alebo starostu obce. Tohtoročný šampionát niesol punc ojedinelej a veľmi vyváženej spolupráce mesta Vrbové, Mestského futbalového klubu, Klubu športovej kynológie na strane jednej a Slovenského boxer klubu, Svetovej asociácie chovateľov boxerov ATIBOX, Únie kynologických klubov a Zväzu športovej kynológie na strane druhej. Táto, za aktívnej podpory sponzorov, z ktorých chceme vyzdvihnúť najmä firmu z POLYTANU a portál VŠETKO PRE CHOV, bola v súlade  ako povestné švajčiarske hodinky. Veľká a osobitná vďaka patrí primátorke mesta Vrbové Mgr. Eve Maggiovej a poslancom Mestského zastupiteľstva a mestu Vrbové  a predsedovi KŠK Miroslavovi Slovákovi, bez ktorých by sme rozhodne nemohli konštatovať, že sme opäť urobili všetko pre vysokú úroveň tohtoročných majstrovstiev sveta boxerov po stránke odbornej i spoločenskej. V piatok pred losovaním zaujalo kultúrne vystúpenie, prekvapila spoločná večera všetkých účastníkov v historickej budove kúrie Mórica Beňovského, kde sa konal aj spoločenský večer, kde nechýbali jedlá slovenskej kuchyne ani široký výber špičkových vín miestnej produkcie. Veľký podiel na pohode, ktorá panovala mali aj členovia Slovenského boxer klubu, ktorý sa aktívne zapojili všade tam kde to bolo potrebné. Kým v minulosti sme mohli vidieť ťažisko zodpovednosti na prezidentovi klubu Jozefovi Šusterovi, tentokrát prišla výrazná pomoc od ďalších členov a to najmä Andreja Dudáša, Jany Korcovej, Lenky Mlynkovej, Ľubomíra Perniša, Mareka Sopka a Dominiky Šusterovej.

Jediným slovenským reprezentantom a to v kategórii IPO 2, bol Ladislav Hencovský so psom HARWEY II Boxrelay. Hodnotiac výkony tejto dvojice, musíme s radosťou konštatovať, že vo všetkých troch disciplínach podala veľmi vyrovnané výkony vďaka čomu sa umiestnila sa na veľmi peknom druhom mieste. Verme, že „Laci“ vďaka svojej nesmiernej húževnatosti pripraví svojho „boxer kamaráta“ i na vyšší stupeň a možno na budúci rok v Maďarsku budeme môcť s radosťou konštatovať, že po dlhej dobe máme opäť pretekára ktorý nadviaže na úspechy Mateja Paulenku, Mariána Paulenku a Luciu Komárovú, ktorí nás úspešne reprezentovali v minulosti aj podľa kategórie IPO 3.
V majstrovskej kategórii sa najviac tentokrát darilo nemeckej dvojici Eberhard Scholz so psom EMIL von Aufwind, ktorí vybojovali titul majstra sveta, pred I. vicemajsterkou Dr. Kateřinou Rackovou so psom Bosckoph SIR CHAPLIN z Českej republiky a veľkým prekvapením II. vicemajstrom sveta Kázmérom Csemanom so sučkou Golden Ananas OXANA, v ktorej k našej veľkej radosti koluje krv slovenských boxerov, najmä chovateľskej stanice Seli Dog.

HARWEY II Boxrelay na obrane

Majstrovstvá sveta boxerov ATIBOX 2016 sú minulosťou. Poprajme našim maďarským priateľom aby na budúci rok vládla počas nimi usporiadaného šampionátu vládla rovnaká priateľská atmosféra ako na Slovensku. Povestná maďarská kuchyňa a pohostinnosť boxerkárov u našich južných susedov k tomu dávajú všetky predpoklady.

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 5/2016