(KR 1/2016)
Tentokrát sme otázky položili Ivete a Ondrejovi Dudášovcom, majiteľom chovateľskej stanice Family Song’s.
Ako to začalo? Aký bol tvoj prvý pes?
Môj prvý, naozaj vlastný pes, bola sučka Dalmatínca Dodo Plum Puding, ktorá mi bohužiaľ v mladom veku tragicky zahynula. Nakoľko môj otec nemal veľké pochopenie pre moju záľubu, ozajstný život kynológa sa u mňa začal až v období, keď som si našla svojho životného partnera, manžela Jožka.
Jozef bol poľovník, a tak sa naším prvým psíkom stal anglický špringeršpaniel ROKY (Cyrus z Dobričské skály). Okrem poľovných skúšok absolvoval aj veľa výstav a bol šampiónom Československa. Zakrátko k nemu pribudla sučka jorkšírskeho teriéra Artemis, a tu sa začala moja cesta chovateľa. Artemis bola úspešná na výstavách a niektoré jej šteniatka dosiahli pekné úspechy vo výstavných kruhoch. Za všetky spomeniem Family Song’s Caroline – „Lulu“, ktorá prežila skvelý život u Andrejky Skržekovej.
Jedného dňa padlo rozhodnutie vymeniť život v meste za bývanie na vidieku a presťahovali sme sa do Bernolákova. K číňanom, teda k čínskemu chocholatému psovi, som sa dostala úplnou náhodou. Zaujali ma natoľko, že sa stali mojím osudovým plemenom. Zakladateľkou nášho chovu bola „GRETKA“ Groteska Alexa Lachesis od pani Tomekovej. V tom čase odišiel do psieho neba Roky, a tak k nám pribudla sučka nemeckého krátkosrstého stavača Bena – Lota ze Štípek. Po jej odchode začal v našej rodine chýbať veľký pes, a tak sme sa rozhodli pre bullterriera.
Je celá vaša rodina zapojená do kynologického života?
Áno, celá rodina je zapojená, inak by sa to zvládnuť nedalo, a patrí im za to moja vďaka. Starší syn Ondrej chodí so mnou na výstavy a vtedy sa mladší Martin s manželom starajú o zvyšok svorky. Aj keď som si v duchu želala, aby pokračovali v mojich šľapajách, rozhodli sa pre plemeno mini bullterrier. A tak má Martin Fibku – EXTRAVERT BLANCHE, a Ondrej Zuzu – I´M EXTRAVERT MARSO.
Ondrej patrí medzi úspešných manažérov a zároveň je vynikajúcim vystavovateľom. Máš recept na úspešné deti?
Myslím si, že recept na úspešné deti nie je, ale verím v genetiku, a tá v našom prípade určite zafungovala.
Máš nejaký vzor v chove psov? Na čo kladieš dôraz?
Je pár chovateľov, o ktorých by som povedala, že áno, tak takto nejako by som chcela v chove napredovať a dosiahnuť ich výsledky, ale netrúfam si ich vymenovať, aby som niekomu neukrivdila. Najväčší dôraz kladiem na to, aby sa moji psi mali dobre a aby im nič nechýbalo, a to je moja priorita.
Aký je tvoj pohľad na dnešný štandard plemena?
Každé plemeno má svoj štandard, ktorý definuje, ako má dané plemeno vyzerať a akú má mať povahu a využitie, a ja snažím robiť všetko pre to, aby moje odchovy tieto kritériá spĺňali.
Koľko máš doma psíkov?
Na túto otázku mám pripravenú jednoznačnú odpoveď: JEDNÉHO. Prečo? Pretože máme doma jedného psíka, teda psa, ostatné sú sučky. Momentálne máme doma čínskych chocholatých psíkov, naháčov, aj labutienky a jednu sučku štandardného bullteriéra.
Manžel je poľovník. Má aj on svoju svorku?
Manžel sa už poľovníctvu nevenuje, ale do jeho svorky jednoznačne patrí bullterierka Vendy – Ukusa Vendeta, ktorú sme si priviezli z Anglicka z chovateľskej stanice UKUSA manželov Andrey a Garyho Newberryovcov. V ich prípade určite nastalo takzvané splynutie duší.
Ako často mávaš šteniatka? Akými matkami sú tvoje suky?
Na túto otázku sa ťažko odpovedá. Rada sa starám o šteniatka a za tých 30 rokov som ich už odchovala dosť, či už malých alebo veľkých plemien. Zatiaľ boli všetky moje dievčatá vzorné mamičky, ale nikdy som nenechala starostlivosť o šteniatka len na nich. Som im stále pri ruke a snažím sa, aby mali čas si od detí aj oddýchnuť.
Aké úspechy dosiahli tvoji psi na výstavách?
Z môjho pohľadu sa nám na výstavách darí, či už so psami z nášho chovu, alebo s tými, ktorých sme si priviezli z iných chovateľských staníc. Podarilo sa nám siahnuť aj na ten najväčší titul, a to na Svetovej výstave v Paríži so sučkou naháčkou Odette Blue Rose Avokaduh „Olinka“, kde získala titul Svetový víťaz a Víťaz plemena v konkurencii 218 číňanov. Olinku sme si priviezli z Čiech od pani Hudákovej z chovateľskej stanice Avokaduh. Dosiahla aj titul Európsky víťaz mladých, Interšampión a je šampiónkou viacerých krajín. Olinku vystavoval vždy Ondrej a boli zohratou dvojicou.
Medzi najúspešnejších psov z nášho chovu patria:
Family Song’s Hopkirklachesis – naháč. Hopko získal titul Európsky víťaz mladých, Interšampión a je šampiónom 5 krajín a klubovým šampiónom Česka, aj Slovenska.
Family Song’s Ulien, sučka naháčka s titulom Interšampión, Slovenský šampión krásy, aj mladých, tak isto aj Family Song’s Charlotte, Oxana a musím spomenúť, že aj naša zakladateľka chovu Gretka bola Slovenskou šampiónkou a naša momentálne najstaršia labutienka, 14-ročná Bella Stella Hot Chocolate, je tiež Slovenská šampiónka.
A takto by som mohla pokračovať ďalej a vymenovať úspechy našich šteniatok, ktoré žijú vo svojich nových rodinách a pokračujú vo výstavnej kariére svojich rodičov.
Momentálne chodíme na výstavy s dvomi. Je to psík Moon Harbour Gold Finger – Goldy a jeho dcéra Family Song’s Veby, obaja sú labutienky. Goldyho sme si priviezli z Francúzska od pána Abaseho Issu. Robí nám skutočne radosť, výstavy ma rád a aj sa mu darí. Je Interšampión a Šampión 4 krajín, Klubový šampión Slovenska a Čiech, Slovenský Grand šampión,16x BOB,17x CACIB a už len krôčik mu chýba k maďarskému a rakúskemu šampionátu.
Jeho dcéra Veby je z nášho chovu a na začiatku svojej výstavnej kariéry. Momentálne vo veku 1 ½ roka dostala na výstavách, prevažne medzinárodných, tituly 3x CAJC, 1x CC, 5x CAC, 3x CACIB a 2x Res.CACIB a 4x BOB. Celkový prehľad a aktuálne novinky si záujemcovia môžu pozrieť na www.familysongs.sk
Čo by si poradila ľuďom – prečo si majú vybrať čínskeho chocholatého psa? Podľa čoho si vyberáš budúcich majiteľov šteniat?
V prvom rade musia záujemcovia o čínskeho chocholatého psa vedieť aspoň základne informácie o plemene. Mnohokrát ani len netušia, že sú dve variety: naháč a labutienka. Na otázky typu „Prosím vás, a to tomu chlpatému vypadá srsť, keď bude veľký, a bude ako ten, čo sa vám narodil holý?“ sme si už zvykli a snažím sa ľuďom vysvetliť, ako to je. Ja totiž nechovám naháčov, ale čínskych chocholatý psov, a k nim neodmysliteľne labutienky patria. Snažím sa ich presvedčiť, aby prišli k nám na návštevu a aby videli, akí číňania sú. Svojich budúcich majiteľov si nejako extra nevyberám a nekádrujem, dám na prvý dojem.
Čo by si odporučila začínajúcim chovateľom?
Hlavne aby mali čo najviac informácií, čo starostlivosť o šteniatka obnáša. Dnes je ozaj veľa možností, ako tieto informácie získať. Ak úspešne zvládnu pôrod, myslia si „Hurááá, máme to za sebou!“, ale pôrodom to len začína. Treba si uvedomiť, že sú to živí „tvorčekovia“, že sa im nedajú vybrať baterky a odložiť do krabice, ale že si vyžadujú celého človeka.
Každý máme svoj najlepší návod, ako kŕmiť psov. Vieš nám povedať dnešné menu?
O mne je známe, že som zástankyňou kvalitného granulovaného krmiva ako hlavnej potravy. Inak, asi ako v každej rodine, sa cez deň podáva niečo bokom. Ranný rituál, keď manžel ide do práce, je, že každý dostane piškótu, a ja zas nemôžem vyhodiť kelímok od smotany či jogurtu bez toho, aby nebol vylízaný dočista. A do jedálnička patrí, samozrejme, aj ovocie a zelenina.
Využívaš vo svojom hoteli pre psov svoju kvalifikáciu veterinárnej asistentky?
Patrím k tým šťastným ľuďom, ktorým je práca zároveň koníčkom. Áno, svoju kvalifikáciu využívam určite. Je veľa situácií, keď je potrebné okamžite sa rozhodnúť pre riešenie, a ak máte skúsenosti, je rozhodovanie rýchlejšie.
Ďakujeme za rozhovor, prajeme majiteľke chovateľskej stanice FAMILY SONG’S veľa výstavných úspechov a do budúcnosti všetkým vám takú pohodu, aká z vás vyžaruje.
Mgr. Jana Janek
Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 1/2016