Dentálna starostlivosť dostupná naozaj pre každého …

(KR 9/2015)

Andrea Groosmannová používa ultrazvukovú zubnú kefku na siedmych pudloch

Milujúci majiteľ či chovateľ psa, urobí pre svojho miláčika čokoľvek. Vrátane vrúcnych pochvál, objatí, ktoré často končia aj vrúcnymi bozkami. Jedného dňa, zvyšujúcim sa vekom domáceho miláčika však nemusia byť najpríjemnejším zážitkom, ktoré spolu so zvieraťom prežíva. Zubný kameň, ktorý sa mu vytvára na chrupe totiž jedného dňa začína mať neznesiteľný zápach. Spomínam si na veterinárneho lekára, ktorý hovorieval, že nechápe, ako si takýchto psíkov dokážu dať ľudia k sebe do postele. Najhoršie sú na tom  psy menších plemien, ktoré pri nedostatočnej starostlivosti o chrup dokážu zaplaviť nepríjemným zápachom celú spálňu. Pritom je to také jednoduché.

Andrea Groosmannová chová pudle už 23 rokov. Momentálne ich má doma sedem. Ktorého bozkáva viac,  nevie. Nevie si predstaviť ani to, že by sa o chrup svojich miláčik nestarala tak ako má. Zápach z ústnej dutiny jej psov by bol v jednej domácnosti neznesiteľný. Okrem toho, že zubný kameň by im určite spôsoboval nemalé zdravotné problémy.  Má aj vlastný psý salón, takže o zbytočne zanedbaných chrupoch zvierat vie svoje.

„Úprave psov sa venujem  17 rokov. Pudel patrí k plemenu, ktorý ma problém so zubným kameňom a vyskytuje sa u nich pomerne často. Svojim pudlom som zuby ošetrovala špeciálnym gélom proti zubnému kameňu a potom manuálne zoškrabovala zubárskym náradím.. Avšak aj napriek mojej starostlivosti som musela dvakrát nechať ošetriť chrup mojich psíkov u veterinárneho lekára  aj za pomoci sedácie,“ upresňuje Andrea.

Nepáčilo sa jej to, lebo sama vedela, že anestézia, tak ako u ľudí, nie je pre jedinca najlepším riešením a môže sa skončiť vážnymi komplikáciami.

„Odkedy som vyskúšala ultrazvukovú zubnú kefku pre zvieratá, všetko sa zjednodušilo. Čistenie je  jednoduchšie a pre psa, ktorý je zvyknutý na manipuláciu,  je to absolútne bezstresový výkon. Zo začiatku som ultrazvukovou zubnou kefkou čistila problémovejším psíkom chrup dvakrát do týždňa. Ostatným raz za týždeň. Teraz už iba raz za 10-14 dní,“ dodáva spokojne chovateľka Grossmannová a bez hanby hovorí ďalej.  „Musím sa priznať, že keď som o ultrazvukovej kefke pre zvieratá počula prvý raz, neverila som. Po prezentácii na mojej 9 ročnej čiernej strednej  pudličke som však zmenila názor, lebo výsledok ma ohromil. Už prvé čistenie mi vyrazilo dych a zmena bola neodškriepiteľná. Teraz by som chcela túto službu ponúknuť aj v  salóne, pretože stav chrupu mojich psích klientov je v hroznom stave a  často len preto, že majitelia sa obávajú nechať svojho psíka uspať.“

Aj psy už majú svoju prvú ultrazvukovú kefku na svete!!!

Anestézia je tak ako pre človeka, aj psa, veľmi nebezpečná a nie každý sa s ňou vie vyrovnať bez problémov. Nesprávne  ošetrený chrup zvieraťa znásobuje nie len nepríjemný zápach v ústnej dutine, ale aj množstvo vedľajších zdravotných, často závažných komplikácií zvierať. Neraz je to dokonca aj srdce.

Výskyt zubného kameňa  odteraz môže mať vo vlastných  rukách  už aj majiteľ psa a výrazne ho ovplyvniť.  Vedci vyvinuli prvý 100% ultrazvukový prístroj na svete na čistenie zubov a ústnu hygienu pre zvieratá.  Špecialisti ultrazvukovú zubnú kefku vyvíjali roky.  Chceli, aby bola pre zviera šetrná pri čistení, bez akýchkoľvek pohybov a zvukov prístroja, ktoré by mohli zviera znepokojiť. Ultrazvukové lúče pôsobia v ďasne až do hĺbky 12 mm, čo zabezpečí  v podstate okamžité odstránenie zubného  kameňa.

Svetová novinka tak oveľa jednoduchšie v domácom prostredí pomáha v prevencii zápalom ďasien, parodontitíde, tvorbe zubného kameňa, zápachu z papule a nakoniec tak strate zubov.

 Až 80%  všetkých týchto problémov, sa v ústnej dutine psa začínajú už v 2 rokov zvieraťa. Pritom menšie rasy sú zubnými problémami postihované častejšie, pretože ich chrup je často veľmi úzky alebo nesprávne usporiadaný.

Novým ultrazvukovým systémom Emmi – pet tak môže chovateľ podľa vedcov oveľa efektívnejšie zvieraťu čistiť zuby, hlavne odstraňovať povlak. Aj chovateľ amatér tak dá svojmu miláčikovi šancu na ďaleko kvalitnejší život, pretože  správnou  zubnou  hygienou psa predchádza parodontitíde, chronickému ochoreniu ústnej dutiny, zápachu z papule a tiež minimalizuje hrozby súvisiace s prípadnou nutnou narkózou pre odstraňovanie zubného kameňa.

Štetinky Emmi-pet  vedú ultrazvukové vlny z ultrazvukového generátora priamo do špeciálnej zubnej pasty. Bez nej je efekt nulový, takže sa nedá oklamať.  Kefka a pasta Emmi-pet spolu vytvárajú milióny mikroskopických bubliniek, ktoré na základe implózie odstraňujú nečistoty z  krmiva , zubný kameň a ďalšie choroboplodné zárodky a baktérie. Takže čistenie je absolútne bez vedľajších účinkov.  Z hygieny sa tak pre žiadny zvuk, či pohyb môže stať pre psa aj zábava pretože čistenie s prístrojom Emmi-pet je nie len bez zvuku, pohybu, ale aj prítlaku . 96 miliónov kmitov  za minútu si zviera ani nevšimne.

Ak vás téme zaujala , radi vám na ďalšie otázky odpovieme: 0919 212 383, emmi-club@viaeurope.sk

Lucie Tomečková

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 9/2015