1. kolo VVS Považského pohára 2014

usporiadal Kynologický klub Laugaricio

(KR 7/2014)

V sobotu 10. mája 2014 sa v areáli jazdeckého areálu Trenčín – Nozdrkovce konalo prvé kolo druhého ročníka VVS Považského pohára vo výkone psov v kategóriách IPO1 a SVV1. Minulý ročník pre nedostatok účastníkov kategória IPO 1 nebola otvorená, no v tomto roku už súťažiaci o ňu prejavili záujem.
Víťazi IPO1
Víťazi SVV1

Do súťaže, ktorá sa konala po celý deň za krásneho slnečného počasia, sa prihlásilo 19 psovodov so svojimi psími zverencami.

Všetky disciplíny v kategórii IPO1 hodnotil rozhodca Jozef Adamuščin, majster sveta FCI 2013. Víťazkou sa stala Zuzana Pristachová z KK Laugaricio Trenčín s 269 bodmi a mala aj najlepšiu poslušnosť a obranu. Jej pes Hači Dareos má 3 roky, pochádza z vlastnej chovateľskej stanice. Je potomkom sučky Aska Riva Rosa, s ktorou sa pani Pristachová zúčastnila v r. 2009 a 2010 Majstrovstiev sveta belgických ovčiakov. Ďalšie miesta obsadili psovodi s nemeckými ovčiakmi – Viliam Ružička z KK Excel bol druhý a na treťom mieste skončila Ľubica Bruchatá z Prašíc.

Prvú disciplínu, „stopu“, účastníci vykonávali v pomerne vysokom poraste soblahovských lúk, no poväčšine s dobrými výsledkami. Plocha jazdeckého areálu síce nemá parametre štandardného futbalového ihriska, ale pri disciplíne „vyslanie psa vpred“ to psom problém nerobilo.

IPO1 nástup
IPO1 prekážka
IPO1 obrana

Najlepšie hodnotenú stopu a poslušnosť v kategórii SVV1 mal Denis Kučera z klubu Laugaricio Trenčín, ktorý sa stal aj celkovým víťazom. Súťažil so 4-ročnou sučkou belgického ovčiaka – malinoisa – Genessis Extra Temperament, ktorú dostal do tréningu len začiatkom tohto roka. Intenzívna príprava sa prejavila na suverénnom predvedení. Kategóriu SVV1 vyhralDenis Kučera so svojím psom Genesis Extra Temperament, ktorý získal vo všetkých disciplínach 286 bodov z 300 možných. Na druhom mieste s počtom bodov 278 skončila sučka nemeckého ovčiaka Anet Lasmon so psovodom Petrom Kohútom a tretie miesto s 268 bodmi obsadil Ivan Plavec z KK Šalková so psom Coco Balesten. Na priebeh v tejto kategórii dozeral rozhodca Igor Malina.

Program pretekov na záver spestrilo aj vystúpenie Andreja Margetína, ktorý predviedol divákom i súťažiacim svojich akrobatických holubov a v tomto športe patrí už niekoľko rokov k európskej špičke.

SVV1 útek
SVV1 prepad
SVV1 obrana

Účastníci a diváci sa mohli občerstviť v bufete a kúpiť sa dali aj kynologické potreby a krmivá pre psov značky Willowy, ktorých výhradné zastúpenie pre Slovensko má VVS SK, s.r.o. Trenčianska Turná.

Medzi mnohými pozitívami pretekov by sme mohli vyzdvihnúť vysokú účasť mladých psovodov, čo naznačuje, že tento šport má u nás budúcnosť.

Všetkým zúčastneným patrí poďakovanie za predvedené výkony a organizátorom za výbornú organizáciu a hladký priebeh súťaží, rozhodcom Igorovi Malinovi a Jozefovi Adamuščinovi za korektné posudzovanie a obom figurantom za výborné predvedenie obrany.

Vecné a finančné ceny pre víťazov venoval do súťaže hlavný partner a sponzor Považského pohára firma VVS SK, s.r.o. Tr. Turná, predajca krmív a chovateľských potrieb. Okrem nádherných pohárov, krmív pre psov a dezinfekčných prostriedkov sponzor a kynologický klub Laugaricio venovali umiestneným aj finančné ceny.

Všetko dopadlo vynikajúco, takže sa už tešíme na ďalšie kolo VVS Považského pohára. Nakoľko sa do celkového hodnotenia berú do úvahy 3 najlepšie výsledky zo série 4 pretekov, zďaleka nič nie je rozhodnuté a prakticky všetci majú šancu uchádzať sa o popredné umiestnenia.