Majstri sveta odchádzali

a ich ďalšie zlato!

(KR 1/2013)

Športová kynológia by sa možno mohla považovať za individuálnu aktivitu, avšak každý skúsený kynológ vie, že za úspechom jednotlivca, vlastne dvojice, ktorú tvoria psovod a pes, sa skrýva tímová práca. Čím väčší úspech, tým sa na nej výraznejšie podpisuje viac významných osobností.
Z prava: I. vicemajster sveta Jaro Vnenčák, II. Vicemajster sveta Jozef Lengvarský, Adriana Nagyová, Andrea Kadlecajová, Jaroslav Chýlka, Mgt. Igor Lengvarský a Ján Sudimák

Jedno z najprestížnejších podujatí v oblasti športu sú rozhodne majstrovstvá sveta nemeckých ovčiakov WUSV. Nemecko ako svetová kynologická veľmoc sa pokúša všetkými možnými spôsobmi, viac alebo menej, úspešne udržať dominanciu aj v oblasti športu svojho národného plemena. Lenže citujúc slová známeho maďarského rozhodcu Andrása Benkeho: „Svet sa naučil umeniu kynológie“, treba zvýrazniť skutočnosť, že už nielen v oblasti chovu, ale možno o to viac aj v oblasti športu, Nemecko musí uznať, že kvalita je už v mnohých krajinách sveta. My môžeme a sme hrdí na to, že aj na Slovensku.

Po dosiahnutí majstrovského titulu v družstvách a prvého a druhého vicemajstra sveta v jednotlivcoch na minuloročných majstrovstvách nemeckých ovčiakov, sa predstavitelia Slovenskej únie chovateľov nemeckých ovčiakov a Zväzu športovej kynológie rozhodli oceniť uÅLspešných slovenských reprezentantov, realizačný tím a mimoriadne úspešného chovateľa. Veľmi prezieravo padol výber miesta pri príležitosti Majstrovstiev Slovenska ZŠK a Kormorán Cupu v Šamoríne. Veľmi pekné priestory hotela Kormorán boli dôstojným miestom počas slávnostných okamžikov kde, si z rúk prezidenta Zväzu športovej kynológie Mgr. Juraja Štaudingera prevzali zlaté prívesky, vyrobené špeciálne pre túto príležitosť, samozrejme aj s venovaním I. vicemajster sveta Jaro Vnenčák, II. Vicemajster sveta Jozef Lengvarský ako ja ďalší členovia nášho zlatého tímu Adriana Nagyová, Andrea Kadlecajová a Jaroslav Chýlka. Prezídium ZŠK sa rozhodlo oceniť aj veličinu svetového formátu, ktorý v Rakúsku pôsobil ako vedúci družstva a to Mgr. Igora Lengvarského a špičkového chovateľa Janka Sudimáka, ktorého dva odchovy „stáli na bedni“ a samozrejme sa výrazne podieľali na veľkom úspechu našich farieb.

Na oceňovaní bol prítomný aj prezident Slovenskej kynologickej jednoty Ing. Jozef Jursa, viceprezident SKJ Mgr Ivan Kočajda, prezident Únie kynologických klubov Jozef Šuster a ďalší pozvaní hostia. Prajme Zväzu športovej kynológie, ale aj všetkým slovenským kynológom, aby podobných dôvodov na oslavy bolo aj v budúcnosti dosť. Každý jeden úspech zvyšuje prestíž a dobré meno slovenskej kynológie vo svete. Poďakujme všetkým ktorí sa o úspech o ktorom sa hovorí nielen na Slovensku, zaslúžili, ale aj tým, ktorí dokázali pripraviť takúto jedinečnú oslavu.

Ing. Vladislav Šuster

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 1/2013