Flámsky boouvier zabodoval

(KR 12/2013)

Na kynologických akciách sa stretávajú ľudia s rovnakými záujmami, a čo je pekné – aj s rôznymi plemenami psov. Inak tomu nebolo ani 26. 10. 2013 v areáli športovej kynológie v Pezinku (KŠK Pezinok). Táto rôznorodosť plemien a zdolávanie ich pováh sa sústreďovala nielen počas ich výcviku v kluboch, ale aj na druhom ročníku preteku Karpatská liga. Doteraz u nás známe služobné, ale aj bývalé služobné plemená, medzi ktorými nemôže chýbať nemecký ovčiak, bradáči, rotwailer a ako rarita sa objavil aj flámsky bouvier so psovodom JUDr. Miroslavom Dobákom z KK Blatné.

Preteky sa konali podľa medzinárodného skúšobného poriadku (BH a IPO) aj so zadaním skúšky a zúčastnilo sa ich 17 pretekárov. Práve flámsky bouvier so psovodom JUDr. Miroslavom Dobákom milo prekvapil a so ziskom 277 bodov si vybojovali krásne 1. miesto v kategórii IPO1, pričom získali 91 bodov na stope, 88 bodov na poslušnosti a 98 bodov na obrane, čo bolo hodnotené ako najlepšia obrana dňa. V kategórii BH sa na prvom mieste s dosiahnutými 58 bodmi umiestnila Henrieta Okruhlicová z MKK Šaľa s malým čiernostrieborným bradáčom.

Počasie bolo hneď zrána hmlisté a počas stopovania hmla sadla ešte viac, takže nebolo vidno na koniec stopovačky. Pochmúrnosť sa však vytratila, keď sa začalo vykonávanie cvikov poslušnosti a ukázalo sa slniečko, ktoré udržiavalo súťažiacich v dobrej nálade aj pri obranách a pochutnávaní si na dobrom gulášiku, ktorý pre všetkých pripravili organizátori pretekov.

Pripraviť psa na akúkoľvek kynologickú akciu si vyžaduje veľa času, trpezlivosti a hlavne vzájomnej spolupráce. Prejavom tejto spolupráce je aj odprezentovanie flámskeho bouviera, ktorý ukázal, že aj s inými plemenami sa dá pracovať. Treba však povedať, že v iných krajinách sa s týmto plemenom pracuje oveľa viac a často je len na škodu, že náš chovateľ neobjavil jeho fantastickú povahu.

Na takých stretnutiach, akým bola Karpatská liga v Pezinku, človek nadobudne nielen veľa nových skúseností a zážitkov, ale spozná aj nových ľudí, zažije veľa zábavy a v neposlednom rade si oddýchne medzi ľuďmi s rovnakým cieľom.

Tešíme sa na ďalší ročník Karpatskej ligy a dúfame, že sa stretneme opäť v dobrej nálade.

Foto: Beáta Jarášová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 12/2013