DogFrisbee – 11. časť

Team mouvement

(KR 8/2013)

I keď sa bavíme o dogfrisbee, konkrétne o freestylových zostavách, aj v tejto kategórii máte možnosť predviesť aj niečo bez disku. Ukázať zohranosť tímu. Pravdepodobne sa stretnete s rôznymi pomenovaniami pre tento prvok od spoločného pohybu cez tímový prvok až k team mouvement. Každý ale myslí na to isté.

Čo je to „Team mouvement“?

Tímový pohyb je skrátka pohyb, ktorý predvádzate spolu so psom. Akoby ste navzájom kopírovali svoje pohyby, či rovnako alebo zrkadlovo. Samozrejme prvky nemusia kopírovať len pohyby navzájom. Niekto si to môže vysvetliť, že pes by mal vedieť aj niečo iné ako len chytať disky a naopak, hráč by sa mal predviesť aj ako dobrý handler a vedieť so psom ukázať vzájomnú spoluprácu. Laicky, ale presne: ide o hocijaký dogdancingový prvok.

Ako vyzerá „Team mouvement“?

Tímový pohyb môže byť napríklad spoločná otočka, spoločný výskok, či jednoduché podávanie labiek. Za spoločný pohyb sa však pokladá aj výskok na chrbát, či výskok na nohy (chodidlá). Tak isto slalom, krívanie, alebo stojka, či klasické státie na zadných labkách.

Je už len na fantázii psovoda, ako ďalej dokáže pracovať s konkrétnym cvikom. Státie na zadných môže napríklad spojiť s výskokom na hruď, čiže vznikne veľmi efektný prvok, že psík vyskočí hráčovi na hruď a tam sa postaví na zadné labky.

Ako na to?

Skôr ako sa pustíte do učenia nového prvku, dobre si premyslite, čo vlastne od psa budete chcieť v konečnej fáze, a po akých kúskoch sa k nej chcete postupne dopracovať. Výber vhodnej motivácie záleží od toho, či chcete nacvičiť statický prvok alebo skôr dynamický cvik. Podľa toho najlepšie uvážite, či psíka budete motivovať pomocou hračky na preťahovanie alebo nejakej chutnej mlsky. Neváhajte a s pokojom skombinujte rôzne typy motivácii v rôznych častiach tréningu.

Byť originálny je „cool“

Ako účastníčka mnohých medzinárodných súťaží sa vždy bavím na vtipných a originálnych kúskoch, ktoré si tímy s obľubou pridávajú do svojich freestylových zostáv. Tak isto keď na plochu príde tím, prvé, čo si vybavíte: „Aha tento tím poznám, oni robia salto od nohy“. Áno, je to akási vizitka, punc, niečo, čo dodáva danému tímu štýl a šmrnc. Vlastnoručne podpísaný výkon, ktorý nikto neokopíruje.
Samozrejme, v dnešnej dobe je čím ďalej, tým horšie vymyslieť niečo nové, mnohokrát nám už naša kreativita vypovedá službu. Preto, keď už chcete odkukať nejaký cvik, prispôsobte si ho, urobte z neho inú variantu alebo ho skôr využite ako „odrazový mostík“ a nechajte sa ním inšpirovať.

 

Typy a triky
slalom

Pomocou tohto prvku máte možnosť získať celkom slušné skóre. Pretože rozhodcovia tu prihliadajú aj na atletičnosť psa, čo znamená, aké fyzické má pes schopnosti a prednosti. Taktiež do akej miery vy, ako psovod, dokážete psa usmerniť. Rozhodca sa tiež môže riadiť rýchlosťou a ochotou, s akou pes daný prvok vykonáva, prípadne s akou ľahkosťou. Prvok by mal byť totiž prispôsobený z pravidla predovšetkým psovi a zároveň vyzdvihnúť psie prednosti. To znamená, že prvok by ste mali voliť podľa možností psa, tak aby vyniklo niečo špeciálne, to, čo nemusí dokázať každý pes. Predsa len taký slalom je už pri dnešných zostavách veľmi jednoduchý, ba priam „otrepaný“. Treba sa však vyvarovať príliš častému využívaniu tímových prvkov, nech Vaša zostava nepripomína dogdancingovú choreografiu.

Viktória Obetková
Foto: Patrik Szöcs

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2013