Tri otázky pre Janka Kurica, frontmana skupiny „Vidiek“

(KR 5/2015)

Dozvedel som sa, že Janko Kuric, frontmann skupiny „Vidiek“, je majiteľom poľovného psa slovenského hrubosrstého stavača. Ten Janko Kuric, s ktorým sme sa stretli pred tridsiatimi piatimi rokmi na Strednom odbornom učilišti železničnom v Bratislave, ja učiteľ TV, Ladislav Balogh, on žiak Janko Kuric.

Zavolal som mu, snáď zdvihne mobil – zdvihol. Oslovil som ho s prosbou o stretnutie. „Lacko, povedz adresu, prídem k tebe, pokecáme,“ znela jeho priama, ale hlavne kladná odpoveď. Sľub dodržal. Za pár dní sme sa stretli pred domom, ja postarší pán, on muž v najlepších rokoch. Za pekného počasia na terase pri cigárke sme zaspomínali na spoločne prežité roky v škole a psík pobehoval po záhrade. Počas rozhovoru sme sa dostali k téme, kvôli ktorej sme sa stretli. Psík je mladý, ale nie je pripravený na výstavy. Disciplíny skúšobného poriadku pre poľovne upotrebiteľného psa sú tiež španielska dedina. „Je to stavač a ľudia i psi majú robiť to, na čo sú predurčení,“ hovorí mi z duše Janko.

Čas ubehol ako voda, témy prebraté, cigárka dofajčená. Myslím, že všetko je tak, ako má byť. Janko prisľúbil pomoc pri propagácii národného plemena slovenského hrubosrstého stavača formou projektu a uistil ma, že ho bude propagovať všade, kde sa bude dať. Ako sám povedal: „Veď som členom rodiny majiteľov tohto plemena a pes je členom mojej rodiny.“ A to hovorí za všetko.

Ako si sa ako muzikant a nepoľovník dostal k slovenskému hrubosrstému stavačovi?

Pri jednom rodinnom posedení sa reč zvrtla na psov. Po krátkej debate sme sa rozhodli, že si obstarávame šteniatko, o ktoré sa budeme starať, tráviť s ním voľné chvíle a budeme nútení sa viac pohybovať. Zhodli sme sa na tom, že psík musí byť naše národné plemeno. Zvažovali sme pre a proti u slovenského čuvača, kopova, československého vlčiaka a slovenského hrubosrstého stavača. Dcéra Lujza rozhodla, že vyhral slovenský hrubosrstý stavač.

Aký je?

Pre nás je najkrajší, najmilší, skrátka naj naj naj. Je potrebné povedať, že je to temperamentný psík, ktorého sme sa snažili rok vychovávať, no márne. Vždy nás odzbrojil svojou prítulnosťou a milotou. Čiastočne sme sa teda prispôsobili my, čiastočne on. Hlavné je, že dnes si rozumieme.

Odporučil by si slovenského hrubosrstého stavača aj kamarátom nepoľovníkom?

Určite áno. Je to psík nekonečne oddaný členom rodiny, nekonfliktný k ľuďom i k zvieratám. Je milý, prítulný, skrátka pes, ktorý vie žiť s každým. Tieto vlastnosti ho predurčujú byť spoločníkom mojich kamarátov.

Na záver sme si dali sľub, že budeme v kontakte a čo najskôr sa opäť stretneme, a náš rozhovor bude už len o projekte slovenského hrubosrstého stavača.

Ladislav Balogh

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 5/2015

 

 

 

 

 

Projekt podpory slovenských hrubosrstých stavačov podporuje GILTRADE s.r.o., dovozca anglických granúl zn. Dr. John.