Počas šiesteho adopčného dňa Nájdite sa! si našlo domov 19 psíkov

(KR 10/2012)

Počas víkendovej akcie Nájdite sa! so zvieratkom z útulku, ktorá sa konala v nedeľu 16. 9. 2012 v príjemnom prostredí Horárne Horský park, si nový domov našlo 19 psíkov. Bez psíka neodišla ani starostka mestskej časti Bratislava – Staré Mesto, Táňa Rosová, ktorá sa našla s 5-mesačným Marthym.

Atmosféra v Horskom parku

Po tretíkrát v tomto roku sa v Horárni Horský park stretli tí, ktorým záleží na osude psíkov a mačičiek bez domova. O priazeň prišli bojovať zvieratká z takmer celého Slovenska, od Senice až po Michalovce, od Žiaru nad Hronom po Orechovú Potôň. Šiesteho adopčného dňa sa napokon zúčastnilo 16 útulkov a niektorým ich štvornohým zverencom sa podarilo nájsť nový domov.

V Horárni vládla, ako to už býva zvykom, príjemná priateľská atmosféra, do taktu hrala živá hudba. Pre návštevníkov bol pripravený bohatý sprievodný program. Prítomní mohli súťažiť o zaujímavé ceny, v bezplatnej poradni mohli konzultovať svoje otázky, počas odbornej prednášky veterinárky sa dozvedeli informácie o výžive zvierat a nutričnom poradenstve.

Nový domov pomáhali opusteným psíkom hľadať aj slávne tváre. Podujatia sa pravidelne zúčastňujú viaceré osobnosti ako Hanka Gallová, spevák Jakub Petraník, moderátori Rádia Europa 2, ale i mnohí ďalší. Teraz nechýbala ani moderátorka Janka Hospodárová, ktorá je známa svojou láskou k psíkom. Prítomných sprevádzala svojím slovom ambasádorka projektu – herečka Kristína Farkašová, u ktorej našla domov Pompi – sučka zachránená zo smetiska. Tá sa stala aj tvárou septembrového plagátu „Nájdite sa!“.

Vitajte!
Starostka Táňa Rosová „sa našla“ s Marthym

Tentokrát neodišla bez psíka ani starostka mestskej časti Bratislava – Staré Mesto, Táňa Rosová, ktorá sa našla s 5-mesačným Marthym z útulku OZ Strážni anjeli Žiar nad Hronom. Tiež medzi nimi preskočila iskra a momentálne je Marthy v novom domove, kde sa zoznamuje s kocúrom.

Hľadám domov
Adoptovalo sa i pomáhalo

V nedeľu sa útulky tešili predovšetkým z úspešných adopcií. Avšak o pomoc nebola núdza. Materiálne i finančne pomáhali rôzne organizácie a firmy. Sponzorský finančný dar od Nadácie TV JOJ v hodnote 500 eur obdržal Útulok Levice a Útulok Revúca, každý útulok dostal od firmy Royal Canin vrece granúl a Staré Mesto venovalo všetkým útulkom vrece uterákov. Navyše, každý nový majiteľ adoptovaného útulkáča dostal štartovací balíček, aby si dokázal v prvé dni poradiť.

Prišiel i prvý štvornohý zamestnanec hotela

Šiesteho adopčného dňa sa zúčastnil i psík Charlie, ktorý už našiel svoj nový domov. Zo smutného šteniatka bez domova sa stal psí zamestnanec hotela Sheraton Bratislava Hotel. Generálna riaditeľka Simone Dulies sa rozhodla psíka osvojiť a hotel uhradil aj všetky účty na veterinárnej klinike.

Charlie – prvý psí zamestnanec hotela Sheraton

Charlieho našlo združenie Majme srdce v Malackách vo veľmi vážnom stave. Bol apatický, vyčerpaný, mal hnačku a množstvo bĺch. Po vyšetrení na veterinárnej klinike zistili, že psík má parvovirózu – vírusové ochorenie, ktoré zabíja najmä šteniatka, no dokáže usmrtiť aj dospelého neočkovaného psíka. Ďalšie vyšetrenie potvrdilo, že prekonal leptospirózu a stále bol infekčný. 7-mesačný kríženec zlatého retrievera sa však nevzdával a bojoval o holý život a lepšiu budúcnosť. O niekoľko dní sa mu polepšilo a napokon jeho osud nenechal chladnými zamestnancov 5-hviezdičkového hotela.

Charlie je jedným z mnohých príkladov, že dobrí ľudia stále existujú a nie je im ľahostajní osud opustených psíkov a mačičiek.

Psíkovia si počas akcie Nájdite sa! hľadajú nový domov
O podujatí „Nájdite sa!“

Podujatie sa v Horárni Horský park v bratislavskom Starom Meste koná trikrát do roka. Mestská časť tak pomáha útulkom a občianskym združeniam nájsť zvieratkám nový domov. S nápadom prišla starostka Starého Mesta, Táňa Rosová, ktorá je známou bojovníčkou za prísnejšie tresty pre tých, ktorí zvieratá týrajú. Akcia Nájdite sa! má pomôcť tým, ktorí si sami pomôcť nemôžu – opusteným zvieratám. Cieľom je nájsť domov psíkom a mačičkám. Organizátori vidia v akcii obrovský potenciál, pretože priamy kontakt so zvieratkom je cesta, ako si psík môže rýchlejšie nájsť majiteľov. Celkovo sa počas tohtoročných adopčných dní Nájdite sa! so zvieratkom z útulku podarilo nájsť domov 92 psom a mačkám.

Článok o podujatí Nájdite sa! so zvieratkom v útulku bol publikovaný na portáli psisvet.sk

Lenka Preisingerová, foto Ľuboš Illiť

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 10/2012