(KR 6/2011)
Na prvé stretnutie s týmto bielym chlpatým krásavcom si veľmi rada spomínam. Pred rokmi sme boli na výstave psov vo Švédsku a dostali sme pozvanie na špeciálnu výstavu clumber spanielov. Na dovtedy u nás nepoznané plemeno sme sa išli pozrieť veľmi radi. Nádherní, milí, pohodoví psíci sa v úctyhodnom počte 90 jedincov predvádzali s kľudom anglických gentlemanov. Trieda baby ma úplne položila. Vyhrala biela hebká guľka s krásnymi modrými očami! Nebyť mojej vernosti welšíkom, určite by som dnes bola šťastnou majiteľkou clumber spanielov. O ich obľúbenosti svedčí čoraz väčší počet majiteľov a chovateľských staníc. A to sa, prosím, po druhej svetovej vojne podarilo zachrániť len zopár jedincov zásluhou Rae Furness a jej chovateľskej stanice Raycroft, ktorá stála pri zrode mnohých súčasných línií v rôznych krajinách a svetadieloch.
Zaujímavosťou je, že hoci clumber spaniel pochádza z Anglicka, jeho pôvod musíme hľadať vo Francúzsku. Vráťme sa teda do čias francúzskej revolúcie a ďakujme aristokratovi, vojvodovi Duc de Noailles, že pred rozhnevaným ľudom poslal väčší počet svojich milovaných bielych psov do bezpečia anglického vojvodu z Newcastlu. Ten ich následne choval v Clumber Parku v Nottinghamshire, podľa ktorého ich aj pomenoval. Tu bol chov clumbra starostlivo chránený a vedený v čistých líniách. Zásluhu na tom má okrem kráľovských nadšencov aj pán William Mansell, správca chovateľskej stanice, ktorý chov po 30 rokov zušľachťoval. Pre dlhodobú obľúbenosť tohto plemena Eduardom VII ho nazývali aj poľovným psom seniorov pre jeho rozvážnosť a pomalosť.
Dnes sa už clumber spaniel poľovne veľmi nevyužíva, hoci jeho kvality mnohí oceňujú, pretože sa nepúšťa do veľkých vzdialeností, je poslušný, dôkladne prehľadáva terén a má veľkú chuť do práce. Je rozvážny a po preskúmaní predvedie perfektnú prácu, ideálny je na dohľadávku.
Vo výstavných kruhoch sa s ním stretávame častejšie, najmä v škandinávskych krajinách. Kto chce mať príjemného, rozvážneho, poslušného a oddaného spoločníka, nech sa určite pozrie po clumber španielovi.
Po dlhom čase sme jediný vrh na Slovensku zaznamenali v chovateľskej stanici, ktorú vám teraz rada predstavím.
Prečo som sa rozhodla pre plemeno, ktoré chovám?
Na istej výstave psov som si všimla v jednom z výstavných kruhov bieleho španiela strednej veľkosti a zavalitej postavy. Nikdy predtým som toto plemeno nevidela. Ešte počas výstavy som zašla za majiteľom a dozvedela som sa, že toto vzácne plemeno nesie názov clumber španiel. Po príchode z výstavy som otvorila atlas psov, kde som si plemeno vyhľadala. Neskôr sa môj záujem prehĺbil a začala som študovať charakteristické vlastnosti a profil plemena. Medzitým som mala šťastie a stretla som sa s týmto plemenom ešte niekoľkokrát. Rozhodla som sa mať ho doma. Okrem jeho exteriéru som vsadila aj na interiérové vlastnosti. Clumber patrí v rámci skupiny poľovných psov medzi pokojnejšie plemená. Má veľmi dobré povahové vlastnosti a všetky aktivity vykonáva so stoicizmom a rozvahou. Práve tieto črty mi na tomto plemene učarili najviac.
Aké bolo predchádzajúce obdobie?
Predchádzajúce obdobie bolo u mňa pozitívne ovplyvnené mojou mamou a jej chovateľskou vášňou. Od malička som sa pohybovala v jej blízkosti a pomáhala so starosťami a radosťami okolo chovu psov. Postupne som si doniesla domov barzoja, francúzskeho buldočka a jack russell terriera. Naposledy k mojej malej „svorke“ pribudol clumber. Všetci spolu tvoria nerozlučnú skupinku a výborných spoločníkov na zimné a letné prechádzky prírodou.
Čo prajem slovenskej kynológii?
Slovenskej kynológii prajem veľa úspešných chovateľských sezón s množstvom úspešných, a najmä poctivých chovateľov. Ako študentka veteriny chcem popriať i pevné zdravie a spokojný domov všetkým psíkom.
Bc. Viera Janeková
Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 6/2011