Ridgeback – športovec telom i duchom

(KR 3/2016)

Len málokto z vás vie, že Slovensko má legendu, jedného z najrýchlejších ridgebackov na coursingových a dostihových dráhach, a možno ani neviete, že ridgeback môže dostihovú licenciu vôbec získať. Ridgeback dnes už neplní svoju pôvodnú funkciu poľovného a strážneho psa, šľachteného v Afrike. Dnes je na celom svete príjemným rodinným spoločníkom a zároveň je športovec telom i dušou.

Amal, najrýchlejší ridgeback Európy

Majiteľku legendárneho psa Amal z Adarovho dvora vyspovedala v roku 2008 K. Ťavodová

Janka, začneme typickou „začiatočníckou“ otázkou – ako a prečo si sa rozhodla pre plemeno Rhodesian Ridgeback?

Pôvodne to mal byť labrador. Na jeseň 2002 som išla na výstavu do Nitry vybrať si otca môjho budúceho šteniatka bieleho labradora. Odišla som z výstavy s vizitkou otca môjho Amala (Amal Silesian Harta). Prečo ridgeback? Verím jednoducho v lásku na prvý pohľad.

Ako si prišla na myšlienku, že Amal by sa mal venovať práve coursingu alebo dostihom?

Myšlienka o coursingu sa zrodila na jar 2004 po tom, čo som sledovala tréning psíkov rôznych plemien pri slovnafťáckej hrádzi. Videla som, že beh za návnadou ich väčšinou baví, tak som uvažovala, prečo by to nemalo baviť toho môjho temperamentného „divocha“. O dostihoch som sa dozvedela od kamarátky po tom, čo sme už mali coursingovú licenciu vo vrecku. Pátrali sme na internete, získavali potrebné informácie od členov RHS, išli vyskúšať tréning a bolo rozhodnuté.

Aké boli vaše začiatky? Prvé stretnutie s návnadou? Prvý tréning? Kde ste začínali?

Coursing sme prvýkrát vyskúšali na klubovom dni na Piatrovej v máji 2004. Bežal výborne. Nakoľko bol vtedy pár mesiacov po zlomenine nohy, nemohli sme začať trénovať hneď. Až na jeseň 2004 sme sa niekoľkokrát pridali k trénujúcim coursingárom z RHS pri spomínanej slovnafťáckej hrádzi.

Kedy si si povedala: „Tak fajn, Amala to baví, budeme sa tomu venovať vážne.“?

Mojou prvou podmienkou pre toto rozhodnutie bolo absolútne zotavenie sa Amala po ťažkej zlomenine nohy a kladné odporúčanie veterinárneho odborníka venovať sa tomuto športu vážnejšie, keďže Amal má navždy kosti v nohe spojené šrúbom. No a druhou podmienkou bol negatívny výsledok RTG bedrových a lakťových kĺbov. Ten som sa dozvedela, keď mal Amal niečo vyše dvoch rokov – vo februári 2005. Takže presne vtedy toto rozhodnutie padlo.

Čo motivuje v tejto záľube teba, a čo Amala?

Pre mňa je motiváciou č. 1 jeho obrovský záujem a chuť bežať. A, samozrejme, nové a nové úspechy, ako aj moji najbližší, kamarátky, známi, členovia a organizátori podujatí, ktorí nám fandia. Nemalou mierou k motivácii prispievajú aj tie podujatia, u ktorých je predpoklad kvalitného priebehu, čo sa týka organizácie, techniky a obslužného personálu. Minulý rok sme sa zúčastnili takmer všade, kde sa dalo, tento rok si už vyberám.

Aké zdravotné predpoklady musí spĺňať pes s coursingovou a dostihovou licenciou?

Pre získanie licencií nie sú predpísané žiadne zdravotné predpoklady. Je na majiteľovi, aby poznal zdravotný stav svojho psa. Ak si nie je niečím istý, je lepšie obrátiť sa na odborného veterinára. Majiteľ musí sám zodpovedať za prípadné zdravotné problémy, ktoré by týmto športom mohol spôsobiť svojmu psovi v prípade, ak by zanedbal nejaké ochorenie alebo zdravotný problém. Vo všeobecnosti by som mohla povedať, že pes musí byť vo veľmi dobrej fyzickej kondícii, t. j. musí byť schopný zvládnuť podmienky vysokej telesnej záťaže, hlavne u dostihov je to veľmi dôležité. No a k súťažiam je potrebné mať absolvované bežné očkovania tak isto, ako je to na výstavách. Pred každou súťažou kontroluje zápis očkovaní a samotných súťažiacich vždy veterinár, niekde to berú ako formalitu, niekde prebieha kontrola veľmi pedantne.

foto Anton Novotný

Kde a ako často s Amalom trénuješ? Si členkou nejakého coursingového alebo dostihového združenia?

Pre Amala znemená tréning nielen samotný beh za návnadou, ale aj kondičnú príprava. Tá spočíva v niekoľko kilometrovom behu popri bicykli takmer denne, ak to moje časové možnosti a najmä počasie dovoľujú. No a cez víkend chodíme na dostihový tréning do Marcheggu. V súčasnosti nie som členkou žiadneho športového klubu.

Akému typu a povahe ridgebacka či majiteľa by si odporučila venovať sa coursingu, prípadne dostihom?

Stretla som sa s rôznymi typmi povahy. Na coursing rozhodne nepatrí agresívna povaha! Bežať za návnadou a chytať ju sa podľa mňa dá naučiť. Niektorí sa učia rýchlo, iní potrebujú aj niekoľko mesiacov. Výhodu majú u psov určite temperamentnejšie povahy a povahy s výborným loveckým inštinktom. No a na povahe majiteľa nezáleží, hlavne treba mať pevné nervy, chuť a dosť voľného času.

Amal z Adarovho dvora

Čo všetko musí pes splniť, aby získal coursingovú a dostihovú licenciu?

Záleží od toho-ktorého coursingového či dostihového klubu, aké podmienky si stanoví. Vo všeobecnosti pri coursingu musí pes absolvovať niekoľko tréningových behov tak, aby zvládal bežať sólo a párové behy. Zvládať znamená, že pri behu musí sledovať návnadu, pri párových behoch nesmie stíhať súpera a v cieli musí do návnady zahryznúť. Pes sa nesmie počas ťahania návnady vracať späť do štartu k majiteľovi, prípadne sa zaujímať o iné objekty a predmety. Po tomto zvládnutí musí absolvovať niekoľko licenčných behov (u RHS 1 sólo a 2 párové behy) za účasti klubom povereného rozhodcu. Podobne je to aj u dostihov. Pri dostihu musí pes absolvovať tiež niekoľko tréningových behov (u ARH min. 6) tak, aby zvládol sólo behy v ovále na stanovenú vzdialenosť (u RR 480 m), bez zastavenia, skracovania dráhy, vracania sa k majiteľovi a pod. Následne absolvuje 4 sólo licenčné behy s náhubkom a dečkou na chrbte pod dohľadom dostihového rozhodcu.

Foto Jiří Křivánek www.pesjira.cz

Má Amal ako coursingový pes zvýšené nároky na kŕmenie a veterinárnu starostlivosť?

Amal dostáva kvalitné krmivo a bežnú veterinárnu starostlivosť. Raz ročne podávam kĺbovú výživu Alavis.

V roku 2003 sa stal Amal držiteľom coursingovej licencie. Zúčastnil sa mnohých coursingových pretekov na Slovensku i v zahraničí.

Medzi jeho najvyššie získané tituly patria:

  • Coursingový víťaz Slovenska 2005, 2006
  • Coursingový víťaz Českej republiky 2007
  • Víťaz plemena MSC 2007
  • Absolútny víťaz RR Fest KCHRR 2006 a šampión KCHRR triedy profi
  • Absolútny víťaz 0. moravsko-slovenského coursingu 2005
  • Absolútny víťaz Coursing Cup SKCHR 2009 a víťaz triedy veteránov
  • Majster Slovenska 2005, 2006
  • Majster Moravy a Slezska 2005, 2007
  • Majster Českej republiky 2007
  • Majster Čiech 2006
  • Majster Tirolska v coursingu na snehu 2006
  • Klubový víťaz CCC 2006

Amal si v roku 2004 vybehal aj dostihovú licenciu ako prvý ridgeback zo Slovenska a ako druhý na dráhe rakúskeho klubu ARH Marchegg. Od prvého tréningu behával absolútne spoľahlivo a do behu vkladal celé svoje srdce, silu a neskutočnú rýchlosť, a to dokonca aj vo vyššom veku. Zúčastnil sa celkovo 25 oficiálnych pretekov ARH Marchegg, kde získal 25 prvenstiev a 24 absolútnych prvenstiev za plemeno a je zároveň najrýchlejším ridgebackom na tejto dráhe.

Amal je niekoľkonásobným Majstrom Rakúska v dostihoch a Majstrom Tirolska 2006 v dostihoch na snehu. Jeho najrýchlejšie časy na trávnatej dráhe ARH Marchegg na 480 m 36,82 sek. a na 360 m 26,54 sek. neboli zatiaľ žiadnym ridgebackom prekonané. Zároveň si od r. 2006 drží prvenstvo v štatistike tréningových behov na pieskovej dostihovej dráhe v Ivánke pri Nitre na 490 m s časom 39,69 sek.

Amal sa dožil desiatich rokov. Často na neho spomíname s úctou a rešpektom k jeho výkonom, ktorými sa zapísal do histórie dejín ridgebackov na Slovensku i v Európe. Stal sa legendou a sme na neho hrdí.

Zoznam vydaných coursingových licencií pre plemeno Rhodesian Ridgeback
(Racing Hounds Slovakia)

1/RR   Aaliyah Slunce Života, maj. Lívia Lakotová
2/RR   Adine Dunajenka, maj. Andrej Markovič
3/RR   Amon, maj. Martin Peluha
4/RR   Balda Turkana, maj. Lívia Lakotová
5/RR   David Aquila Bojnice, maj. Miloš Zámečník
6/RR   Lara, maj. Martin Kostolanský
8/RR   Denny Saranga, maj. Milada Krchňavá
9/RR   Arlen Dunajenka, maj. Zuzana Kubovičová
10/RR Alba Rodézia, maj. Kadnárová
11/RR Amango Z Tatianovho dvora, maj. Monika Harmanová
12/RR Bony, maj. Veronika Marcová
13/RR Amal z Adarovho dvora, maj. Jana Danišovská
15/RR Boswelli Bea Solipse, maj. Jana Kadnárová
18/RR Dandy Aquila Bojnice, maj. Roman Jankovič
22/RR Binga Aaliyah Loewnschwanz, maj. Peter Szabo
30/RR Halifu Simanga, maj. Roman Kollár
31/RR Atrei Leo Gugiro, maj. Erik Wiedermann
38/RR Andy Z Tenisovej, maj. Ľuboš Jurčák
43/RR Ares, maj. Daniela Bertová
46/RR Enny Cracatoe, maj. Dominika Tarasovičová
47/RR Rony, maj. Renáta Jeloková
56/RR Ciba, maj. Daniela Bertová
60/RR Tusani Lord Copyright, maj. Vančo, Kostolániová
71/RR Aka Zulu Back to Africa, maj. Richard Ďurkovský
80/RR Andie, maj. Silvia Koleková
93/RR Cerea Meissa Joramo, maj. Jozef Gavenda
108/RR Magicalline Alias Princess Leia, maj. Melanie Nowak
109/RR Tusani Day for Magic, maj. Melanie Nowak
129/RR Arrakis Joy of Africa, maj. Stanislav Štucko

Záujmový Klub Rodézskych Ridgebackov (RRSK) chystá v rámci osláv 25. jubilea ridgebackov na Slovensku stretnutie chovateľov, majiteľov i priaznivcov plemena so zakladateľmi chovu na Slovensku. Bude sa konať 28. mája 2016 v tradičnom prostredí hotela Piatrová vo Vrútkach. Pri tejto príležitosti bude výstava psov a po nej odovzdané pamätné plakety a medaily zakladateľom chovu a ocenené osobnosti a ich psy aj v oblasti športu.

Vítaní sú všetci pamätníci, ale aj súčasní majitelia a priaznivci ridgebackov. Akcia je verejná, prístupná pre členov, aj nečlenov klubov. Koná sa priamo v areáli hotela Piatrová, ktorého kapacity sú vyhradené pre toto stretnutie.

Bližšie informácie, možnosť ubytovania, propozície a prihlášku nájdete na www.RR.sk v sekcii „Plánované akcie“

Monika Tušanová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 3/2016