Duna cup – Jozefov pohár 2011

(KR 4/2011)

Vo Veľkej Pake sa napriek silnému vetru a daždivému počasiu podarilo uskutočniť druhý ročník Duna cupu – Jozefovho pohára 2011. Veľké množstvo predbežne prihlásených pretekárov si vyžiadalo skorý štart, ich reálny počet sa v troch kategóriach vyšplhal na číslo 45. S prezentáciou sme začali o šiestej ráno, následné losovanie štartovných čísel trvalo približne hodinu. Ihneď po nástupe sa pretekári so štvornohými priateľmi pustili do bojov o čo najlepšie umiestnenie.

Začali sme kategóriami ZM a SVV, ktoré vykonávali poslušnosť na dvoch plochách súčasne. Na menšom ihrisku zápolili pretekári podľa ZM, ktoré posudzoval pán Július Benovič z Bratislavy, na obrane vykonával rolu figuranta pán František Varga z Dunajskej Stredy. Hoci ide o najnižšiu kategóriu, mali sme možnosť vidieť zopár veľmi pekných výkonov ako v poslušnosti, tak aj v obrane. Za pozornosť určite stojí obranársky výkon Rastyho so psovodom Petrom Veselým z domáceho klubu KMK DAGNIK Veľká Paka, ktorému pán Benovič udelil známku výborná s plným počtom bodov 50. Tento pretekár sa nakoniec stal aj celkovým víťazom vo svojej kategórii. Druhá skončila Lenka Kajanová z kynologického klubu Modra. Na tretej priečke sa umiestnila mládežníčka Tereza Lukáčová z KŠK Dechtice, ktorá získala i 1. miesto v kategórii mládež podľa ZM. Za ňou sa na 2. pozícii umiestnil mládežník Jakub Galovič z klubu v Modre, 3. miesto obsadil Dan Kaleta z KK Čáčov.

Pohár za najlepšiu obranu v ZM získal už spomínaný Peter Veselý z KMK DAGNIK, poslušnosť najkvalitnejšie odcvičila Katarína Chvašťulová z KK Brezová pod Bradlom. V kategórii SVV1 sa na 1. priečke umiestnila Monika Adamusová z kynologického klubu Velké Bielice a Uda Lasmon, 2. mieste obsadil Lubomír Auxt z KK Čáčov a na 3. mieste skončila Renáta Markovičová z KK Ivanka pri Dunaji. Renátka získala za sympatické vystupovanie aj pohár od firmy B+N stav sro. Najlepšiu obranu v tejto kategórii opäť predviedla domáca pretekárka z KMK DAGNIK Veľká Paka – Barborka Palušeková, opäť s plným počtom 100 bodov, škoda však, že poslušnosť jej vyšla o dosť slabšie. Tú predviedol najkvalitnejšie Lubomír Auxt z KK Čáčov.

Kategóriu SVV1 posudzoval pán Milan Kadlecaj z Tomášova a jeho pomocníkmi (figurantmi) boli František Plavý a Miško Matejíčka, obaja zo Žiliny. Poslušnosti IPO1 predchádzala malá výstava rôznych plemien, ktorej sa mohli zúčastniť i súťažiaci so psíkmi bez preukazu pôvodu. Obrovským prekvapením bolo až 70 zúčastnených dvojíc. Desať najkrajších vybrala porota v zložení: čestný predseda pán Ľubomír Galko – minister obrany, ktorý nás poctil súkromnou návštevou aj so svojou manželkou, nie ako minister, ale ako obyčajný človek a priateľ. Ďalšími porotcami boli pán Alexander Hunka – starosta obce Veľká Paka, a pán Marek Kuštár – figurant. Odmeny sa dočkali nielen vybraní desiati. I ostatní odišli aspoň s drobnosťami v podobe hračiek, krmiva, a podobne.

V popoludňajších hodinách sa za ešte stále silného dažďa predstavili pretekári v kategórii IPO1, v ktorej naozaj bolo na čo pozerať. Posudzovala pani Janka Honíšková zo Žiliny, na postoch figurantov stáli Marek Kuštár a Martin Barlík. I v tejto kategórii boli moje očakávania predčené, potešila ma najmä početná a silná konkurencia 15 pretekárov. Na 1. priečke sa umiestnil pán Matúš Balún s počtom bodov 193, ktorý získal aj pohár za najlepšiu obranu s 99-bodovým ohodnotením. Na 2. mieste opäť skončil pretekár z východného Slovenska, Jozef Lengvarský, so sučkou Gejša Eqidius, 3. pozíciu obsadila Johanna Paár s belgickým ovčiakom z Rakúska. Najlepšia poslušnosť v tejto kategórii bola pridelená Jožkovi Lengvarskému.

Celkovým víťazom Duna Cup – Jozefov pohár sa stal Matúš Balún, ktorého lepšie obrana vyniesla nad Moniku Adamusovú s rovnakým počtom bodov. Pohár starostu obce získal pán Gabriel Nagy z KK PO-VA Šamorín, pohár chovateľskej stanice Anatanup zas pán Bohuš Miča z KK Holíč a pohár chovateľskej stanice Dagnik poputoval k Jožkovi Lengvarskému. V kategórii SVV1 mládež sa na 1. pozícii umiestnila Soňa Lulovičová z KŠK Dechtice, 2. obsadil Dominik Bugár z KMK DAGNIK Veľká Paka a na 3. mieste skončil Martin Oravec zo Sport Team Jablonica.

Vyhodnotenie prebehlo konečne bez dažďa, zato však v dosť neskorých hodinách za tmy – ospravedlňujeme za preto za možnosť menej kvalitných fotografií na našich stránkach. Všetkým rozhodcom, figurantom, ako aj pomocníkom pri organizácii patrí z mojej strany VEĽKÉ ĎAKUJEM. Podľa názorov mnohých z divákov vynikajúce výkony pretekárov okorenili i dobré maškrty, z ktorých k najvyzdvihovanejším patril guláš z diviny a výborná cigánska.

Už teraz sa teším a zároveň vás pozývam na tretí ročník Duna Cup – Jozefov pohár 2012, ktorý sa uskutoční 17. 03. 2011. Všetkým vzdávam ešte raz obrovskú vďaku, a do skorého videnia!

Jozef Domonkoš, predseda KMK DAGNIK Veľká Paka

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 4/2011